- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Възможно ли е географско означение (ГО) да защитава форма?

Какво представляват географските означения (ГО) и каква е тяхната функция?

С географските означения се установяват права върху интелектуална собственост по отношение на конкретни продукти, чиито качества са свързани с района на производство. Тяхната основна функция е, от една страна, да задоволи потребностите на потребителите от висококачествени продукти, а от друга страна да осигури по-голям доход на производителите (защитените от ГО продукти се продават на цена средно 2.23 пъти по-висока от незащитените продукти), за поддържането на високия стандарт.

Географските означения включват няколко разновидности:

В какво се изразява защитата чрез ГО?

Или с други думи, доколко може един незащитен продукт да се доближи по наименование, характеристики и външен вид до защитен такъв, преди да наруши защитата?

Отговор на този въпрос получаваме от Съда на ЕС. С оглед наименованието на продукта, защитата се простира само върху географските елементи. Например можем да произвеждаме балсамов оцет и да го кръстим именно така, но не можем да кажем, че балсамовият ни оцет е от Модена, тъй като бихме нарушили ЗГУ. До нарушение може да се стигне и чрез фигуративни знаци или визуални елементи на етикета, когато те създават представата за защитен продукт или регион. Забранено наподобяване може да се изрази също във фонетично сходство.

Как обаче стои въпросът с визуалните елементи на самия продукт? Възможно ли е ГО да защитава външния вид и по-точно самата форма на продукта?

Краткият отговор, който Съдът на ЕС в свое съвсем скорошно решение ни дава, гласи, че такава защита не е изключена. В европейското законодателство част от забраната е ненапразно формулирана много общо като “всяка друга практика, която би могла да заблуди потребителя по отношение на истинския произход на продукта”. Тази на пръв поглед прекалено неточна и всеобхватна формулировка всъщност се базира на ясните и конкретни принципи на системата на ГО като цялост. Цели се максимална степен на информиране на потребителя и създаване на сигурност в неговото съзнание за произхода на продукта, както и произлизащите от него свойства и характеристики, а от обратната страна – избягване на заблуда у потребителя за реалния произход на продукта. Накратко, системата на ГО представлява гаранция за качество. Следователно продукт, чиито външен вид или чиято форма нарушава тези принципи, ще бъде засегнат от защитата на ГО.

Какви са критериите, според които се преценява това?

В контекста на външния вид и формата, основният фактор при тази оценка представлява даден елемент (или съвкупност от елементи), който е особено отличителен за конкретния продукт. В рамките на решението по този въпрос, Съдът на ЕС разглежда казус относно специфичен вид сирене от френския гр. Морбие, което се отличава с характерна черна ивица, минаваща през средата на питата.  Тъй като тази ивица го отличава от всеки друг вид сирене, Съдът отсъжда, че репликиране на именно тази ивица би представлявало нарушаване на защитата, от която се ползва сиренето “Морбие”, тъй като това неизбежно би извикало в съзнанието на потребителя представата за продукт, обхванат от това ГО. Същият принцип е приложим и за формата.

В обобщение, възпроизвеждането на външния вид или формата на защитен от ГО продукт е забранено, ако елементът от външния вид или самата форма са особено отличителен белег на продукта и в комбинация с всички релевантни фактори в конкретния случай биха създали в съзнанието на потребителя погрешната представа, че той е обхванат от защитата на съответно ГО.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.