Промени в Закона за туризма. Регистрация на стаи и апартаменти за гости и още много промени

Начало » Новини » Промени в Закона за туризма. Регистрация на стаи и апартаменти за гости и още много промени

През февруари тази година бяха приети редица изменения и допълнения на Закона за туризма.

По-важните от тях касаят:

  • По-изчерпателно изброяване на туристическите дейности
  • Разширяване на досегашните обекти за настаняване, като се създава нов самостоятелен клас В – стаи за гости и апартаменти за гости (досега стаите/апартаменти за гости бяха в Клас Б – семейни и други хотели.
  • Пещерите и ски училищата също ще се считат за туристически обекти.
  • Ограничения за членство в туристически сдружения на политически партии, синдикални организации, религиозни институции и юридически лица, регистрирани по реда на Закона за вероизповеданията.
  • Промени в процедурата за вписването на сдружения в Националния туристически регистър, напр. едно от новите условия е „дейност, свързана с развитието на туризма, която сдружението е осъществявало не по-малко от три години от вписването му по реда на Закона за юридическите лица с нестопанска цел.“
  • Уредба на националните курорти
  • Нови условия и ред за извършване на туроператорска и туристическа агентска дейност – “няма установени с влязъл в сила акт задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски, включително и лихви по тях, освен когато компетентният орган е допуснал разсрочване или отсрочване на задълженията”.
  • Договори за туристически пакети и свързани туристически услуги –“Туроператорът е длъжен да съхранява на траен носител сключените от него или чрез туристически агент договори за туристически пакети за срок от две години, считано от приключването на тяхното изпълнение.
  • Хотелиерска и ресторантьорска дейност – Хотелиерство или ресторантьорство може да извършва лице, което разполага със собствен, нает или ползван на друго основание обект по чл. 3, ал. 2, т. 1 и 3, в който ще се извършва хотелиерство.
  • Лицата, извършващи хотелиерство и/или ресторантьорство в туристически обекти предоставят туристически услуги в категоризиран или регистриран туристически обект или в обект, на който е издадено временно удостоверение за открита процедура по категоризиране;
  • Регистриране за упражняване на дейност в стаи за гости и апартаменти за гости – ще се урежда с наредба на Министерски съвет
  • Промяна при определянето на категориите на туристическите обекти и регистрацията на стаи и апартаменти за гости. Кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице извършва регистрация на стаи и апартаменти за гости, които според новата класификация са клас „В“, в които се извършва хотелиерска дейност, чрез вписване в Националния туристически регистър. Стаите и апартаментите за гости могат да бъдат регистрирани, включително когато са в сградата или на територията на апартаментен туристически комплекс ( жилищна сграда от апартаменти/студиа или апартаменти/студиа и стаи, които се предоставят на туристи за нощувка от компания за хотелски мениджмънт), но не са част от неговия капацитет. За регистрирани обекти се дължи такса и се издава удостоверение за регистрация.
  • Отменя се изискването за документ с подписи на повече от 50 на сто от собствениците в сградата, удостоверяващ съгласието им за извършване на туристическата дейност – при категоризиране на „стаи за гости“ и „апартаменти за гости“.
  • Заявление-декларацията за регистрация на стаи/апартаменти за гости трябва да отговаря на следните изисквания:
  1. в заявление-декларацията се декларират най-малко:

а) наименованието на лицето, както и името на местата за настаняване – стаи за гости, апартаменти за гости (с изписване с български и с латински букви), и адрес; телефон/факс и адрес на електронна поща, ако разполага с такива; в противен случай се изписват имената на упълномощеното лице и неговите телефон/факс и адрес на електронна поща;

б) че лицето има право да извършва дейност в обекта, в случай че това лице е различно от собственика на обекта, като се посочват индивидуализиращи данни за документа за ползване в зависимост от вида му, а ако същият подлежи на вписване, се посочват акт, том и година и службата по вписванията, в която е вписан;

  1. към заявление-декларацията се прилагат:

а) копие от документа за ползване на обекта, ако не е собствен и не подлежи на вписване;

б) изрично пълномощно, когато заявление-декларацията се подава от пълномощник.

