Кога ще започне работа новия Централен регистър на особените залози ?

Начало » Новини » Кога ще започне работа новия Централен регистър на особените залози ?

Агенцията по вписванията (Агенцията) представлява администрация към министъра на правосъдието, която отговаря за обработването на всички актове, които подлежат на вписване, въз основа на които се извършват справки и се издават удостоверения и преписи. Към момента Агенцията води и поддържа 5 национални регистъра- имотен регистър, търговски регистър и регистър на юридическите лица с нестопанска цел, регистър БУЛСТАТ, специален регистър БУЛСТАТ и регистър на имуществените отношения на съпрузите. Това ще се промени от 01 януари 2022 г., когато към Агенцията ще премине и Централният регистър на особените залози (ЦРОЗ), което стана ясно след приемането на а Наредба по чл. 23 Закон за особените залози (ЗОЗ).

Както стана ясно от доклада на Инспектората по чл. 46 от Закона за администрацията, изискан от министъра на правосъдието проф. Янаки Стоилов, ръководството на Агенцията е крайно неподготвено за администриране на ЦРОЗ. Единствените предприети действия във връзка с влизането на промените по ЗОЗ в сила е приетата Наредба  № Н-3 от 31 юли 2020 г. за воденето, съхраняването и достъпа до Централния регистър на особените залози. Същата  обаче се нуждае от повторно разглеждане и преработване с цел да се осигури практическото приложение. Съобразно нормативната уредба и препоръките, посочени в докладите на Инспектор на министъра на правосъдието, Агенцията излезе със становище, че ще предприеме следните действия:

  • промяна в числеността и квалификацията на персонала: Агенцията предвижда промяна в Устройствения правилник, а именно увеличаване на капацитета и въвеждане на нова длъжност- „Длъжностно лице по вписванията“, с цел оптимално функциониране на новия регистър, както и избягване на забавянето в разглеждането на заявления към досегашните регистри- основен проблем изтъкнат в докладите на Инспектората;
  • допълване на Тарифата за държавните такси: съгласно измененията в ЗОЗ се налага създаване на нов раздел в Тарифата, който ще регулира държавните такси, изискуеми при използването на новосъздадения регистър;
  • изменение и допълнение на Наредба № Н-3 от 31 юли 2020 г. за воденето, съхраняването и достъпа до ЦРОЗ;
  • създаване на информационната система: към момента създаването на изцяло нова база данни за водене и съхранение на данни в ЦРОЗ е на етап приемане на системен проект на Изпълнителя „Информационно обслужване“ АД, който включва прехвърляне на цялата информация от досегашната електронна система „РОЗА“ на разработения от Изпълнителя софтуер, свързан с Агенция по вписванията;
  • осигуряване на материално- техническа база: с влизането на промените в сила от следващата година заявления към ЦРОЗ ще бъдат приемани както по електронен път, така и на хартиен носител в съществуващите вече 27 служби по регистрацията в цялата страна, което налага създаването на нови материално- технически бази.

За да бъдат изпълнени необходимите действия по започване на работа на новия регистър в срок, Агенцията ще направи необходимите промени в поднормативните и вътрешноведомствените нормативни актове. Със създаването на новия електронен портал на ЦРОЗ се предвижда значително олекотяване на административните процедури, както и допълнително централизиране на регистрите по вписване.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателството. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.