Изследването показва, че над 80 процента от жените в развод преживяват сериозни финансови трудности по време на и след раздялата с партньорите си. Много от тях са свързани с общи решения, взети по време на съжителството – например закупуването на общ дом или стартирането на обща компания. Средно, разведената жена разполага със спестявания, които се равняват на по-малко от една-трета от тези на бившия й партньор. Средната пенсия, която разведената жена може да очаква, също е с около 41% по-малка от тази на бившия съпруг. Според авторите на излседването, често тези реалности за резултат от приоритизирането на майчинството пред кариерното развитие.
В допълнение, изследването показва, че след развод здравословното състояние на жените се влошава значително повече от това на мъжете. Основна тежест в живота на жената след развод често е и поемането на грижите за децата и възрастните родители. За България, статистиката показва, че процентът на обвързани хора над петдесет-годишна възраст години, които живеят в бедност е под 10 процента. При разведените преди петдесетата си годишнина, процентът на живеещите в бедност се покачва до 27%. Статистиката за самите жени е още по-лоша – над 46% разведените след 50-тата си годишнина жени живеят в бедност.
Горните са някои от причините, поради които кантората работи върху няколко про-боно случая с жени, които са в процес на тежък развод и нямат финансовата независимост, която е нужна за наемането на добър адвокат. Бракоразводните процедури стават все по-скъпи както по света, така и в българската съдебна система. Глобално, разходите за съдебни такси при развод са се увеличили двойно в последните пет години.
Преди три години, про-боно клиент на кантората се разделя със съпруга и бизнес-партньора си. От тогава, той отказва заплащането на издръжка към клиента ни и двете й деца. “Когато се разделихме, той използваше споделените ни финансови ресурси, за да ме накаже. Животът на мен и децата ми се промени изцяло”, коментира клиентът ни.
Със сигурност не е романтично да обмисляш развод и бъдещата си финансова независимост в щастливите месеци преди сватбата. Това е и причината много жени да влизат в съжителство без брачен договор.
От друга страна българският Семеен кодекс е доста справедлив, като приема, че вещните права, придобити по време на брака са бездялова съсобственост и на двамата съпрузи. Този принцип обаче не е засегнат от придобиване на имущество на името на търговско дружество, собственост на един от съпрузите. С други думи, дружествените дялове и акциите в търговски дружества са лична собственост на съпруга, на когото принадлежат. Такива са и вещите за упражняване на професията, както и влоговете в банки.
Съответно ако един от съпрузите не работи, а се грижи за децата и семейството лично, следва да обърне внимание как се спестява в семейството от другия съпруг, как се придобиват имоти. Ако съпрузите развиват бизнес заедно и работят за просперитета на този бизнес отново заедно те следва да имат равни дялове в него. Без значение колко са добри едни лични отношения, това по никакъв начин не следва да променя разумния и внимателен подход към чисто имуществените ни отношения с партньора ни.