- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Важни неща, за които да следим в един договор

Сключването на договор е нещо често срещано в гражданския и търговския оборот. Всеки път, когато сключваме договори следва да сме внимателни, тъй като в по-голямата част от случаите те пораждат както права, така и задължения за нас.

Важните неща, за които да следим при сключване на договор са различни в зависимост от вида на договора – дали е предварителен или окончателен; дали е търговска сделка; дали е едностранен или двустранен; дали е възмезден или безвъзмезден; дали е потребителски или не и т.н.

Въпреки това има няколко неща, за които следва да следите независимо от това какъв вид договор сключвате. Това са:

Цена/възнаграждение

Включено ли е в договора, достатъчно ясно определено ли е или определяемо, когато е сключен в писмена форма, правилно ли е отразен размерът на възнаграждението, за което страните са постигнали съгласие при водене на преговорите, особено когато последните не са в писмена форма.

Срокове

Винаги трябва да обръщате внимание на сроковете за изпълнение на задълженията на всяка една от страните. Предвиждането на срок изключва необходимостта от покана за изпълнение, като с изтичането му длъжникът изпада в забава и дължи лихва и/или неустойка.

Неустойки

По отношение на наказателните (такива съдържащи неустойки или други негативни последици, свързани с неизпълнение) клаузи следва да обръщате внимание на това за какъв вид неизпълнение са предвидени – пълно; неточно – забавено, частично, некачествено. Важно е точно и ясно да е посочен видът на неизпълнение, за което страната ще дължи неустойка. На следващо място е важно точно да бъде определен размерът на неустойката и как тя се изчислява. Неустойката може да бъде уговорена като твърда сума; да се определя на дневна, месечна или годишна база; да бъде уговорена като процент. Когато размерът на неустойката е уговорен в проценти, е важно да посочите базата, въз основа на която се изчислява – продажна цена, неизвършена работа, стойност на недоставена стока и т.н. На последно място не следва да завишавате прекомерно размера на неустойката, тъй като в противен случай съдът може да приеме, че е прекомерно голяма в сравнение с претърпените вреди и да намали нейния размер. В случаи на прекомерност на неустойката, когато отношенията са между търговци, може да се стигне до това неустоечната клауза да бъде обявена за нищожна поради накърнява на добрите нрави.

Прекратяване на договора

Страните могат да уговорят срок на предизвестие в случай на едностранно прекратяване на договор. Прекратяването на договора е приложимо в случаите на договор с продължително и периодично изпълнение. Поначало при договори с еднократно действие, неизпълнението на една от страните е основание за разваляне на договора, в който случай всяка една от страните дължи връщане на даденото;

Обезпечения

В договора страните могат да уговорят обезпечение под формата на: ипотека, когато предмет на обезпечението е недвижим имот; залог, когато е движима вещ; поръчителство, в който случай поръчителят е задължен солидарно с главния длъжник. Когато обезпечението е под формата на ипотека, то следва да са спазени законовите изисквания за учредяването ѝ – с нотариален акт и да бъде вписана в Имотен регистър. В случай на реален залог се изисква предаване на фактическата власт върху заложената вещ. При особения залог е предвидено вписване в определени регистри в зависимост от вида на заложения актив.

Това е само малка част от нещата, за които следва да внимавате. Винаги, когато сте на път да сключите договор е най-добре да се консултирате с адвокат, който да прегледа договора и да провери дали интересите Ви са защитени в най-голяма степен.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.