- IVLawFirm - https://ivlawfirm.com -

Законопроект за изменение и допълнение на Закона за защита на потребителите

Един от първите законопроекти на новия парламент е законопроект за изменение и допълнение на Закона защита на потребителите. Ако бъдат приети, измененията следва да влязат в сила от 28.05.2022 г.

Основната задача на законопроекта е транспонирането в българското законодателство на разпоредбите на Директива (ЕС) 2019/2161 на Европейския парламент и на Съвета от 27 ноември 2019. С това се цели модернизирането на българското законодателство в областта на защитата на потребителите в три основни направления:

Потребителите ще имат на разположение индивидуални средства за защита на срещу вреди от прилагането на нелоялни търговски практики под формата на намаляване на цената или на обезщетение. Като заблуждаваща търговска практика се определя всяко предлагане на стока в държава – членка на ЕС, като идентична на стока, предлагана на пазара в други държави – членки на ЕС, когато тази стока има значителни разлики в състава или характеристиките, освен ако това не е обосновано от законосъобразни и обективни фактори. Дават се легални дефиниции на понятията широко разпространено нарушение и широко разпространено нарушение със съюзно намерение. Освен това, дадена е дефиниция на термина онлайн място за търговия като услуга, която чрез използване на софтуер, включително интернет страница, част от интернет страница или приложение, управляван/ управлявано от търговеца или от негово име, позволява на потребителите да сключват договори от разстояние с други търговци или потребители.

Предвидена са нововъведения и в областта на цифровата икономика. Разширява се обхватът на закона и по отношение на предоставянето на цифрово съдържание и цифрови услуги, както възмездно срещу заплащане на цена, така и безвъзмездно срещу предоставяне на лични данни от потребителя. Дадени са легални дефиниции на понятията цифрово съдържание, което са произведени и предоставени в цифрова форма данни, както и цифрова услуга, което са услуги, позволяващи създаване, обработка, съхранение и споделяне на цифрови данни.

Предвиждат се изменения и в материята на правото на отказ от договора от разстояние или извън търговския обект. Отпада изискването за уведомяване за име, географски адрес, телефонен номер, факс или имейл при упражняването на правото. Освен това, отпада и възможността за подаване на изричното изявление за отказ чрез факс машина, тъй като методът се счита за остарял и малко използваем.

Настоящата новина не представлява юридически съвет, а служи само за информация. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.