Проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗИД на ЗКПО) беше приет на първо четене на 06.11.2019 г.
Той съдържа данъчни правила, които ограничават възможностите за агресивно данъчно планиране и избягване на облагане. Предложенията за промени целят пълно въвеждане в данъчното ни законодателство на Директива (ЕС) 2016/1164 на Съвета от 12 юли 2016 г. за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар („Директива (ЕС) 2016/1164”) и на Директива (ЕС) 2017/952 на Съвета от 29 май 2017 г. за изменение на Директива (ЕС) 2016/1164 по отношение на несъответствията при хибридни образувания и инструменти, включващи трети държави („Директива (ЕС) 2017/952”).
Някои от по-съществените изменения в ЗКПО, предлагани със ЗИД на ЗКПО, са:
- Блокиране на случаите на хибридни несъответствия и несъответствия с данъчно задължено лице, което е местно лице за данъчни цели на повече от една юрисдикция
Предлага се създаването на нова Глава девета „б” в ЗКПО.
Въвежда се дефиниция на „хибридни несъответствия”. Най-общо, при хибридни образувания и инструменти тези несъответствия могат да доведат до един от следните ефекти:
- намаление на данъчния финансов резултат в юрисдикцията на платеца, без да е налице увеличение на данъчния финансов резултат в юрисдикцията на получателя (т. нар. приспадане без включване), или
- намаление на данъчния финансов резултат, както в юрисдикцията на платеца, така и в юрисдикцията на получателя (т. нар. двойно приспадане).
Въведени са спомагателни критерии и условия за определянето на несъответствия като хибридни или изключването им като такива.
Предлага се да не се признават за данъчни цели направените разходи или платени суми, доколкото водят до двойно приспадане или до приспадане без включване или доколкото пряко или непряко финансират подлежащ на приспадане разход, водещ до хибридно несъответствие.
Предвидени са и правила за непризнаване на разходи при несъответствия в хипотезата на данъчно задължено лице, което е местно лице за данъчни цели на повече от една юрисдикция.
Въведено е правило за ползване на данъчен кредит за удържан данък при източника по плащане, свързано с хибриден трансфер.
В Допълнителните разпоредби се предлагат изменения и допълнения на дефиницията за свързани предприятия, като за целите на хибридните несъответствия свързаното предприятие следва да има в данъчно задълженото лице или в друго свързано предприятие участие 50 % или повече чрез правата на глас, собствеността върху капитала или чрез правото да получи печалба. Свързано предприятие е и образувание, което е част от същата консолидирана група за целите на счетоводното отчитане, както и предприятие, в което данъчно задълженото лице има значително влияние в управлението или предприятие, което има значително влияние в управлението на данъчно задълженото лице.
Въвеждат се дефиниции на основни понятия като „двойно приспадане”, „приспадане без включване”, „двойно включен доход”, „хибридно образувание”, „хибриден инструмент”, „финансов инструмент”, „хибриден трансфер”, „пазарен хибриден трансфер”, „структурирана договореност” и др.
- Трансфери между части на едно предприятие, разположени в страната и в чужбина
Предложенията за изменения в тази им част касаят следните случаи:
- когато данъчно задължено лице трансферира активи от централатаси в Република България към свое място на стопанска дейност извън страната;
- когато данъчно задължено лице трансферира активи от свое място на стопанска дейност в страната към част от предприятието извън страната;
- когато данъчно задължено лице става местно лице за данъчни цели на друга юрисдикция;
- при прехвърляне на дейност.
Целта е да се гарантира облагането на евентуалната капиталова печалба, не реализирана към момента на трансфера, на данъчно задължено местно лице при трансфери на активи/дейност или при прекратяване на статута му на местно лице за данъчни цели в България.
Въвеждат се правила за преобразуване на счетоводния финансов резултат при определянето на данъчния финансов резултат в случаите на трансфер на активи/ дейност. Предвидено е допълнение на съществуващите правила при трансфери на услуги и при други случаи.
Предложенията за изменения не се отнасят до:
- трансфери на активи между дружество майка и негови дъщерни дружества;
- връщане обратно на трансферирани активи (временен трансфер) в срок до 12 месеца, ако трансферът на активи е свързан със сделки за финансиране на ценни книжа или с активи, предоставени като обезпечение, или се извършва с цел изпълнение на пруденциални капиталови изисквания или управление на ликвидността.
Въвеждат се правила за определяне на данъчния финансов резултат , когато данъчна временна разлика, свързана с актив или пасив, е формирана в хипотезата на трансфер.
Въвеждат се дефиниции на основни понятия като „трансфер на активи/дейност”, „промяна на юрисдикцията, на която лице е местно лице за данъчни цели”, „трансфериране на дейност, извършвана чрез място на стопанска дейност”, „себестойност на услуга” и др.
Със ЗИД на ЗКПО се предлагат изменения в редица други закони, а именно: Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за местните данъци и такси, Закона за данъка върху добавената стойност, Закона за Националната агенция за приходите, Закона за акцизите и данъчните складове и Закона за счетоводството.
Промените ще влязат в сила от 01.01.2020 г., с изключение на някои разпоредби от ЗДДС, които ще влязат в сила в тридневен срок от обнародването на ЗИД на ЗКПО в Държавен вестник.