- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Въвеждане на правила за предоставяне и автоматичен обмен на информация за трансгранични данъчни схеми

Въвеждат се в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК) с нов раздел към глава шестнадесета „Особени производства“. Правилата влизат в сила от 1 юли 2020 г.

По този начин в българското данъчно законодателство се въвежда Директива (ЕС) 2018/822 на Съвета от 25 май 2018 г. („Директивата“) за изменение на Директива 2011/16/ЕС по отношение на задължителния автоматичен обмен на информация в областта на данъчното облагане, свързана с подлежащите на оповестяване трансгранични договорености. Изпълняват се правилата по Мярка 12 от Плана BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) относно прилагане на мерки срещу свиването на данъчната основа и прехвърлянето на печалби на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

  1. Същност и цел на новите правила

Създава се механизъм за предоставяне на информация и за автоматичния обмен между държавите-членки относно трансгранични данъчни схеми, при които съществува потенциален риск от избягване на данъчно облагане и се засяга повече от една държава-членка или държава-членка и трета държава. Мотив за въвеждането на промените е необходимостта от противодействие на пренасочването на печалби към юрисдикции с по-благоприятен данъчен режим и на практиките за цялостно намаляване на данъчните задължения на данъчно задължените лица. Целта е засилване на борбата с укриването на данъци и агресивното данъчно планиране и подобряване на правилата за данъчна прозрачност.

  1. Трансгранична данъчна схема с потенциален риск от избягване на данъчно облагане

Съгласно мотивите на вносителя на законопроекта, понятието „данъчна схема“ следва да се разбира в най-широк смисъл. То може да включва „договореност, споразумение, уговорка, съгласие, становище, схема, план, трансакция и други подобни, както и поредица от такива. Данъчната схема може да се състои от няколко части или няколко етапа на изпълнение.“

Трансграничния характер на една данъчна схема може да произтече от:

Въвеждат се изключително подробни условия, като трансграничната схема трябва да отговаря на поне едно от тях, за да е такава с потенциален риск от избягване на данъчно облагане. С оглед на тези критерии и мотивите към законопроекта, схемите най-общо са такива:

Наличието на някои от условията не е само по себе си достатъчно, за да възникне задължение за предоставяне на информация. Някои от критериите се вземат предвид, само когато може да се установи, че основната полза или една от основните ползи, която (според всички относими факти и обстоятелства) данъчно задължено лице може основателно да очаква да извлече от нея, е получаването на данъчно предимство.

При всички случаи условията за наличието на трансгранична данъчна схема с потенциален риск от избягване на данъчно облагане и за възникване на задължението за предоставяне на информация са комплексни.

  1. Задължени лица

Задължени да предоставят информация за трансгранични данъчни схеми са:

Първа група: всяко лице, което изготвя, предлага на пазара, организира или управлява прилагането или предоставя за прилагане трансгранична данъчна схема с потенциален риск от избягване на данъчно облагане

Втора група: всяко лице, поело задължение да предостави пряко или чрез други лица помощ, съдействие или консултация по отношение на изготвянето, предлагането на пазара, организирането, управлението или предоставянето за прилагане на трансграничната данъчна схема. Консултант от тази група може да представи доказателства, че не е знаел, и може основателно да се предполага, че не е знаел за участието си в такава схема.

Когато по трансграничната данъчна схема има повече от един консултант, задължението за предоставяне на информация е за всички консултанти, независимо че задължението може да възникне в различни държави.

Такова задължение възниква за данъчно задължено лице, на което е предоставена за прилагане такава схема, има готовност да я приложи или е изпълнило първата стъпка от данъчната схема, когато консултантът не може да разкрие информацията (по закон информацията е защитена като професионална тайна), няма консултант по схемата или консултантът няма връзка с нито една държава-членка.

Когато това задължение възникне за повече от едно данъчно задължено лице или в повече от една държава членка, информацията се предоставя от лицето, което се е договорило с консултанта. Ако такова лице няма, информацията се предоставя от лицето, което управлява прилагането на схемата.

  1. Възникване на задължението в България

За консултанта и данъчно задълженото лице възниква задължение да предоставя информацията в България, когато:

Информацията се подава пред Изпълнителния директор на Националната агенция по приходите (НАП), когато лицето има съответната връзка с България и в посочената по-горе поредност от държави тя е на най-предна позиция. Предоставяната информация следва да е с определено съдържание. Изпълнителният директор на НАН обменя системно информация за трансграничните данъчни схеми с компетентните органи на другите държави-членки.

  1. Срокове

Информацията се подава от лицата в срок от 30 календарни дни, считано от най-ранната дата от следните дати:

Консултантите по данъчна схема с типизирано съдържание предоставят на всеки три месеца актуална информация, станала му известна след предходното подаване на информация. Консултантите, поели задължение да предоставят пряко или чрез други лица помощ, съдействие (т.е. втората група консултанти), предоставят информация в срок от 30 календарни дни, считано от:

В срок до 31 август 2020 г. задължените лица подават информация за всяка трансгранична данъчна схема, първата стъпка по прилагането на която е извършена между 25 юни 2018 г. и 30 юни 2020 г.

  1. Освобождаване от задължение

Консултантът се освобождава от задължение за предоставяне на информация за трансгранична данъчна схема, когато:

Данъчно задълженото лице се освобождава от задължение за предоставяне на информация за трансгранична данъчна схема, когато:

  1. Административно-наказателна отговорност

Предвиждат се глоби за физическите лица и имуществени санкции за юридическите лица и едноличните търговци, когато тези лица не изпълнят задължение, свързано с предоставянето на информация за трансгранична данъчна схема. Глобите и имуществените санкции са съществени, като при повторно нарушение се налагат в двоен размер.

  1. Нови дефиниции

Въвеждат се дефиниции на понятията „свързано предприятие“, „данъчна схема с типизирано съдържание“, „правила за облекчени режими“, „трудни за оценяване нематериални блага“, „данъчно предимство“. Въвеждат се основни и допълнителни критерии за свързаност чрез управлението, контрола, капитала или печалбите за юридически лица или чрез роднинска връзка по права линия за физически лица. Понятията са съобразени с Директивата.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои от спецификите в измененията и допълненията на ДОПК. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.
Чувствайте се свободни да се свържете с нас за по-подробна информация по темата.