Промени в корпоративното подоходно облагане, облагането на доходите за физическите лица и някои счетоводни отразявания

Начало » Публикации » Промени в корпоративното подоходно облагане, облагането на доходите за физическите лица и някои счетоводни отразявания

С приемането на Закона за държавния бюджет за 2025 г. (ЗДБ), обнародван в Държавен вестник на 27.03.2025 г., бяха въведени допълнения в областта на корпоративното подоходно облагане, облагането на доходите за физическите лица и някои счетоводни отразявания.

I. Допълнения в корпоративното подоходно облагане

Сред по-съществените изменения при корпоративното облагане са:

1. Допълнени са разпоредбите в ЗКПО, свързани с прилагането на режима за облагане на многонационалните и големите национални групи предприятия с допълнителен данък и с национален допълнителен данък.

Въвеждат се изменения при изчисляването на допълнителния данък. Когато предприятията от една и съща група използват едни и същи счетоводни стандарти, облагаемият период ще бъде календарната година, а не фискалната година за групата.

При вторично облагане с допълнителен данък съставните образувания на многонационални групи предприятия в България ще дължат допълнителен данък, ако:

  • крайното образувание майка е разположено в юрисдикция, в която не дължи допълнителен данък съгласно допустимо първично облагане с допълнителен данък;
  • крайното образувание майка е изключено образувание.

Вторичният допълнителен данък следва да се разпределя поравно между всички съставни образувания на многонационалната група в страната. Вторичният допълнителен данък няма да се прилага по отношение на инвестиционни съставни образувания.

Предвижда се, че съставните части на многонационални групи предприятия в страната следва да заплащат вторичен допълнителен данък, ако:

  • крайното им образувание-майка се намира в юрисдикция с ниска данъчна ставка извън ЕС и
  • не е обложено с първичен допълнителен данък.

Данъкът ще се разпредели поравно между подразделенията в България. Правилата няма да се прилагат за инвестиционните образувания.

Промени са въведени и при правилата за допълнителен данък. Целта е да се постигне съответствие с най-новите разяснения на Организацията за икономическо сътрудничество по тълкуването на правилата.

2. Приети са промени в ЗКПО, свързани с данъчното облекчение, представляващо минимална помощ, обусловени от новия Регламент (ЕС) 2023/2831 на Комисията от 13 декември 2023 г. относно прилагането на членове 107 и 108 от Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis. 

Увеличава се таванът на помощта на 300 000 евро.

Допълненията при облагането на многонационалните и големите национални групи предприятия с допълнителен данък и с национален допълнителен данък (т. 1), както и данъчното облекчение, минимална помощ, по Регламент (ЕС) 2023/2831 (т. 2), са съществени. Тяхната значимост налага да бъдат разгледани самостоятелно в отделна статия.

3. С  § 4 от Преходните и заключителни разпоредби на ЗДБ е предвидена възможност юридическите лица да правят доброволни вноски в полза на централния бюджет с цел подкрепа на финансирането на публични инвестиции, заложени в държавния бюджет за 2025 г.

Така внесените суми се признават за данъчни цели при определяне на корпоративния данък по реда на ЗКПО в размер на 1/3 от тях за всяка от следващите три календарни години, като непризнаването на разходите за дарение по смисъла чл. 26, т. 7 от ЗКПО няма да се прилага в тези случаи. Когато тези внесени суми не са отчетени като счетоводен разход, за целите на определяне на корпоративния данък с тях се намалява счетоводният финансов резултат в горния размер и период.

II. Допълнения в облагането на доходите за физическите лица

За 2025 г. размерът и механизмът за прилагане на данъчните облекчения за деца и деца с увреждания се запазва – като приспадане от годишните данъчни основи и намаляване на месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения.

Прецизирани и допълнени са разпоредби, свързани с правото на ползване на данъчните облекчения за деца и за деца с увреждания от родител, на когото не е предоставено упражняването на родителските права в случаите на развод и в случаите, в които не е налице сключен брак между родителите. Целта на промените е да се определи и изясни поредността на ползване на данъчните облекчения от двамата родители.

III. Измененията в ЗСчет.

Предвижда се в изискванията, при които клоновете на предприятия, регулирани от законодателството на трети държави, публикуват декларация с информация за подоходен/корпоративен данък за втория от два последователни отчетни периода, че размерът на нетните приходи от продажби следва да не надвишават прага по чл. 19, ал. 3, т. 2 от З Счет. за всеки от последните два последователни отчетни периода – праг от 20 000 000 лева (а не както досега – прага от 16 000 000 лева).

Също така, разпоредбите относно публикуването на интернет страницата на задълженото предприятие на декларацията с информация за подоходния/корпоративния данък и изявлението на средните и големите дъщерни предприятия по чл. 62г във връзка с чл. 62б, ал. 5 и 7 от ЗСчет. са изменени и прецизирани.

Настоящата статия служи само за информация. Тя не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.