Ако сте дружество, регистрирано по Закона за данък добавена стойност („ЗДДС“) и предстои да сключите договор за изграждане на фотоволтаична централа (“ФЕЦ”) на територията на друга държава членка на ЕС, то преди това следва да знаете в кои случаи ще можете да ползвате данъчен кредит, начислен ви от подизпълнителите и в кои случаи трябва да начислите данък добавена стойност („ДДС“) и в какъв размер.
Недвижим имот ли е ФЕЦ?
На първо място, за да се определи правилно данъчният режим на ФЕЦ, следва правилно да се отговори на въпроса дали конкретната централа представлява „недвижим имот“ по смисъла на ЗДДС. И ако се определи като такъв, какъв е видът на недвижимия имот – сграда или конструкция.
В тази връзка трябва да се знае, че НАП третират ФЕЦ по различен начин в зависимост от начина на монтиране на слънчевите панели и на мястото, на което са монтирани. Според тези критерии се разграничават няколко вида:
- Панели, които са свързани с електрическите или отоплителните инсталации на сградата или конструкцията за целите на генериране на електрическа или топлинна енергия, поради което представляват инфраструктура на сградата/конструкцията;
- Панели, които са монтирани върху сграда или конструкция без да част от нейната инфраструктура;
- Панели, които са монтирани/вградени на покрива и служат като покрив;
- Панели, които се монтират директно върху земята.
При определяне на характера на ФЕЦ, следва във всеки конкретен случай да се съобрази относимата нормативна уредба.
Тя включва освен ЗДДС и Директива 2006/112/ ЕО („Директивата“), така също и Регламент за изпълнение (ЕС) № 1042/2013 г. („Регламент 1042“) и свързаните с него обективни критерии, възприети от ЕК в Обяснителните бележки на Европейската комисия от 26.10.2015 г. относно влизащи в сила през 2017г. правила в ЕС в областта на ДДС за място на доставка на услуги, свързани с недвижими имоти („Обяснителни бележки“), Закона за устройство на територията („ЗУТ“), Закон за енергетиката (“ЗЕ“), Наредба № 14/15.06.2005 г. за техническите правила и нормативи за проектиране, изграждане и ползване на обектите и съоръженията за производство, преобразуване, пренос и разпределяне на електрическа енергия („Наредба № 14“), Наредба № 6/24.02.2014 г. за присъединяване на производители и клиенти на електрическа енергия към преносната или към разпределителните електрически мрежи („Наредба № 6“), практиката на ВАС и на СЕС.
В цитираните по-горе Обяснителни бележки, които нямат правнообвързващ характер, но имат за цел да синхронизират приложението на задължителния за прилагане Регламент 1042 и се споделят от приходната администрация в не едно нейно становище, са дадени обективните критерии за категоризирането на ФЕЦ като недвижим имот.
Тези критерии най-общо могат да се обобщят така:
- привързаност към определена част от територията на държавата членка;
- начин на привързаност: дали средствата за закрепване са лесно отстраними, т.е. без да бъдат положени определени усилия и без да бъдат направени значителни разходи;
- дали могат да бъдат лесно разглобени или преместени;
- необходимост от професионални умения за това;
- какви са разходите за изпълнение на демонтажа (разглобяването/преместването) в сравнение със стойността на самото съоръжение;
- времето за демонтаж на сградата или конструкцията;
- ако стойността на конструкцията би намаляла значително при демонтажа й (разглобяването/преместването).
Третирането на доставките на услуги по изграждане на ФЕЦ
- От правилното категоризиране на ФЕЦ като недвижим имот или не, зависи и правилното определяне на мястото на изпълнение на доставката, а от там и данъчното третиране на доставките на услугите по изграждането й.