  • Създава се изцяло нова уредба на ски училищата – Предоставянето на услуги по обучение на туристи по снежни спортове се извършва от ски училища, вписани в Националния туристически регистър от министъра на туризма или оправомощено от него длъжностно лице. За целта се преминава по процедура по регистрация, за която се дължат такси. Регистрацията е безсрочна. Туристическа дейност като ски училище може да извършва лице, което:
  1. е регистрирано като търговец по Търговския закон или по законодателството на друга държава – членка на Европейския съюз, и на държава – страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, или на Конфедерация Швейцария, или е юридическо лице с нестопанска цел, което има право да предоставя спортни услуги съгласно Закона за физическото възпитание и спорта;
  2. не е в производство по несъстоятелност или в ликвидация;
  3. има персонал за обучение по снежни спортове.
  • От видовете ски писти са отделени снежните паркове и детските ски зони.
  • Нови изисквания за басейните
  • Създава се Национален регистър на туристическите забележителности, фестивали и събития
  • Множество промени за размерите на санкциите и глобите при нарушава на закона и наредбите към него.

Има съществени промени в дефинициите към закона:

  • Създава се дефиниция „Плувен басейн“ е изкуствено създадено и обособено съоръжение, предназначено за обществено ползване, с една или повече водни площи, предназначени за плуване или други физически дейности, свързани с вода. Плувният басейн е самостоятелен обект или прилежащ към място за настаняване или към балнеолечебни (медикъл СПА) центрове, СПА центрове, уелнес центрове и таласотерапевтични центрове и е вписан в публичния регистър на обектите с обществено предназначение по чл. 36, ал. 3 от Закона за здравето.
  • Създава се дефиниция – „Туристически фестивали и събития“ са инициативи, възникнали с цел популяризиране на елементи от нематериалното културно наследство, свързани с обичаи, обреди, празненства и други, които са носители на историческа памет и национална идентичност и могат да имат научна или културна стойност. Те могат да са организирани от публични или частни организации, физически или юридически лица.
  • Променя се дефиницията за турист – „Турист“ е лице, което посещава дестинация извън обичайното му местоживеене за период, по-кратък от една година, с цел отдих, спорт, лечебни процедури, бизнес, поклонничество, участие в културно, конгресно, конферентно събитие или друга туристическа цел. Туристът може да осъществи посещението в рамките на денонощието без нощувка (еднодневен турист) или с престой обичайно над 24 часа, който включва поне една нощувка в посетената дестинация (пренощувал турист).
  • Промени с дефиницията за СПА център и Уелнес център, Хотелиерство, Хотелиер и други.

Започналите и неприключили до влизането в сила на този закон производства по вписвания на туристически сдружения се довършват по досегашния ред.

Започналите и неприключили до влизането в сила на този закон процедури по категоризация и сертифициране се довършват по досегашния ред.

Издадените до влизането в сила на този закон удостоверения за категоризация на стаи за гости и апартаменти за гости запазват действието си до изтичането на срока им.

В срок до една година от влизането в сила на промените лицата, които извършват дейност като ски училище, привеждат дейността си в съответствие с изискванията на Закона за туризма и представят в Министерството на туризма съответните документи за вписването им в Националния туристически регистър.

В едномесечен срок от влизането в сила на Закона за туризма лицата по чл. 163а, ал. 1 са длъжни да възложат на производителя/проектанта на басейна или на други лица, притежаващи необходимата компетентност и правоспособност за проектиране и/или производство, и/или изграждане/монтаж, изготвянето на ръководства на плувни басейни, които не са окомплектовани с ръководства за експлоатация и ремонт по чл. 163а, ал. 2 или в ръководствата не са предвидени изисквания и мерки за тяхната правилна и безопасна техническа експлоатация и поддръжка на елементите за вграждане, филтрацията и помпите към тях.

За по-подробна информация относно промените може да се свържете с нашия екип.