Промените в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) са обнародвани в Държавен вестник и влизат в сила от 01. Януари 2021 г. Те са фокусирани върху правилата за електронните документи в производствата по кодекса, контрола върху движението на стоки с висок фискален риск, обезпечаване събирането на публичните вземания, реализиране на административно-наказателната отговорност.
Връчване по електронен ред
Връчванията в производствата по ДОПК вече ще се извършват освен от органите по приходите и връчител, и автоматично от съответната администрация. Съобщения ще се връчват по електронен път при използване на квалифициран електронен подпис, електронен печат или чрез системата за сигурно електронно връчване. В последния случай, съобщението ще се счита връчено от датата на изтеглянето му от системата. Когато документите не са изтеглени в седемдневен срок от изпращане на съобщението за издаване на съответния документ, се пристъпва към друг ред за връчване, предвиден в закона.
Електронни документи в производствата по ДОПК
С промените се предвижда възможност за предоставяне на документи в производствата по ДОПК на технически носител или по електронен път. Като доказателства ще се приемат разпечатки на данни, електронни документи, подадени на технически носител или по електронен път, заверени от орган по приходите или от субекта. Освен това, като доказателства ще се приемат и данни, изпратени по електронен ред, ако електронният документ, в който се съдържат, е подписан с квалифициран електронен подпис. Когато органът по приходите изисква или изпраща данни по електронен път, електронното съобщение за това следва да е подписано с квалифициран електронен подпис.
По този начин се създава законово основание за представяне на електронни документи в хода на производствата по ДОПК, без да е необходимо тяхното разпечатване на хартиен носител.
Удостоверения за приложимо законодателство в областта на социалната сигурност
Новите правила създават възможност за органа по приходите, издал удостоверение за приложимо законодателство в областта на социалната сигурност, да го оттегли. Това може да направи при искане на чуждестранна компетентна институция или, когато се открият нови факти и обстоятелства, или нови писмени доказателства от значение за издаването му. Решението за оттегляне подлежи на обжалване пред съответния териториален директор. Ако той потвърди решението на органа по приходите, решението подлежи на обжалване пред административния съд по постоянния адрес или седалището на лицето.
Фискален контрол върху движението на стоки с висок фискален риск
Органите по приходите при осъществяване на функциите си по фискален контрол имат право да спират транспортни средства в товароносимост над 3,5 тона, а при съмнения за заобикаляне на установените правила, и транспортни средства с товароносимост под 3,5 тона.
С промените се предоставя възможност за предварително доброволно деклариране на данни за превоз на стоки с висок фискален риск по електронен път. Правилата за доброволно деклариране се прилагат само когато превозът се осъществява с транспортно средство с товароносимост над 3,5 тона. След деклариране на данните се предоставя уникален номер на превоза на стоката от НАП, който е валиден 14 дни от предоставянето му.
Деклариране на платежни сметки в доставчици на платежни услуги
Данъчно-задължените лица могат да посочват платежна сметка, открита при доставчик на платежни услуги, различен от банка, по която да му бъдат възстановени суми от НАП въз основа на подадена декларация или искане за възстановяване.
Органите по приходите и публичните изпълнители имат право да изискват от контролираните лица информация не само относно банковите им сметки, а и за сметките при други доставчици на платежни услуги, различни от банки. Същото ще се изисква и при прилагане на процедури по отсрочване и разсрочване на задължения, установявани от НАП.
Вземанията на длъжниците по такива платежни сметки могат да бъдат запорирани чрез връчване на съобщение до доставчика на платежни услуги. Средствата, натрупани от задълженото лице, по такива сметки могат да бъдат обект на принудително изпълнение или обезпечителни мерки.
Основания за спиране и прекъсване на абсолютната давност
С последните промени са допълнени основанията за спиране и прекъсване на абсолютната давност. Тя се спира или прекъсва при разсрочване или отсрочване на задължението; при предявяване на вземането в производство по несъстоятелност; при образуване на наказателно производство, от изхода на което зависи установяването или събирането на вземането; по искане на длъжника; при подадена жалба за разрешаване на спор по особените производства.
Промени в производствените правила по ДОПК
Определените в закон горестоящи органи могат да изземват разглеждането и решаването на конкретен въпрос или преписка от компетентния орган по приходите или публичния изпълнител при невъзможност той да се произнесе поради промяна в длъжността му, водеща до отпадане на неговата компетентност.
Промените предвиждат, че експертиза, възложена в хода на едно производство, може да се използва за целите на друго производство, като заключението бъде приобщено по делото.
Допълнени са основанията за спиране на производствата по ДОПК. Органите по приходите следва да спрат производствата, които се развиват пред тях, при липса на законен представител на физическо лице, както и при смърт на единствения управител или при липса на представляващ на юридическо лице.
Със съдебното решение, с което е уважена жалба срещу ревизионен акт, съдът няма право да изменя акта във вреда на жалбоподателя. Въвежда се ограничение на достъпа до касационното обжалване на решение на административния съд. То ще е допустимо само по дела за публични вземания към физически лица в размер над 750 лева, без начислените лихви за забава, а за юридически лица – в размер над 4000 лева, без начислени лихви за забава.
Ако купувачът по публична продан не потърси закупените вещи в 6-месечен срок от връчване на постановлението за възлагане, то тези вещи се считат за изоставени в полза на държавата.
Глоби и имуществени санкции
Увеличени са размерите на глобите и имуществените санкции, които органите по приходите и публичните изпълнители могат да налагат при възпрепятстване упражняването на правомощията им.
Въведени са глоби и имуществени санкции при неизпълнение на задължения за съхраняване на информация в предвидените в закон срокове, както и за не внасяне или внасяне на по-малък размер на данък по ЗКПО или ЗДДФЛ, без да са установени основанията за прилагане на СИДДО.
Промени в други закони
В Закона за счетоводството се предоставя възможност финансовите отчети да бъдат подписване с квалифициран електронен подпис.
Променен е и Законът за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., и за преодоляване на последиците. С тези промени се предвижда предоставяне на безвъзмездни средства в размер на процент от оборота на туроператори и туристически агенти, на микро, малки и средни предприятия, които са преустановили дейността си след 1. ноември по заповед на Министъра на здравеопазването.