- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

ПУП-ПРЗ на поземлен имот – земеделска земя, за изграждане на ФвЕЦ, в рамките на процедура за промяна на предназначение на земеделска земя

Фактическа обстановка:

През 2012 г. е изготвен и одобрен ПУП-ПРЗ на поземлен имот – земеделска земя, за изграждане на ФвЕЦ, в рамките на процедура за промяна на предназначение на земеделска земя, която е протекла съгласно законоустановените изисквания. По отношение на имота е бил сключен договор за учредяване на право на строеж, който впоследствие е развален. В резултат на това, издаденото решение за промяна на предназначение на земеделската земя е било отменено с ново решение, взето от Общински съвет, съгласно което земята се връща обратно в земеделски фонд.

Въпрос:

Има ли към момента действащ ПУП-ПРЗ по отношение на поземления имот – земеделска земя?

Отговор:

Поземленият имот (земеделска земя) е в регулация и за него има влязъл в сила ПУП-ПРЗ.

Аргументи:

Процедурата по промяна на предназначението на земеделската земя за неземеделски нужди се развива в две фази:

  1. Фаза по утвърждаване на окончателна площадка за проектиране;
  2. Фаза по промяна на предназначението на земеделската земя.

В рамките на първата фаза, комисията по чл. 17 от Закон за опазване на земеделските земи („ЗОЗЗ“) – (комисии към областните дирекции „Земеделие“, чийто поименен състав се определя от Министъра на земеделието, храните и горите), с решение утвърждава окончателна площадка за проектиране на обекта, въз основа на представен проект за ПУП-ПРЗ и други необходими документи. След като се утвърди площадка за имота, ПУП-ПРЗ се внася за одобрение в общината. ПУП-ПРЗ се одобрява със заповед.

Втората фаза започва след получаване на заповедта за одобрение на ПУП-ПРЗ за имота, с внасяне на всички необходими документи за разглеждане в Министерство на земеделието, храните и горите, за да бъде издадено Решение на комисията по чл. 17 ЗОЗЗ за промяна предназначението на земеделската земя.

Следователно, в рамките на цялата процедура по промяна на предназначението на земеделска земя има три основни акта:

  1. решението на комисията по чл. 17 от ЗОЗЗ за утвърждаване на окончателна площадка на имота (въз основа на предложение на заявителя за утвърждаване на площадка с проект за ПУП);
  2. заповед за одобряване на ПУП-ПРЗ; и
  3. решение на комисията по чл. 17 от ЗОЗЗ за промяна на предназначението на земеделска земя.

В ЗОЗЗ изрично са предвидени случаите, в които първият и третият акт губят своето действие, а именно:

Заповедите за одобряване на устройствените планове влизат в сила от датата на одобряването, когато не подлежат на обжалване; след изтичането на срока за обжалване, ако не са били обжалвани; от датата на потвърждаването им от компетентния съд, чието решение е окончателно.

Съгласно чл. 136, ал. 3 от ЗУТ действието на съответния предходен устройствен план се прекратява от деня на влизането в сила на новия или изменения устройствен план.

Изводът е, че тъй като одобреният, в рамките на процедурата по промяна на предназначението на земеделска земя, ПУП-ПРЗ е бил одобрен със заповед и е влязъл в сила, той продължава да действа, доколкото не е налице нов или изменен устройствен план, с което да е прекратено неговото действие. Не е налице и изрична разпоредба, която да предвижда прекратяване на неговото действие, при отпадане действието на решение на комисията по чл. 17 от ЗОЗЗ за промяна на предназначението на земеделска земя поради изтичане на горепосочените срокове.[1] [1]


[1] [2] В този смисъл е и съдебната практика: Решение № 2374 от 14.12.2016 г. по ад.д. № 3197/2015 г. на VI състав на Административен съд – Пловдив; Решение № 1320 от 28.06.2019 г. по адм. Д. № 313/2019 г. на XIX състав на Административен съд – Варна

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.