В първата седмица на м. декември, ВАС излезе с особено важно ТР № 11/03.12.2021г. относно спора, може ли в хода на данъчна ревизия на физическо лице, при която органите по приходите установяват превишение на разходите над декларираните приходи, те да определят данък върху разликата на това превишение или трябва да се премине към ревизия по особения ред на чл. 122 от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“) и тогава да се определи дължимия данък.
Пълния текст на тълкувателното решение може да видите тук.
Краткия отговор на този въпрос е – „Не“, данъчните органи не могат автоматично да увеличат данъчната основа на физическото лице, а трябва да бъде извършена особена ревизия по чл. 122 от ДОПК (т.нар. „ревизии по аналог“) и то само ако превишението е явно и значително.
В мотивите на решението, четем също, че ревизиращите органи нямат право на избор дали да проведе ревизия по общия ред, или по чл. 122 ДОПК ако установят такова превишение.
Решението на върховните съдии е продиктувано от разбирането, че „Установеното несъответствието между направени разходи и получени доходи представлява разход за лицето, за който то няма достатъчно средства, т.е. установява се недостиг на средства, а не доход. В тези случаи се облагат разходи на данъчно задължените лица, което е в противоречие със законоустановените принципи за облагането на доходите на физическите лица“.
Диспозитива на решението гласи, че „При извършване на данъчна ревизия по общия ред на физическо лице, не може на лицето да се определят данъчни задължения на основание чл. 35, т. 6 от ЗДДФЛ върху данъчна основа, равна на превишението с неустановен произход на разходите над приходите за годишния данъчен период, а ревизията следва да е извършена по реда на чл. 122 и следващите от ДОПК.“.