В началото на месец Юни, в Народно събрание беше внесен за обсъждане Проект на изцяло обновения Закон за марките и географските означения.
Вносител на проекта е Министерски съвет, а приемането на новия закон е мотивирано от задължението за изпълнение на ангажиментите на България да транспонира в националното си законодателство Директива 2015/2436 на Европейския парламент и на Съвета от 16 декември 2015 г. за сближаване на законодателствата на държавите-членки относно марките.
Законопроектът цели и привеждане на законодателството в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) № 1151/2012 на Европейския парламент и на Съвета относно схемите за качество на селскостопанските продукти и храни, наричан по-нататък „Регламент (ЕС) № 1151/2012”, както и да отстрани допуснатите несъответствия, констатирани с получено на 28 януари 2019 г. мотивирано становище по процедура за нарушение № 2017/4062 по описа на Европейската комисия (ЕК).
По-долу може да намерите акценти от мотивите за приемане на проекта на новия закон.
С присъединяването на България към Европейския съюз, съществуващата национална закрила на географските указания и наименованията за произход на земеделски продукти и храни е следвало да бъде преустановена в срок от 12 месеца от датата на присъединяването (т.е. на 1 януари 2008 г.). Единствената възможност да се получи закрила на земеделски продукти и храни след 1 януари 2008 г. е чрез регистрация на защитено наименование за произход или защитено географско указание по реда на Регламент (ЕС) № 1151/2012, който осигурява закрила на територията на всички държави-членки на ЕС. Поради факта, че това задължение не е изпълнено, Европейската комисия започна процедура по нарушение № 2017/4062. През януари 2018 г. беше получено официално уведомително писмо № С (2018) 364 final, в което се посочва, че България не е изпълнила задължението си по Регламент (ЕС) № 115/2012. Българските органи трябва не само да прекратят националната регистрация на географски означения, но и да пояснят по подходящ начин, че законът е изчерпал действието си по отношение на притежателите на регистрирани по национален ред географски означения, които вече няма да се ползват от никаква закрила на национално равнище, независимо от това дали са регистрирани преди или след присъединяването на България към Европейския съюз.
Действащият ЗМГО (обн., ДВ, бр. 81 от 1999 г.; попр. бр. 82 от 1999 г.; посл. изм. и доп., бр. 61 от 2018 г.) все още запазва закрилата на географските означения в нарушение на Регламент (ЕС) № 1151/2012 макар и само за преходен период. Същевременно законът не съдържа преходни разпоредби относно текущи (към датата на влизането в сила на закона) съдебни или административни производства, както и по отношение на образувани нови съдебни или административни производства във връзка с нарушения на права върху регистрирани географски означения, осъществени считано от датата на влизането в сила на закона.
С цел постигане на пълно съответствие с изискванията на европейското право от приложното поле на новия ЗМГО ще бъде изключена регистрацията на всички стоки и продукти, за които правото на ЕС предвижда европейска регистрация и закрила на географски означения, а именно – регистрациите на географските означения за спиртните напитки, лозаро-винарските продукти и ароматизираните лозаро-винарски продукти, която се осъществява съответно по реда на Регламент (ЕО) № 110/2008 относно определението, описанието, представянето, етикетирането и защитата на географските указания на спиртните напитки, Регламент
№ 1308/2013 за установяване на обща организация на пазарите на селскостопански продукти и Регламент (ЕС) № 251/2014 за определяне, описание, представяне, етикетиране и правна закрила на географските указания на ароматизирани лозаро-винарски продукти.
Разпоредбите от законопроекта, предложени във връзка с транспониране на разпоредбите на Директива (ЕС) 2015/2436, са свързани на първо място с промяна на определението за марка. Преодолява се досега съществуващото ограничение за придобиване на правна закрила за знаци, които притежават отличителна способност, но не могат да покрият изискването за графично представяне. Допълват се и се изменят абсолютните и относителните основания за отказ. Прецизирани са и досега действащите текстове, касаещи марки, ползващи се с известност, с цел разширяване обхвата на закрила не само в случай на идентичност, но и на сходство.
Уточнения са внесени и във връзка със задължението за използване на марката, като ясно е регламентиран моментът, от който започва да тече срокът за него, както и условията, на които трябва да отговаря изпълнението на това задължение. Конкретизират се и случаите на реално използване, както и обхватът на закрила.
Промени от досега действащата правна уредба има и в разпоредбите, касаещи защитата на правата върху марки и географски означения, като се включват нови състави на нарушения, които са относими както за административнонаказателната, така и за гражданскоправната защита. Предвижда се право на иск да имат значително по-голям кръг лица, разширени са и възможностите за защита на ответника в образувано гражданско производство. Изменят се и разпоредбите относно мерките за граничен контрол.
