Законодателството предвижда три основни възможности за придобиване на българско гражданство – по произход, по месторождение и по натурализация. Съгласно действащата правна уредба, ако поне единият родител на лицето е български гражданин, както и ако лицето е родено на територията на Република България, то се счита за български гражданин по закон. В случай, че никое от тези условия не е изпълнено, лицето може да придобие българско гражданство по натурализация, включително и на основание сключен граждански брак с български гражданин.
Процедура
Процедурата започва по молба, която лицето следва да подаде лично в Министерство на правосъдието или в българско дипломатическо или консулско представителство в чужбина. Молбата се подава лично, тъй като при подаването на документите с молителя се провежда интервю на български език:
- от служител на дирекция „Българско гражданство” в първия работен ден след регистрацията на молбата в дирекция „Административно обслужване и канцелария” всеки работен ден от 13:30 до 16:00 часа; или
- от служител в българските дипломатически или консулски представителства в чужбина.
Условия за придобиване на българско гражданство по натурализация
Към датата на подаване на молбата за натурализация следва да са налице следните условия:
- придобито разрешение за постоянно или дългосрочно пребиваване преди не по-малко от 3 години;
- лицето да не е осъждано за умишлено престъпление от общ характер от български съд и срещу него да няма образувано наказателно производство за такова престъпление, освен ако е реабилитирано;
- да има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в Република България;
- да владее български език;
- не по-малко от 3 години законно сключен непрекратен брак с български гражданин.
Владеене на български език
Обстоятелството, че лицето владее български език, се доказва по два начина:
- с копие от документ за завършена езикова подготовка по български език от департамент по чужди езици към ВУЗ в България. При този вариант най-удачно е полагането на курс в Департамента за езиково обучение – ИЧС към СУ „Св. Климент Охридски“, където таксата е 489 лева, която включва провеждане на 5 учебни часа предтестова подготовка за изпит за ниво А2, и такса за изпит. Резултатите от изпита се признават от Центъра за оценяване в предучилищното и училищното образование („ЦОПУО“). или
- с полагане на изпит пред комисия от експерти при ЦОПУО. Изпитът е писмен и се провежда ежемесечно, като датите се обявяват предварително по график на следния адрес: http://copuo.bg/page.php?c=24&d=19 . Форматът е тест, като е на елементарно ниво, позволяващо нормална комуникация. Изпитът може да се проведе и в съответното дипломатическо или консулско представителство на България, в което е подадено заявлението за придобиване на гражданство.
Държавна такса
Държавната такса за разглеждане на молбата за натурализация е в размер на 100 лева, които се превеждат по банкова сметка на Министерство на правосъдието.
Легализация и заверки
Документите, приложени към молбата, които са издадени на чужд език, трябва да бъдат придружени от превод на български език, извършен от заклет преводач и легализирани, а копията на документите – нотариално заверени, с изключение на документа за самоличност.
Срок за разглеждане на молбата и край на производството
След подаване на молбата, електронната система в Министерството на правосъдието генерира дата за явяване на интервю. Датата на интервюто, както и срокът за разглеждане на молбата, не са законово определени. Това означава, че продължителността на процедурата зависи от преценката на длъжностното лице, при което е разпределена преписката. Въпреки това, на практика, обичайно процедурата отнема между година и година и половина.
Самото гражданство се придобива по силата на указ, издаден от Президента, който влиза в сила от деня на издаването.