- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Свободна професия (или т.н. фрийлансър/freelancer) – регистрация, осигуряване и данъци

Все по-голяма популярност през годините доби работата като фрийлансър. Как точно този вид работа е уредена в България и какво е необходимо да направите, за да почнете да работите като фрийлансър ще обясним по-долу. В началото има редица бюрократични стъпки, които следва да преминете, за да упражнявате дейността законосъобразно.

Какво е свободна професия (фрийлансър/ freelancer)?

За да упражнявате свободна професия, трябва да отговаряте на следните условия кумулативно:

Такива лица са например, одитори, експерти към съда и прокуратурата, лицензирани оценители, медицински специалисти, преводачи, инженери, архитекти, дейци на културата, образованието, науката и изкуството, технически ръководители, адвокати и др.

За да можете да упражнявате свободна професия, е необходимо да се регистрирате като такова. Регистрацията преминава през няколко етапа.

Регистрация в Регистър БУЛСТАТ

В 7 дневен срок от започването на дейността е необходимо да се регистрирате в Регистър БУЛСТАТ. Това се извършва в Агенцията по вписванията и можете да го направите лично или чрез упълномощен представител.

Необходимите документи са следните:

След успешна регистрация получавате единен идентификационен код (ЕИК), който съвпада с Вашето ЕГН.

Регистрация в НАП

Регистрацията в НАП става след регистрацията в БУЛСТАТ. В същия 7-дневен срок сте длъжни да се регистрирате като самоосигуряващо се лице в компетентната териториална дирекция на НАП. Подаването на документите може да се извърши на място, с електронен подпис на страницата на НАП или с ПИК, издаван безплатно от НАП.

Необходимите документи са следните:

Осигурителна книжка

Ако нямате осигурителна книжка, трябва да издадете такава в НОИ. Необходимите документи са:

За кои осигурени социални рискове можете да се осигурявате?

Задължително е да правите осигурителни вноски за инвалидност поради общо заболяване, за старост и за смърт. Задължителни са и вноските за здравно осигуряване.
По свое желание можете да се осигурявате за майчинство и общо заболяване. Този вид осигуровки ви дават право да ползвате обезщетение за временна нетрудоспособност – т.н. болничен.

Как и кога правите осигурителните вноски?

Когато подавате декларацията за регистрация в НАП, Вие сами избирате какъв да бъде месечният осигурителен доход, върху който да плащате осигурителни вноски.

Какви данъци трябва да плащате?

Данъчното облагане зависи от вида на дейността, която упражнявате.

Регистрация по Закона за ДДС

В общия случай регистрация по ЗДДС се прави при достигане на облагаем доход в размер на 50 000 лв. за предходни 12 месеца. Това е регистрацията по чл. 100 от ЗДДС.
Специфичен случай на регистрация по ЗДДС е когато специалист на свободна практика работи и предоставя услуги на данъчно задължени лица в ЕС. Това е регистрацията по чл. 97 а от ЗДДС. Задължение за подаване на заявление за регистрация по чл. 97 а от ЗДДС възниква в срок не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът е изискуем.

Препоръчително е да обмислите дали ще ползвате счетоводител, който да подава месечните осигурителните декларации и данъчната декларация. Ако сте регистрирани по ЗДДС ще е необходимо да подавате и месечна декларация по ЗДДС.

Накрая, но не на последно място, всяко едно нарушение на горните срокове или неизпълнение на предвидения ред за упражняване на свободна професия, както и неподаване на данъчно-осигурителна декларация в срок, ще доведе до санкция в зависимост от нарушението.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”