В един от последните работни дни за 2023 г. – 20-ти декември – Министерският съвет внесе за разглеждане в Народното събрание Законопроект за изменение и допълнение на Закона за адвокатурата („Законопроекта/ът“, „ЗИД на ЗАдв“). С предвидените промени отпада забраната за адвокатите да рекламират своята дейност и използват посредници, като по този начин нормативната уредба у нас се синхронизира с изискванията, наложени от правото на ЕС и съвременността.
Законопроектът е част от Плана за действие за 2023 г. с мерките, произтичащи от членството на Република България в Европейския съюз. До изработването му се стига след като Европейската комисия (ЕК) в рамките на инициирана процедура за нарушение срещу България определя разпоредбите на Закона за адвокатурата, с които се установяват забрани към адвокатите да рекламират своята дейност и да привличат клиенти чрез използването на посредник (чл. 41 и 42 от закона), за несъвместими с правото на Съюза. Установено е противоречие на съответните разпоредби с Директива 2006/123/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 12 декември 2006 година за услугите на вътрешния пазар (Директивата за услугите), която предвижда премахване на всички общи забрани за търговски съобщения за представителите на регулирана професия, каквато е тази на адвокатите.
С оглед подобряване на качеството на предоставяните от адвокатите услуги, както и постигането на по-добра информираност на потребителите, законопроектът предвижда премахване на общата забрана за рекламиране на дейността на адвоката и за използване на посредник при установяване на контакт с потенциални клиенти, които съществуват в действащата уредба. На нейно място се предлага въвеждането на следния режим:
Използването на посредници
Адвокатите ще могат да осъществяват контакт с потенциални клиенти чрез посредници при спазване на изискванията на Закона за адвокатурата и на Етичния кодекс на адвоката. В ЗИД на ЗАдв се предвиждат съответно и следните изисквания:
- Да не се позволява посредникът да се намесва в отношенията между адвоката и клиента, да придобива поверителна информация за клиента, както и интересите му да накърняват тези на клиента.
- Адвокатът да използва услуги на информационното общество, гарантиращи стриктно спазване на законодателството в областта на защитата на личните данни по отношение на данните на клиента; както и осигуряващи възможност за пряк контакт между адвоката и клиента.
Законопроектът предвижда, че когато на посредникът се дължи възнаграждение, то следва да бъде формирано отделно от това, дължимо на адвоката.
Рекламиране на дейността на адвоката
Адвокатите, както и дружествата и сдруженията на адвокати, ще могат да рекламират своята професионална дейност при спазване на изискванията на Закона за адвокатурата и на Етичния кодекс на адвоката. Рекламните съобщения, които използват, следва да съдържат информация, която да идентифицира адвоката, респективно дружеството или сдружението, и да представя дейността му по верен и обективен начин. Законопроектът въвежда забрана при извършване на рекламната дейност да се:
- Използва невярна или подвеждаща информация;
- Прави необосновано и потенциално подвеждащо сравнение с други адвокати;
- Разкриват сведения за предишни или настоящи клиенти, освен с изричното им писмено съгласие;
- Пораждат неоправдани очаквания за постигане на резултат;
- Адресират рекламни съобщения до лица, поставени в уязвимо положение, или до техни близки.
С предложените изменения в нормативната уредба се цели гарантиране на правата и интересите на адвокатите, позволявайки също да се подобри нивото на предоставяните от тях услуги. Тепърва предстои Законопроектът да бъде гласуван от Народното събрание, като по време на разглеждането, текстът му може да претърпи промени, които допълнително ще проследим.