По отношение на колективните и сертификатните марки разпоредбите са допълнени в частта относно възможността за регистрация като колективна марка на знаци, указващи географския произход на стоки, правилата за използване на колективна марка, както и определението за сертификатна марка.
Законопроектът предвижда прекратяване на направените по реда на действащия ЗМГО регистрации на географски означения за земеделски продукти и храни, които попадат в обхвата на Регламент (ЕС) 1151/2012 г., за спиртни напитки, които попадат в обхвата на Регламент (ЕО) № 110/2008, за вина, които попадат в обхвата на Регламент (ЕС) № 1308/2013, и за ароматизирани лозаро-винарски продукти, които попадат в обхвата на Регламент (ЕС) № 251/2014. Регистрацията на такива продукти и храни ще се извършва единствено по реда, предвиден в съответните регламенти.
В допълнение се предвижда всички производства по подадени в Патентното ведомство заявки за регистрация на географски означения за продукти, попадащи в обхвата на посочените регламенти, или заявки за вписване на ползватели на такива географски означения, по които до влизането в сила на законопроекта няма влязло в сила решение, да бъдат прекратени. Прекратяват се и производствата за нарушения на права, попадащи в обхвата на Регламент (ЕС) № 1151/2012, Регламент (ЕО)
№ 110/2008, Регламент (ЕС) № 1308/2013 и Регламент (ЕС) № 251/2014, по които няма влезли в сила решения, а влезлите в сила, но неизпълнени решения, няма да подлежат на изпълнение.
Предвижда се още притежателите на права върху регистрираните географски означения, попадащи в обхвата на Регламент (ЕС) № 1151/2012, да не могат да предявяват искове за нарушения, извършени преди влизането в сила на закона, както и да не могат да образуват административнонаказателни производства за такива нарушения, а образуваните да се прекратят служебно. Веднага след влизането в сила на закона Международното бюро на Световната организация по интелектуална собственост ще бъде уведомено за служебното прекратяване на националните регистрации на географски означения за земеделски продукти и храни, въз основа на които са направени международни регистрации. Посочените промени са съобразени с мотивираното становище на Европейската комисия по процедура за нарушение № 2017/4062, получено на 28 януари 2019 г.
Предвидено е съкращаване на сроковете, а с цел предвидимост на законовата уредба, са включени правила, указващи ясно случаите, налагащи спиране на производствата по заявки, опозиции и спорове с цел следване на принципа за ефикасно и бързо административно производство.
В изпълнение на една от основните функции на административния орган в производството по заявяване и регистрация на марка – защита на обществения интерес, е засилено служебното начало при проверката на заявките по абсолютните забрани за регистрация чрез възможността за възобновяване на експертизата по същество на отделните етапи, предшестващи крайното решение за регистрация. Променят се и се допълват правилата, касаещи съдебния контрол. Предвижда се в съдебното производство страните да могат да твърдят нови обстоятелства, да сочат и да представят нови доказателства само ако не са могли да ги узнаят, посочат и представят в срок в административното производство.
Регламентира се и производството, което се развива пред Патентното ведомство във връзка с международните регистрации на марки и географски означения. Основната промяна обхваща експертизата на международни регистрации на марки с посочване на Република България, където за повече яснота по-подробно са указани правилата за тяхното разглеждане след преминаването им в национална фаза.
Редът, условията и процедурите по регистрация на географските означения са променени по аналогичен начин с тези на марките.
Значителни по своя характер са и предложенията за изменения, касаещи обединяването на дължимите такси при заявяване на регистрация, както и тези, определящи размера на глобите и санкциите за извършени нарушения. Предвижда се сега съществуващият модел на заплащане на държавните такси, съгласно който плащането се извършва на всеки един от етапите на процеса по регистрация, да бъде заменен с едно единствено заплащане за обединена услуга, наречена „Такса за заявяване и експертиза“, дължима в началото на процедурата.
Законопроектът предвижда и увеличаване на размера на налаганите глоби и имуществени санкции, като целта е да се уеднаквят административните наказания и санкциите за извършени административни нарушения спрямо марки и географски означения с тези, предвидени за нарушенията по Закона за авторското право и сродните му права, защото във всички случаи става въпрос за нарушения на права на интелектуална собственост. Със същата цел е и предвиждането на възможност при системни нарушения мястото, в което те се извършват, да бъде запечатано за определен срок (от три до шест месеца).
Доника Илиева
Адвокат