В края на 2019 г. беше обявен публично проект на новия Закон за земеделските земи, който цели да усъвършенства регламентацията по отношение на собствеността, ползването и управлението на земеделските земи. С оглед нарастващите критики, приемането на закона беше отложено с поне още 12 месеца, като Министерски съвет отложи гласуването му с цел на преработка на някои текстове. Въпреки това, в настоящата статия ще отбележим основните изменения, които се очаква да бъдат приети в близко бъдеще.
- Граждани на ЕС ще могат да придобиват земеделски земи
Съгласно представения законопроект, граждани на ЕС, независимо от периода им на пребиваване в страната ще могат да придобиват земеделски земи в България. Промяната е наложена във връзка с наказателна процедура на Европейската комисия срещу България във връзка с противоречие на чл. 3в от Закона за собствеността и ползването на земеделските земи с определени разпоредби от Договора за функциониране на ЕС.
Това изменение почти със сигурност ще бъде прието, съгласно предложения вариант.
- Доброволна комасация
Законопроектът предвижда създаването на процедурата за доброволната комасация на земеделските земи с промяна на правото на собственост, с цел преодоляване раздробеността на поземлената собственост и създаване на предпоставки за повишаване ефективността на ползването и опазването на земеделските земи.
Доброволната комасация ще се извършва със споразумение между собствениците и одобряване на план за уедряване от Министъра на земеделието, храните и горите. Планът може да предвижда и създаването на допълнителна инфраструктура за напояване, борба с ерозия и други. В плана за уедряване е предвидено да могат да се включват земеделски имоти – държавна или общинска собственост, като в тези случаи споразумението се подписва от Министъра на земеделието, храните и горите, съответно от кмета на общината или от оправомощени от тях лица.
Правото на собственост ще се прехвърля въз основа на решение на Общинската служба по земеделие, което ще има силата на нотариален акт.
Вероятно част от текстовете по тази точка ще бъдат прецизирани.
- Промяна на сроковете на договорите за ползване на земеделски земи
Изискването за минимален 5-годишен срок на арендните договори и за сключването им от съсобственици, притежаващи повече от половината от общата вещ, се запазва. За договорите за наем и за съвместно обработване не е въведено правило за минимален срок – те могат да се сключват от съсобственици, притежаващи повече от 25 на сто от собствеността върху земята, като за неуредените случаи се препраща към разпоредбите на Закона за собствеността.
- Промени относно опазването на земеделски земи и промяна на тяхното предназначение
В проекта на закон действащите разпоредби, относими към опазването на земеделските земи и процедурите по утвърждаване на площадка и/или трасе и промяна на предназначението, са систематизирани в поредни глави и раздели, като в част от процедурите са въведени нови правила.
Въведена е забрана за строителство в земеделски земи без провеждане на процедура за промяна на предназначението им, в случаите, в които е установено, че е извършено незаконно строителство.
При извършване на строителство в земеделски земи без провеждане на процедура за промяна на предназначението им, е регламентирана забрана в случаите, когато се засягат земеделски земи с начин на трайно ползване – пасища, мери и ливади, включени в слой „Постоянно затревени площи“.
Предвижда се да бъдат изрично регламентирани хипотезите, в които комисиите, в чиито правомощия е вменено да утвърждават площадки и/или трасета, да отказват да утвърдят площадка за проектиране, когато: съществува възможност обектът да се изгради върху друга земя в същото землище, която е по-слабо продуктивна и/или негодна за земеделско ползване; предлаганата площадка и/или трасе за проектиране не са съобразени с хигиенни и строителни изисквания или с наложени ограничения по други закони; площадката е разположена в обхвата на пътища от републиканската пътна мрежа, в който се допуска изграждането само на пътни връзки до обектите.
Направено е изменение, свързано със сроковете за валидност на решението за промяна на предназначението на земеделските земи. С цел облекчаване на административната тежест, отпада изискването в тригодишен срок от влизане в сила на решението за промяна на предназначението на земеделска земя, да бъде поискано издаване на разрешение за строеж.
Моля имайте предвид, че тези и други изменения, предвидени в законопроекта могат да претърпят сериозни изменения. Настоящото писмо служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Екипът на Адвокатско дружество „Илиева, Вучева и Ко.“ ще Ви информира по отношение на развитието на този въпрос.