Процедура по промяна на имуществения режим между съпрузите

Начало » Новини » Процедура по промяна на имуществения режим между съпрузите

Съгласно Семейният кодекс („СК“) режимите на имуществени отношения между съпрузите са следните:

  • законов режим на общност,
  • законов режим на разделност и
  • договорен режим (брачен договор)

Кодексът предвижда, че законовият режим на общност се прилага, когато при сключване на брака съпрузите не са избрали режим на разделност или не са подписали брачен договор.

Въпреки това, съпрузите могат да извършат последваща промяна на режима на имуществените отношения по всяко време на брака. Най-срещаната в практиката промяна е преминаването от законов режим на общност към режим на разделност или договорен режим. При преминаване към договорен режим, съпрузите трябва да подпишат брачен договор.

Промяната в режима следва да бъде вписана както в акта за граждански брак, така и в Регистъра на имуществените отношения между съпрузите („РИОС“) към Агенция по вписванията.

Необходими са следните документи:

  • Искане за отразяване на промяна на режима на имуществени отношения;
  • Обща декларация на съпрузите за избор на режим на разделност с нотариална заверка на подписите/Подписан брачен договор;
  • Изрично нотариално заверено пълномощно;
  • Документ за платена такса

Документите се подават в общината, където е сключен гражданският брак.

След отбелязване на промяната в акта за граждански брак, длъжностното лице по гражданско състояние незабавно изпраща уведомление до Агенцията по вписванията, за вписване на новия режим в Регистъра на имуществените отношения между съпрузите.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.