Съдебните спорове могат да бъдат прекратени след споразумение между страните и в това отношение не правят изключение от всеки друг спор. Споразумението във връзка с едно дело може да е сключено пред съда (т. нар. „съдебна спогодба”) или изцяло извънсъдебно.
Съдебната спогодба има своите безспорни предимства. Разбирането им минава през изясняване на нейната същност и действие.
Същност и действие на съдебната спогодба
Съдебната спогодба е отклонение от типичния край на едно дело. Повечето граждански и търговски дела приключват със съдебно решение по съществото на спора.
При съдебната спогодба обаче спорът се решава по взаимно съгласие на страните.
Съдебната спогодба представлява договор между страните по висящо дело, с който те:
- уреждат изцяло или отчасти съдебния спор и
- слагат край на производството в рамките на постигнатото споразумение.
Най-често спорът се урежда с взаимни отстъпки. Няма пречка обаче и едната страна изцяло да отстъпи. Отстъпката е средство, а не цел на съдебната спогодба. Отстъпката е частичен отказ от първоначално твърдение на страната. Може да представлява частичен отказ от право или частично поемане на задължение.
Съдебната спогодба включва съгласието на страните да считат за действително едно правно положение, което може да се различава от фактите. Съдебната спогодба съдържа и волята на страните да приемат занапред да се съобразяват именно с прогласеното от тях правно положение.
Действието на съдебната спогодба се изразява в:
- установяване на съществуващото между страните положение;
- приемане на изменения в действителното правно положение чрез отстъпки;
- приемане на поведение в съответствие с установеното със спогодбата правно положение.
Съдебната спогодба може да има и действие, изразяващо се в:
- прехвърляне на права, включително и вещни такива, между спорещите страни.
Ако съдебната спогодба обхваща целия правен спор, производството следва да се прекрати. Ако обаче с постигнатото споразумение съдебният спор е уреден само отчасти, за неуредената част съдебното производство продължава.
Съдебната спогодба е като влязло в сила решение. Тя не подлежи на обжалване и ново дело за спора по постигнатото споразумение не може да се води. Тя подлежи на изпълнение, включително на принудително изпълнение.
Процедура
При съдебната спогодба се наслагват три акта:
- договор за спогодба на страните;
- определение на съда, с което спогодбата се одобрява, и
- определение на съда, с което делото се прекратява.
Сключването на съдебна спогодба трябва да бъде удостоверено в съдебния протокол, който се подписва не само от съдията и секретаря, но и от страните по делото. Спазването на формата е условие за валидност. Съдебната спогодба може да се сключи само в съдебно заседание.
Необходимо е изрично пълномощно, ако съдебната спогодба се сключва чрез пълномощник.
Страните могат изцяло извънсъдебно да се споразумеят и ищецът на това основание може да оттегли/да се откаже от исковете. Тогава обаче няма да е налице съдебна спогодба, страните няма да се ползват от нейните предимства.
Извънсъдебно споразумение може да стане съдебна спогодба, ако бъде представено на съда в съдебно заседание по делото и по отношение на споразумението се спази формата за валидност за съдебната спогодба.
Съдебната спогодба може да се сключи в хода на първоинстанционното производство. Ако преди влизането на съдебното решение в сила страните заявят, че са се спогодили и молят да се прекрати делото, съдът обезсилва решението си. Ако съдебната спогодба се сключи на втора инстанция, съдът обезсилва първоинстанционното решение и одобрява спогодбата.
Необходимо е съгласието за сключване на спогодба на всички ищци, съответно ответници, ако решението на съда би трябвало да е еднакво за всички тях поради естеството на спора или по силата на закона.
При одобрение на спогодбата съдът проверява само съответствието й с императивни правни норми на закона и добрите нрави.
При приключване на делото със спогодба половината от внесената държавна такса се връща на ищеца. Разноските по производството и по спогодбата остават за сметка на страните, ако не е уговорено друго.
Предимства
Съдебната спогодба има следните предимства:
- Страните уреждат спора по желан, ясен и предвидим за тях начин;
- Страните могат да преценят интересите си и какви отстъпки да направят, като съгласието на страните надделява над фактите;
- Доброволното уреждане и прекратяването на спора подобряват отношенията между страните;
- Спорът е решен със сила, равна на влязло в сила решение;
- Страните спестяват време и ресурси –съдебният спор няма да продължи на тази и следващи инстанции;
- Страните спестяват разноски – съдът връща половината от държавната такса на ищеца;
- Поради съгласието е налице по-висока степен на вероятност за доброволно изпълнение;
- При липса на доброволно изпълнение, одобрената от съда спогодба подлежи на принудително изпълнение.
Обявяване за нищожна, унищожаване, разваляне на съдебната спогодба. Отмяна на определенията
Способите за атакуването на съдебната спогодба следва естеството на трите акта:
- Спогодбата
Дори одобрена от съда, съдебната спогодба никога не става съдебен акт. Тя не подлежи на обжалване, атакуване чрез извънредните способи за отмяна и тълкуване на съдебните актове.
Съдебната спогодба като договор може да е унищожаема или нищожна на предвидените в закона основания за договорите. Това става ясно по исков ред пред съд.
Съдебната спогодба може да бъде развалена поради неизпълнение. Ако със спогодбата се прехвърлят, учредяват, признават или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, развалянето става по съдебен ред.
- Определението на съда, с което спогодбата се одобрява
Това определение не подлежи на обжалване, тъй като с него не се разрешава правния спор. То цели да предотврати прекратяване на дело въз основа на един договор, който противоречи на закона или на добрите нрави.
Определението обаче може да бъде атакувано от прокурора в случаите на спогодба, която противоречи на закона или добрите нрави.
- Определението на съда, с което делото се прекратява
То прегражда развитието на делото и подлежи на обжалване. Основанията следва да са свързани със самото определение, не и със съдебната спогодба.
Съдебният спор би се възобновил в случаите на обявяване за нищожна, унищожаване, разваляне на съдебната спогодба или отмяна на определение.
Съдебната спогодба като възможност
Съдебната спогодба си остава отклонение от типичното приключване на едно съдебно дело. Решението дали да сключим съдебна спогодба, да се споразумеем извънсъдебно или да оставим на съда да реши спора е въпрос на факти и преценка на интереси.
При всички положения обаче знанието за същността, предимствата и последиците на съдебната спогодба би ни помогнало да направим информиран и обоснован избор как да действаме по гражданско или търговско дело.