В следствие на обявената пандемия от корона вирус (COVID-19) и като предпазна мярка редица държави наложиха противоепидемични мерки, които пряко или косвено рефлектираха върху различните туристически услуги.
Организираните туристически пакети, продавани от туроператори, са сред услугите засегнати най-сериозно от противоепидемични мерки. Най-непосредствените такива са затворените граници и отменени полети, сериозни карантинни мерки за завърналите се от чужбина. Това доведе до голям брой отменени пътувания.
За този вид туристическа услуга българското и европейското законодателство предвижда специален ред на регулация. Той цели да защити правата както на пътуващите, така и на туроператорите.
Специално по повод на сегашната ситуация Министерство на туризма съвместно с Комисия за защита на потребителите дадоха указание във връзка със сключени договори за туристически пакети, чието изпълнение е невъзможно в условията на извънредно положение поради разпространението на COVID-19 в България и по света. Указанията са базирани и на разясненията на Генерална дирекция „Потребители и правосъдие“ на Европейската комисия от 19.03.2020 г. относно прилагането на Директивата за пакетните туристически пътувания и COVID 19.
Кога възниква задължение за туроператора да възстанови платените от туристите суми по прекратените договори?
Законът за туризма урежда изрично, че пътуващият има право да прекрати договора за туристическата услуга без да заплаща такса за прекратяване на договора, ако преди започването на изпълнението на туристическия пакет:
- туроператорът е принуден да промени съществено някоя от основните характеристики на туристическата услуга от пакета;
- туроператорът не може да изпълни някое от специфичните изисквания на пътниците, които вече е приел;
- туроператорът предложи увеличение на цената на туристическия пакет с повече от 8%;
- са настъпили непреодолими и извънредни обстоятелства, случващи се в мястото на дестинацията или в непосредствена близост до него, които засягат значително изпълнението на туристическия пакет или превоза на пътници до дестинацията;
- набраният брой участници за туристическия пакет е по-малък от минималния брой, посочен в договора, и туроператорът е уведомил пътуващия за прекратяването на договора в определения в договора срок;
- туроператорът е възпрепятстван да изпълни договора поради непреодолими и извънредни обстоятелства и е уведомил пътуващия за прекратяването на договора без необосновано забавяне преди започването на изпълнението на туристическия пакет.
При тези условия туроператорът има задължение да възстанови н туриста платените от него, до момента на прекратяване на договора, суми. Туроператорът не дължи никакви друго обезщетения на пътуващия.
Какво точно са неизбежни и извънредни обстоятелства?
Неизбежни и извънредни обстоятелства означава ситуация извън контрола на страна, която се позовава на подобна ситуация и последиците от която не биха могли да бъдат избегнати, дори ако бяха взети всички разумни мерки. Значителни рискове за човешкото здраве, като например огнище на COVID-19 в дестинацията за пътуване или в непосредствена близост до нея, обикновено се считат за такива неизбежни и извънредни обстоятелства. Оценката дали тези обстоятелства оказват значително влияние върху туристическия пакет, трябва да се прави за всеки отделен случай.
Официалното предупреждение за пътуване на националните органи е важен показател, че договорът за туристически пакет може да бъде анулиран поради неизбежни и извънредни обстоятелства, които влияят върху изпълнението на пътуването. Това важи и когато публичните органи забраняват определени пътувания или забраняват движението на хора по начин, който изключва фактически договора за пакетно пътуване.
Пример: Ако сте резервирали екскурзия в град, под формата на пакет, до който достъпът е ограничен или където общественият живот е обект на значителни ограничения (например затваряне на туристически атракции или музеи), това ви дава право да отмените пътуването.
Пример: Ако вие или придружаващият ви член на семейството имате медицинско състояние, за което излагането на COVID-19 е особено опасно, трябва да имате право да анулирате договора за пътуване, ако рискът от заразяване с COVID-19 на дестинацията за пътуване или непосредствената му близост е обявена за висока от компетентните органи, когато подобен повишен риск значително се отразява на представянето на пакета за пътника.
Кога туристите могат да очакват да получат обратно парите си?
В договорите може да е записан срок за възстановяване на сумите при прекратяване, при всички случаи не по-късно от 14 дни след прекратяването на договора за туристически пакет.
Съгласно Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, сроковете, които изтичат по време на извънредното положение се удължават с 1 месец от края на извънредното положение. Това означава, че ако срокът за възстановяване е изтекъл на 25 март, съответният туроператор ще има още 1 месец след края на извънредното положение да възстанови сумите.
Правилата за сроковете се прилагат от 13 март.
Препоръките към туроператорите са:
- Да информират пътуващите по ясен и разбираем начин за промените, които предлагат;
- При съгласие на пътуващия с предложената промяна може да се подпише допълнително споразумения към договора, в който се описват всички изменени клаузи от договора и се обосновават причините, довели до промените в договора, както и отражението върху цената на туристическия пакет.
Алтернативи на възстановяването на парите
В случай, че пътуващият не приеме предложението за промени и прекрати сключения договор за туристически пакет, като туроператор можете:
- да предложите туристически пакет-заместител със същото или с по-високо качество, ако предлагате такъв, като информирате пътуващия за неговата цена. В случай че пътуващият приеме туристическия пакет-заместител, туроператорът няма да дължи възстановяване на платените суми по прекратения договор. Той ще ги прихване срещу дължимите плащания по новия договор;
- ако не е възможно да предложите туристически пакет-заместител, включително поради обявената пандемия от СЗО и приключване на мерките за справяне с COVID-19 на различните държави по различно време, може да предложите да издадете Ваучер (по смисъла на разясненията на Генерална дирекция Потребители и правосъдие на Европейската комисия от 19.03.2020 г. – Information of the Package Travel Directive in connection with the COVID-19). Ваучерът се издава за сумата, която пътуващите са платили за вътрешен, входящ или изходящ туризъм. Задължително условие е ваучерът да бъде приет изрично от пътуващия вместо възстановяване на сумите по прекратения договор за туристически пакет, което се удостоверява с неговия подпис. Туроператорът, следва да предвиди право на пътуващия да има възможност да поиска пълно възстановяване на сумата, ако не се е възползвал от ваучера. Туроператорът гарантира ликвидността на ваучера.