Какви са промените от края на януари 2021 г. при командироването на служители в рамките на предоставяне на услуги?

Начало » Новини » Какви са промените от края на януари 2021 г. при командироването на служители в рамките на предоставяне на услуги?

Промените са въведени в Наредбата за условията и реда за командироване и изпращане на работници и служители в рамките на предоставяне на услуги („Наредбата“), а именно:

 

Командироването от български работодател на територията на държава членка на Европейския съюз (ЕС) въз основа на договор между работодателя и получателя на услугите или в предприятия от същата група

  1.  Разширява се приложението на допълнителното писмено споразумение.

Споразумението ще се прилага и при командироването от предприятие, което осигурява временна работа, за изпълнение на трудовите задължения на изпратения служител извън мястото на постоянната му работа.

  1. Въвеждат се промени в съдържанието на допълнителното споразумение по-горе и трудовият договор при изпращане от българско предприятие на служител в предприятие-ползвател на територията на ЕС.

Споразумението/трудовият договор ще включва:

  • основното и допълнителните трудови възнаграждения – отпада уточнението „с постоянен характер“;
  • условията за жилищно настаняване на служителя, когато то се предоставя от работодателя по време на командироването/изпращането.
  1. Въвежда се правило относно изплащаните пътни, дневни и квартирни пари в случаите, когато служителят изпълнява част от работата си извън населеното място, на което първоначално е командирован или изпратен.

Работодателят или предприятието, което осигурява временна работа, заплаща тези пари в размери, определени в законодателството на приемащата държава членка.

  1. Прецизирано е възнаграждението, което може да бъде уговаряно и следва действително да бъде заплащано от работодателя/предприятието, осигуряващо временна работа.

Това възнаграждение не може да е по-ниско от установения размер на основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения (а не както досега – минималните заплата и ставки) за същата или сходна работа в приемащата държава.

Командироването или изпращане на територията на България на служители от работодател в ЕС въз основа на договор между работодателя и ползвателя на услугите или в предприятия от същата група или от предприятие в ЕС, което осигурява временна работа

  1. Въведени са промени при минималните условия на работа в случаите на командироване/изпращане на служители в България за период до и над 12 месеца.

1.1 При командироване/изпращане в България за срок до 12 месеца се прилагат изискванията за същите минимални условия за труд като на българските граждани.

Въведени са следните промени в минималните условия на работа:

  • основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения (а не минималната работна заплата) са част от минималните условия.

Към минималните условия за работа са добавени:

  • условията за жилищно настаняване, когато то се предоставя от работодателя или предприятието, което осигурява временна работа;
  • пътни, дневни и квартирни пари, когато служителят изпълнява част от работата си извън населеното място, на което първоначално е командирован или изпратен – тези пари в размерите според Наредбата за командировките в страната или Наредбата за служебните командировки и специализациите в чужбина.

Основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения включват всички елементи по Кодекса на труда и Наредбата за структурата и организацията на работната заплата, като:

  • се вземат предвид всички добавки, изплатени в държавата-членка, от която е изпратен служителят;
  • не се вземат предвид изплатени пътни, дневни и квартирни пари.

Запазва се правилото-изключение, че изискването за същите минимални условия на работа относно основната работна заплата и допълнителните трудови възнаграждения, условията за полагане на извънреден и нощен труд и размера на заплащането им и минималния размер на платения годишен отпуск няма да се прилага в случаите на монтаж и/или въвеждане в експлоатация на доставени съоръжения, когато:

  • тези дейности са неразделна част от договор за доставка;
  • се извършват от квалифициран служител на предприятието доставчик, и
  • служителят е командирован или изпратен за не повече от 8 календарни дни.

Прецизирано е Приложение № 1 към Наредбата. То съдържа дейностите с видовете работи в областта на строителството, за които няма да се прилага горното правило-изключение. Тези дейности се отнасят до строителството, ремонта, възстановяването, поддържането, изменението или разрушаването на сгради.

1.2 Когато продължителността на командироването или изпращането е повече от 12 месеца, след дванадесетия месец служителят има право и на минималните условия на работа, установени в българското законодателство за същата или сходна работа относно:

  • някои конкретни обезщетения по Кодекса на труда;
  • безплатната храна;
  • периодичните медицински прегледи;
  • безплатното работно и униформено облекло;
  • социално-битовото и културното обслужване.

Горните правила за допълнителните минимални условия на работа по българското законодателство се прилагат и когато командированият или изпратеният служител е заменен с друг такъв от работодателя или предприятието, което осигурява временна работа, ако:

  • командироването/изпращането е за изпълнение на същата задача на същото място и
  • общата продължителност на периодите на командироване или изпращане е повече от 12 месеца.

Вземат се предвид характерът на работата, естеството на предоставяната услуга, ползвателят на услугата и адресът или адресите на мястото на работа.

За командированите и изпратените служители на територията на България не се прилагат разпоредбите за:

  • сключването и прекратяване на трудовия договор;
  • осигуряване в допълнителни професионални схеми.

Когато възникне необходимост периодът на командироването или изпращането в България да продължи повече от 12 месеца, работодателят или предприятието, което осигурява временна работа, може да прилага минималните условия за работа по българското законодателство:

  • за срок, не по-дълъг от 18 месеца и
  • след като подаде мотивирано уведомление до Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ – подаването е по електронен път чрез единния национален уебсайт Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ преди изтичането на 12-ия месец.

1.3 Когато командироването или изпращането в България е започнало преди влизане в сила на горната промяна, срокът от 12 месеца се изчислява от началната дата на командироването или изпращането.

  1. Въведени са промени относно поддържания от Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ единен национален уебсайт на български и английски език:
  • Прецизирано е съдържанието на сайта.
  • Когато работодателят или предприятието, което осигурява временна работа е нарушил/о изискванията на българското законодателство поради неактуалност на информацията на уебсайта, се счита, че нарушението е извършено при смекчаващи вината обстоятелства.
  1. Въведени са промени относно цялостната оценка, която извършва Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“:
  • Тя вече е и относно действителното изпращане (не само формално командироване) на служители;
  • Когато се установи, че командироването или изпращането не е действително, към трудовото правоотношение се прилагат всички изисквания на българското законодателство, когато те са по-благоприятни за служителя от предвидените в законодателството на изпращащата държава.

Уточнява се, че с Наредбата се въвеждат изискванията на Директива (ЕС) 2018/957 на Европейския парламент и на Съвета от 28 юни 2018 година за изменение на Директива 96/71/ЕО относно командироването на работници в рамките на предоставянето на услуги.

Настоящата новина не представлява юридически съвет, а служи само за информация. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.