В Народното събрание бе внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за здравето („Законопроекта/ът“). Целта на Законопроекта е нормативна уредба на предоставянето на лечебни, рехабилитационни и профилактични дейности от разстояние – т.нар. „телемедицина“. Ето основните положения, които се предвиждат:
Лица, които ще могат да осъществяват дейности по телемедицина
Дейностите ще могат да се осъществяват от български граждани или чуждестранни граждани на държава-членка на ЕС, другите държави от Европейското икономическо пространство и Швейцария. Част от условията, на които те следва да отговарят, са:
- За професионално направление „Медицина“ и „Дентална медицина“ те трябва да са придобили ОКС „магистър“ или еквивалент (като образованието може да е придобито и в чужбина) и следва да са вписани в регистъра на съответната съсловна организация;
- За професиите „медицинска сестра“ и „акушер“ лицата трябва да са придобили ОКС „бакалавър“ и да са вписани в регистъра на съответната съсловна организация;
- За рехабилитаторите и фелдшерите – трябва да са придобили ОКС „бакалавър“ или да имат свидетелство за професионална квалификация, както и да са вписани в регистъра на съответната съсловна организация.
Наред с това са налице и стандартни изисквания като липса на осъждане за престъпление от общ характер, доказателства за наличието на посочените по-горе изисквания, доказателство за техническо владеене на платформата, която ще бъде използвана за предоставяне на услугите по телемедицина и др.
Регистрация
Дейността да подлежи на регистрационен режим, а регистрацията да се извършва от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ („ИАМН“ или „Изпълнителната агенция“). Самото заявление за регистрация ще се подава в компетентното звено на Регионалната здравна инспекция.
Ако са налице всички изисквания, в едномесечен срок от получаване на заявлението със съответните приложения, изпълнителният директор на ИАМН ще издава удостоверение за регистрация. Към ИАМН ще се води публичен регистър на всички регистрирани физически и юридически лица, осъществяващи дейности по телемедицина.
Извършване на дейности по телемедицина
За всеки отделен случай ще се взима решение дали телемедицината е уместен подход, като решаващият специалист ще носи отговорност за това. За целта ще бъдат съобразявани фактори като клинична уместност, качество, безопасност.
За приложението на подхода на телемедицината ще е необходимо и изрично информирано писмено съгласие от страна на пациента, съответно негов родител, настойник или попечител.
Контрол на дейността
Законопроектът предвижда контролът върху този нов вид дейност да се извършва от ИАМН. Самите сигнали ще се подават от пациента, съответно негов родител, настойник, попечител, или от упълномощено за тази цел лице. Контролната дейност ще се осъществява посредством проверки, които ИАМН е длъжна да извърши в 7-дневен срок от постъпване на сигнал за нарушение. Впечатление прави краткия срок за извършване на тези проверки, на което обръща внимание и самата Изпълнителна агенция, както е посочено по-долу.
Критики към Законопроекта
В рамките на законодателната процедура са изискани и постъпили становища по така предложения Законопроект. Интерес представлява становището на ИАМН, натоварена с функциите по контрол на дейностите по телемедицина. Мнението на Изпълнителната агенция е критично, обръщайки внимание преди всичко на следните недостатъци:
- Тъй като регистрираните по реда на Законопроекта физически и юридически лица няма да притежават качеството „лечебно заведение“, ще бъдат заобиколени редица стриктни нормативни изисквания, приложими за лечебните заведения;
- Не е уточнено с какъв брой и какъв вид специалисти следва да разполага всеки кандидат за този нов вид дейност;
- Липсва уредба относно материалната обезпеченост на тези лица, а това е гаранция за правото на пациенти да получат навременна и достъпна медицинска помощ;
- Неяснота относно документацията при обслужването на всеки отделен пациент, въз основа на която ще се осъществява контролната дейност на ИАМН;
- Прекалено кратки срокове за извършване на проверки.
Критични становища до момента са постъпили също от Сдружението за развитие на българското здравеопазване, Националното сдружение на общопрактикуващите лекари в България, Българския зъболекарски съюз, Българската асоциация на зъботехниците. Всичко това предполага с висока степен на сигурност, че Законопроектът ще претърпи значителни изменения преди да бъде гласуван.