Новите Видове Преобразувания по Търговския Закон

Начало » Новини » Новите Видове Преобразувания по Търговския Закон

Приетите промени в Търговския закон (ТЗ), влезли в сила на 27.09.2024 г., включват редица нови възможности за бизнеса в областта на преобразуването и изменения, облекчаващи административната тежест върху търговците, доближавайки нашата правна уредба до тази на европейските ни партньори.

Преместване на седалище

Един от акцентите от новата редакция на ТЗ е възможността търговско дружество да се преобразува, като премести седалището си и приеме правна форма на дружеството от съответната държава-членка. Подобна хипотеза намира своята уредба за пръв път в нашето законодателство и е в тон с интеграцията ни на единния пазар. Промяната засяга само капиталовите дружества – ООД, АД и КДА.

Нововъведенията са обхванати от изцяло нов раздел в ТЗ, касаещ преобразуване в дружество от друга държава-членка. Разделът е приложим и за реципрочната хипотеза – когато дружество, създадено в друга държава-членка, премести своето седалище в Република България и приеме правна форма на капиталово дружество съгласно българското законодателство.

Възможността за преобразуване по този ред не се допуска при наличие на някои отрицателни условия, сред които:

  1. Някое от участващите в преобразуването дружества е със седалище извън ЕС или Европейското икономическо пространство;
  2. Правото на държавата-членка, което се прилага при преобразуването, не допуска такова преобразуване;
  3. Участващо в преобразуването дружество е инвестиционно дружество от отворен тип.

Трансгранично отделяне

Последните изменения в Търговския закон (ДВ, бр. 82/2024 г.) разширяват обхвата на трансграничните преобразувания чрез въвеждането на трансгранично отделяне (spin-off), което досега не беше възможно. Тази промяна привежда българското законодателство в съответствие с Директива (ЕС) 2017/1132, като позволява на българско дружество да прехвърли част от своите активи и пасиви към новоучредено дружество в друга държава членка на ЕС/ЕИП или обратното.

Преобразуването влиза в сила с вписването му в съответните търговски регистри, като взаимното признаване между държавите членки се улеснява чрез системата за взаимосвързаност на регистрите на ЕС. Това осигурява по-гъвкав процес за корпоративно преструктуриране, като същевременно запазва защитата на съдружниците, акционерите, кредиторите и работниците.

Предсоящи подзоконови разпоредби

За да могат да се извършват трансгранични преобразувания, включително трансгранично отделяне, освен законовите изменения, се очаква да бъдат приети и изпълнени следните подзаконови мерки:

  • В 6-месечен срок (Март 2025): Министерският съвет трябва да приеме промени в Тарифа № 1 към Закона за държавните такси, за да се определят таксите, дължими за новите процедури.
  • Министерството на правосъдието трябва да приведе в съответствие наредбата, свързана с Търговски регистър.
  • В едногодишен срок: Агенцията по вписванията трябва да осигури техническа възможност за прилагането на новите правила в Търговския регистър, включително за съгласуване с НАП и НОИ. Началната дата на прилагането ще бъде определена от Министъра на правосъдието чрез наредбата за Търговски регистър.

Защита на съдружниците при трансгранично преобразуване

Предвидена е и защита на съдружниците или акционерите, които са гласували против преобразуването. Подробна информация за предвиденото парично обезщетение на тези съдружници или акционери представлява необходимо съдържание на плана за преобразуване и доклада на управителния орган на преобразуващото се дружество. Информацията следва да включва размера на обезщетението, срока за изплащането му и метода на определянето му.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.