Конституционният съд се произнесе относно обратното действие на абсолютната давност

Начало » Новини » Конституционният съд се произнесе относно обратното действие на абсолютната давност

С Решение № 4 от 20.04.2021 г. Конституционният съд на Република България обяви за противоконституционна разпоредбата на § 2 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за допълнение на Закона за задълженията и договорите (обн., ДВ, бр. 102 от 1.12.2020 г.). Това на практика означава, че 10-годишна абсолютна давност за задължения на граждани ще започне да тече за заварените дългове от 2 юни 2021 г.

Хронология на събитията

С обнародването на Закона за допълнение на Закона за задълженията и договорите в ДВ, бр. 102 от 01.12.2020 г. бе въведен институтът на абсолютната давност в българското право (чл. 112 ЗЗД). Съгласно § 2 от Преходните и Заключителните разпоредби (ПЗР), „За заварените случаи давността по чл. 112 започва да тече от деня, в който вземането е станало изискуемо. При висящо изпълнително производство давността започва да тече от първото действие по изпълнението, а когато такова не е образувано – от деня на влизането в сила на акта, с който е признато вземането“. Тази разпоредба има за последица прилагане на нормата на чл.112 ЗЗД не от момента на нейното влизане в сила, каквото е общото правило в Конституцията, а от дата, предхождаща този ден: денят, в който вземането е станало изискуемо, денят на първото действие по изпълнението или денят на влизане в сила на акта, с който е признато вземането. Съгласно § 3 от ПЗР законът влиза в сила в 6-месечен срок от деня на обнародването му в ДВ от 02.06.2021 г.

Последици от решението на Конституционния съд и мотиви за постановяването му

Резултатът от обявяването на противоконституционността на § 2 от ПЗР е, че абсолютната давност за всички парични задължения на граждани, които не са отсрочени или разсрочени и не са едно от 8-те изключения, изброени в чл. 112 ЗЗД, независимо кога са възникнали и са станали изискуеми, ще започне да тече от 2 юни 2021 г.

Сред основните мотиви на съдиите, подкрепили решението, е че обявеното за противоконституционно правило нарушава принципите на законност, правна сигурност, предвидимост и стабилност на правния ред, тъй като въвежда три различни момента, от които започва да тече давността за заварените случаи, които дори не обхващат всички  законови хипотези, в които започва да тече погасителната давност.

Освен това, правило на § 2 от ПЗР не е насочено към легитимна цел от конституционен порядък, защото правото на лицата, които са се поставили в ролята на длъжник чрез обедняването на други лица, техни кредитори, да бъдат забравени, да спрат да са „вечен длъжник“, не е конституционно право.

Изложени са съображения и във връзка с правото на собственост, което включва и възможността за събиране на вземането. В решението се разяснява кога е допустимо принудително отчуждаване на частна собственост и че случаят не сред тях, тъй като с § 2 от ПЗР недопустимо се отрича правният ефект на действията на онези кредитори, пристъпили към защита на правата си.

Пълния текст на решението можете да намерите тук.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.