Такса смет или такса битови отпадъци спада към местните такси, които се събират от общините. Тази такса се дължи за недвижими имоти, които попадат в територията на общината.
Размерът на такса смет е различен за отделните собственици, защото за нейното определяне се взимат няколко вида информация за собственика и вида на недвижимия имот. Те са от голямо значение за крайния размер на годишната такса.
В тази статия ще ви запознаем с основите на методологията за изчисляване на такса смет и как може да оптимизирате нейния размер в различни хипотези.
Чия собственост е недвижимия имот?
Първият фактор, който ще определи каква ще е методологията за изчисляване на такса смет е да се установи какво лице е собственика на имота. Възможностите са 2. Първата собственик да е физическо лице, втората собственик да е юридическо лице.
Физически лица – имоти за жилищни цели
За да се определи размера на такса смет за имотите собственост на физически лица за жилищни цели за основа се взима данъчната оценка на имота. Данъчната оценка се изчислява от Отдел “Местни данъци и такси”към съответната община. Всяко физическо лице, което е придобило недвижим имот е длъжно да подаде декларация за собствеността, в която се посочват вида и характеристиките на имота. Тази информация се взима предвид при изчисляване, за да се определи крайната данъчна оценка, върху която ще се изчисли местния данък и такса смет.
Такси за нежилищни имоти на юридически лица
Такса за битови отпадъци за нежилищни имоти на предприятията се определя:
- според количеството на битовите отпадъци съобразно вида и броя на съдовете за съхраняването им и честотата на сметоизвозване;
- чрез пряко договаряне;
- пропорционално в промили
Стандартният вариант, ако предприятието не предприеме действия за различно определяне на размера на такса смет, е тя да бъде определена пропорционално в промили върху отчетната стойност/данъчната оценка на имота.
Размерът е 10 промила върху данъчната оценка или върху отчетна стойност, в зависимост по-голямото. Този размер обхваща всички три стълба на такса битови отпадъци. Разпределението е, както следва:
– 3,30‰ за сметосъбиране и сметоизвозване на битовите отпадъци;
– 2.40‰ за обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци;
– 4.30‰ за поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване;
Такова определяне размера на таксата е най-изгодно за имоти със сравнително ниска отчетна стойност.
Така, например, сумарно таксите ще бъдат 100 лева за имот с отчетна стойност 10 000 лева.
По различен начин стои въпросът, ако имотът е с висока данъчна оценка или отчетна стойност. Много често има имоти с много висока отчетна стойност, който обаче практически не създава количество отпадъци или не замърсява колкото имот с ниска отчетна стойност. Има случай, когато имотът въобще не се използва. Какво може да предприемем е тези случаи?
Определяне, съгласно количеството на битовите отпадъци
За определяне на такса за битови отпадъци за нежилищни имоти на предприятията, попадащи в границите на организираното сметосъбиране и сметоизвозване, предприятията подават декларация по образец в два екземпляра за вида и броя на съдовете за съхраняване на битови отпадъци, които ще се използват през годината. За град София това става в срок от 1 октомври до 30 ноември на предходната година.
Може да се заяви онлайн, но разпечатката отново следва да се подаде до кмета на Столична община чрез Дирекция „Икономика и търговска дейност“.
С декларация, предприятията предварително заявяват вида и броя на контейнерите за отпадъци, които ще използват през следващата година. При одобрение от общината (след извършена проверка на място), предприятието е длъжно да плати определената от общинския съвет цена за вид контейнер и честота на извозването (веднъж седмично за 2020 г.).
Общината определя годишната цена на контейнера. За гр. София, за всички райони, стойността на един съд с вместимост 1100 л. е 1340 лв. Контейнер с вместимост 3,5 куб. м. – 4 куб. м. струва 8030 лв. това са цени при извозване на съответния съд веднъж седмично.
Освен тази сума предприятията заплащат и такса за поддръжка на териториите за обществено ползване, пропорционална на отчетната стойност на имотите. За 2021 г. в столицата таксата е 4,3 промила.
Пример: За имот с отчетна стойност 500 000 лева тази такса е 2150 лева.
Така общо за битови отпадъци предприятието ще дължи общо 3490 лв. за 1 малък контейнер и поддържане на териториите. Ако се използваше пропорционалното изчисляване с 10 промила сумата щеше да е 5000 лв. Това прави годишна оптимизация на този разход от 1510 лв.
Определяне чрез пряко договаряне
- Вторият вариант е да определим размера на таксата чрез пряко договаряне с фирма. В този случай може да договорим конкретно с фирма, услугата по сметосъбиране и сметоизвозване. Размерът на таксата битови отпадъци ще се състои от следните компоненти: 80%о(промила) върху отчетната стойност на имотите, за обезвреждане в депа или други съоръжения на битовите отпадъци;
- 4,30%о(промила) върху отчетната стойност на имотите за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване;
- Договореното възнаграждение с фирмата.
В зависимост от последния компонент и отчетната стойност на имота, крайният размер може да е по-малък или по-голям от предходните два варианта. Този вариант е подходящ за местата, където самата община не поддържа услугата сметосъбиране и сметоизвозване.
Такси за жилищни имоти на физически и юридически лица
По отношение на тези лица таксата е 1,6 промила върху данъчната оценка на имота.
Пример: Такса смет за семеен апартамент с данъчна оценка 500 000 лева през 2021 г. е 800 лева.
Намаляване на таксите
Ако физическо лице или предприятие не ползва имота през цялата година, е възможно освобождаване от задължението за плащане на таксите за сметосъбиране и сметоизвозване. За целта е необходимо още през предходната година това да бъде декларирано в общината. Намалението ще бъде съответно на определения промил за този компонент от такса смет. Например за гр. София за нежилищен имот е 3,30‰, а за жилищен имот е 0.53‰.
Всички примерни изчисления са дадени на база стойностите за такса смет на Столична община.