Специфики при незаконното качване на филми в YouTube

Начало » Новини » Специфики при незаконното качване на филми в YouTube

Повод за повдигане на въпроса относно незаконното разпространение на съдържание в онлайн платформата YouTube бе ново решение на Съда на Европейския съюз („СЕС“) от 09.07.2020 г. Производството е образувано между Constantin Film Verleih GmbH, филмов дистрибутор,  YouTube LLC и Google Inc.

Фактическа обстановка по делото

  • През 2013 и 2014г., филмите Parker и Scary Movie 5 били качени на видео платформата YouTube без съгласието на Constantin Film Verleih, притежател на изключителните права върху тези произведения за Германия.
  • Затова Constantin Film Verleih изисква от YouTube и от Google, в което потребителите трябва първо да регистрират свой потребителски профил, да му предоставят набор от данни за всеки от потребителите, качили тези филми.
  • Също така, за да може да публикува видеоклипове на платформата YouTube с продължителност 15 минути, потребителят трябва да предостави мобилен телефон, за да може да получи код за активиране, който е необходим за публикуването.
  • Освен това, съгласно общите условия за ползване на услугите и политиките за поверителност на YouTube и Google, потребителите на платформата YouTube се съгласяват с регистрационните файлове на сървъра, включително IP адреса, датата и часа на използване, както и индивидуалните заявки, които се съхраняват и тези данни, които се използват от участващи предприятия.
  • Тази допълнителна информация се отнася до имейл адресите и номерата на мобилните телефони, както и до IP адресите, използвани от въпросните потребители за качване на файловете, заедно с точния момент, в който е станало такова качване, като се посочва датата и часа, за да имат достъп до платформата на YouTube.
  • Двете дружества отказват да дадат на Constantin Film Verleih данните на тези потребители.
  • Посочената информация допуска съдебните органи да могат да изискват информация за произхода и мрежите за разпространение на стоките или услугите, с които се нарушава право върху интелектуална собственост.
  • Тази информация включва по-специално „адресите“ по смисъла на Директива 2004/48/ЕО на производителите, разпространителите и доставчиците на стоките или услугите, обект на нарушението.

Какво е произнасянето на СЕС по поставените пред него въпроси?

  • Констатира, че в обичайното си значение думата „адрес“ се отнася само до местоживеенето или местопребиваването на лице.
  • Следователно, когато се използва без друго уточнение, както е в Директива 2004/48, тази дума не се отнася до електронния адрес, телефонния номер или IP-адреса, използван за качването на тези файлове, нито IP адреса, използван при последния достъп на качилия съдържанието потребител до неговия профил в онлайн платформата.
  • Заключава, че държавите членки могат да предоставят на притежателите на права върху интелектуална собственост правото да получат пълна информация относно потребители, които неправомерно разпространяват авторско съдържание в онлайн платформи като YouTube, доколкото е осигурено подходящо равновесие между разглежданите различни основни права и спазването на другите общи принципи на правото на Съюза, като принципа на пропорционалност.
Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфики при качването на аудио-визуални произведения в онлайн платформи без съгласието на носителя на авторските права върху произведението. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.