На 10.11.2022 г. в Народното събрание бе внесен за разглеждане и гласуване законопроект за допълнение и изменение на Закона за електронната търговия. С приемането на Акта за цифровите услуги, Европейският парламент и Съветът създадоха нова рамка за електронна търговия.
Социалните мрежи имат съществено влияние върху общественото мнение, като това подлежи на организирани злоупотреби чрез т.нар. „тролове“, особено в периода на предизборна кампания. Законопроектът предвижда в рамките на предизборна кампания социалните мрежи, които представляват много големи онлайн платформи, използващи алгоритми за препоръчване на съдържание, да прилагат серия от технически мерки за ограничаване на фалшивите профили. Според новосъздадения чл.17а, тези мерки ще включват:
- идентифициране на връзка между интернет адресите на потребителите и изходящите интернет адресати на услуги за анонимизиране на трафика;
- идентифициране, дали използвана снимка принадлежи на друг потребител на платформата или е част от пакет от стокови снимки;
- идентифициране на свързване с извънредно голям брой други потребители за кратко време след първоначална регистрация;
- идентифициране на създаване или присъединяване към голям брой групи от потребители за кратко време;
- идентифициране на съответствия във въведени лични данни на различни места в рамките на онлайн платформата;
- идентифициране на използване на средства за автоматизация на публикуването на съдържание;
- идентифициране на използване на визуално сходни букви на тези в избраната писмена система от други писмени системи във въведените данни и съдържание;
- идентифициране на групи от голям брой потребители, които координирано подават сигнали срещу съдържание в платформата.
Предвижда се и задължение за предоставяне на информация за всички подизпълнители на действия по модерация на социалните мрежи.
Структурните промени, които ще се настъпят с приемането на законопроекта ще бъдат минимални. Предвижда се създаване на нов колегиален орган, в съответствие с изискванията на Регламент (ЕС) 2022/2065 на Европейския парламент и на Съвета от 19 октомври 2022 г. относно единния пазар на цифрови услуги и за изменение на директива 2000/31/ЕО (Акт за цифровите услуги), който ще разчита на администрациите на своите членове. За много големите онлайн платформи административната тежест ще се повиши, като се въведат конкретни задължения във връзка с изборния процес.
Заинтересованите групи от законопроекта са:
- потребителите на много големите онлайн платформи;
- много големите онлайн платформи;
- държавните органи с компетенции в областта на информационните технологии и защитата на потребителите.
Според вносителите има две основни предвиждани ползи. Първата е защита на свободата на словото чрез механизма за извънсъдебно уреждане на спорове и чрез повишаване на прозрачността на модерацията. Втората посочена полза е защита от системните рискове, произтичащи от дезинформационните кампании, провеждани с използване на „тролове“ (фалшиви акаунти).
Предвижда се законопроектът да влезне в сила 01.01.2024 г. с изключение на някои параграфи, които ще влезнат в сила 6 месеца след обработването му.