Разпоредбите за място на изпълнение на доставки на услуги, които са свързани с недвижим имот в ЗДДС и в Директивата са специални по отношение на общите текстове за определяне на място на изпълнение и затова те дерогират общите. Т.е. когато една доставка на услуга е свързана с недвижим имот, мястото на изпълнение е там, където е местонахождението на имота т.е. в държавата членка, където се изгражда ФЕЦ. В общия случай има значение дали получателят на услугата е данъчно незадължено лице (тогава мястото на изпълнението е там, където е установен доставчика или негов постоянен обект) или е данъчно задължено лице (тогава мястото на изпълнение е там където е установен получателя или негов постоянен обект).
Мястото на изпълнение на доставките определя и приложимото законодателство по отношение на регистрационния режим, включително формиране на постоянен обект, задълженията на лицето – платец на данъка, документирането на доставките.
- Доставките, които обичайно се извършват при изграждането на ФЕЦ могат да се разделят най-общо на:
- Доставки, извършвани от дружеството на клиенти/дружества регистрирани по ДДС в държави членки на ЕС
В този случай при условие, че ФЕЦ се категоризира като недвижим имот, услугите, които дружеството ще предоставя на своите клиенти, които са регистрирани по ДДС на територията на другата държава членка, ще бъдат третирани като услуги, свързани с недвижим имот. Ако ФЕЦ не се категоризира като недвижим имот, то услугите ще са подчинени на общите правила за място на стопанска дейност в зависимост от това дали получателят е данъчно задължено или данъчно незадължено лице.
- Доставки, извършвани от подизпълнители на дружеството. В тази група се включват и услугите по отдаването под наем на персонал и/или оборудване за извършване на строителните работи
В този случай трябва да се съобрази уредбата в Регламент 1042, тъй като в най-общия случаи се касае за наемане на оборудване за изграждане на ФЕЦ и на персонал, който е обучен да работи с това оборудване. За правилното данъчно третиране на тези услуги от значение отново е съобразяването дали услугите са свързани с недвижим имот, както и да се съобрази мястото, на което е установен подизпълнителят – дали е българско дружество или е от друга страна членка на ЕС, дали поема отговорност за изпълнение на работите по изграждането, монтирането или сглобяването на централата, което съгласно Обяснителните бележки е равнозначно на строителна услуга, т.е. на услуга, свързана с недвижим имот. Ако услугите са свързани с недвижим имот, то за дружеството, което предоставя персонала възниква задължение за регистрация по ДДС в държавата членка, на чиято територия ще се извършват услугите, респективно документирането ще е подчинено на режима на тази държава членка.
Право на приспадане на данъчен кредит
Режимът на правота на приспадане на данъчен кредит е подчинен отново на правилното квалифициране на ФЕЦ като недвижим имот или не.
- Ако ФЕЦ се третира като недвижим имот и доколкото мястото на изпълнение на услугите ще е на територията на държавата членка, където се намира имота, то правото на приспадане на данъчен кредит ще са подчинени на режима в тази държава членка, ако дружеството, което ползва подизпълнител е регистрирано по ДДС на територията на тази държава членка.
Ако то не е регистрирано по ДДС на територията на държавата членка, в която изгражда ФЕЦ, правото на приспадане на данъчен кредит може да се упражни съобразно правна уредба в Директива 2008/9/ЕО от 12.02.2008 г. за определяне на подробни правила за възстановяването на данъка върху добавената стойност, предвидено в Директива 2006/12/ЕО на данъчнозадължени лица, неустановени в държавата членка по възстановяване, но установени в друга държава членка и Наредба № Н- 9 от 16.12.2009г. за възстановяването на данъка върху добавената стойност на данъчно задължени лица, неустановени в държава членка по възстановяване, но установени в друга държава членка. За целта трябва да се подаде искане за възстановяване, подписано с квалифициран електронен подпис, чрез създаденото за целта WEB-базирано приложение на страница на НАП.
- Ако ФЕЦ не се третира като недвижим имот, доставките за наем на персонал и/или оборудване ще са подчинени на общите правила за документиране и ползване на право на приспадане на данъчен кредит по ЗДДС. Ако подизпълнителят разполага с постоянен обект на територията на съответната държава членка, издадените от него фактури следва да бъдат с издадения ДДС номер от тази държава.