С развитието на технологиите все повече термини навлизат в ежедневието ни и понякога е трудно да им дадем точно определение или да разграничим някои сходни такива едно от друго. Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) в своето Решение № 1016 от 15.12.2022 г. по преписка вх. № КЗК – 436/2022 г. („Решението“) има повод да изясни разликата между три близки понятия – домейн, електронна пощенска кутия и уеб адрес.
Конкретното образувано пред КЗК производство касае бивш служител на предприятие, който след смяна на работодателя си, продължава да използва електронната пощенска кутия, предоставена от първоначалния си работодател. Двете предприятия се явяват конкуренти едно на друго и използването на съответната електронна поща се оценява като имитация от първоначалния работодател, който отрича да е позволявало по какъвто и да е начин на бившия си служител да използва електронната поща, предоставена от него, след прекратяване на трудовите правоотношения.
Особената юрисдикция обаче приема, че след като първоначалният работодател е предоставил доброволно електронната поща на тогавашния си служител, то впоследствие е било във възможностите му и да прекрати достъпа до нея. Това, че мерки за блокирането ѝ не са предприети, не може да се внушава като недобросъвестност на ответното предприятие.
Именно тук КЗК в Решението си стига и до разграничаване на понятията домейн, електронна пощенска кутия и уеб адрес едно от друго. Според Комисията „за разлика от домейните, адресите на електронните пощенски кутии се асоциират предимно с лицата, които ги ползват, а не с домейна, към който принадлежат. За разлика от уеб адреса на интернет страница, съвпадащ с домейна, за който може да се използва търсачка в интернет за откриване на конкретен сайт, мейл адресът (електронната поща) трябва да се изпише точно в полето за получател в съответното приложение, тъй като неточното изписване е предпоставка за неполучаване на изпратено писмо.“ Така домейнът е това, което потребителите изписват в адресната лента на браузъра, за да заредят определена уеб страница; уеб адресът сочи към местоположението на уеб страница или файл в интернет; а електронната пощенска кутия, като система, позволяваща обмен на съобщения между потребителите, остава свързана най-вече със самото лице, което я използва.
Спрямо изложеното в Решението, електронните пощи, които съдържат домейн, за който се твърди, че е имитиран, не създават заблуда, нито пък използването им нарушава добрите нрави и не биха създали опасност за интересите на конкурента.
КЗК си служи и с трите гореспоменати термина и поставянето на ясно разграничение между тях служи както на страните в конкретното производство, така и на всички останали, които ги употребяват.