Изменения на Закона за местните данъци и такси от декември 2023

Начало » Публикации » Изменения на Закона за местните данъци и такси от декември 2023

На 22.12.2023 г. бяха обнародвани в Държавен вестник изменения в Закона за местните данъци и такси („ЗМДТ“), по-съществените от които са както следва:

Въвеждане на промени относно данъчни облекчения за сгради, получили сертификати с клас на енергопотребление

Освобождават се от данък върху недвижимите имоти сгради, въведени в експлоатация преди 01.01.2005 г. и получили сертификати, издадени по реда на Закона за енергийната ефективност („ЗЕЕ“):

  • с клас на енергопотребление „A“ – за срок 6 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;
  • които удостоверяват, че в съществуващото състояние на сградата са постигнати техническите изисквания за „сграда с близко до нулево потребление на енергия“ по смисъла на ЗЕЕ – за срок 10 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата.

Освобождават се от данък също така и сгради, въведени в експлоатация от 01.01.2005 г. и преди 31.12.2023 г. и получили сертификати по ЗЕЕ, удостоверяващи, че в съществуващото състояние на сградата са постигнати техническите изисквания за „сграда с близко до нулево потребление на енергия“ по смисъла на ЗЕЕ. Освобождаването е за срок 10 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата.

Целта е облекченията, свързани с енергийната ефективност на сградите, да бъдат съобразени с прилаганите политики, цели и мерки за енергийна ефективност, заложени в ЗЕЕ и наредбите за неговото прилагане.

Правото на освобождаване от данък за сгради със сертификати по ЗЕЕ, което е упражнено до промените на ЗМДТ, се запазва до изтичането на срока на досегашния сертификат, но за общ срок за съответната сграда не по-дълъг от 10 години.

Сградите, получили сертификати с клас за енергопотребление „B”, „C” и „D” по реда на ЗЕЕ, за което не е упражнено правото на освобождаване от данък до промените на ЗМДТ, не се освобождават от данък върху недвижимите имоти.

Тези промени на ЗМДТ влизат в сила от 01.01.2024 г.

Въвеждат се образци на заявления и документи по ЗМДТ

Заявленията се отнасят до документи, издавани от общините за признаване, упражняване или погасяване на права или задължения във връзка с местните данъци. Тези образци се одобряват със заповед на Министъра на финансите, по предложение на Националното сдружение на общините и след съгласуване с Министъра на електронното управление. Целта е избягване на грешки и събиране на ненужна информация, както и намаляване на административната тежест за лицата и администрацията.

Промените влязоха в сила на 01.01.2024 г.

Въвеждане на служебно отразяване на обстоятелства, вписани в регистри и от значение за определяне на данъка

Служителите на общинската администрация служебно ще отразяват промени, вписани в имотния регистър, в кадастралната карта и кадастралните регистри или в общински регистри. Става дума за обстоятелства във връзка с преустройство и промяна на предназначението на съществуваща сграда, както и при промяна на други обстоятелства, които имат значение за определяне на данъка. В 30-дневен срок на лицето ще бъде изпращано уведомление.

Целта е да се намали тежестта върху лицата. Промените влизат в сила от 01.01.2025 г.

Въвеждане на промени при данъка върху превозните средства за корабите

Прецизирана е разпоредбата, че с данък върху превозните средства се облагат корабите, вписани в регистровите книги на малките и на големите кораби от регистъра на корабите, плаващи под българско знаме. Промяната влиза в сила на 01.01.2024 г.

Уточнено е, че размерът на данъка за корабите се определя от служител на общинската администрация и се съобщава на лицето – въз основа на данните от регистъра на корабите, плаващи под българско знаме, поддържан от Изпълнителна агенция „Морска администрация“. Целта е продължаване на политиката по създаване на автоматизирани връзки, които да подпомагат определянето на данъка върху превозните средства. Промяната влиза в сила на 01.01.2025 г. В срок до 31.12.2024 г. Изпълнителният директор на Изпълнителна агенция „Морска администрация“ и Министърът на финансите осигуряват техническата възможност за това.

Подобрени са формулировките относно определянето на данъка в Наредба на Общинския съвет за:

  • малките кораби, „без яхтите, джетовете и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение“ – в сила от 01.01.2024 г.;
  • големите кораби, „без яхтите и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение, влекачите и тласкачите“ – в сила от 01.01.2024 г.;
  • „ветроходните и моторните яхти и другите плавателни средства за спорт, туризъм и развлечение“ – в сила от 01.01.2024 г.;
  • „речните несамоходни плавателни съдове“ с критерий „пълна товароподемност (дедуейт)“ и въведена дефиниция за него – в сила от 01.01.2025 г.

Скутерите отпадат от горния списък, считано от 01.01.2024 г.

Въвеждане на промени в патентния данък

Юридическите лица, извършващи дейност по т. 2 на Приложение № 4 към ЗМДТ (т.е. заведенията за хранене и развлечения) се включват в обхвата на облагане с патентен данък. Целта е противодействие на сивата икономика. Тези промени влизат в сила от 1 януари на годината, следваща годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ.

Друга група промени касаят увеличаване на оборота, под който лицата се облагат с годишен патентен данък по ЗМДТ. Оборотът за предходната година трябва да не превишава 100 000 лева.

Същият праг е предвиден и в случаите:

  • когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило дейност по ЗМДТ и/или е образувало ново предприятие, което извършва такава дейност, и сумарният оборот на двете предприятия надхвърля този праг за 12 последователни месеца – облагането е по Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ”);
  • когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши този праг или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност – облагането е по общия ред на ЗДДФЛ, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане („ЗКПО“).

Промените относно праговете за облагане с патентния данък влизат в сила от 01.01.2024 г., с изключение на препращането към ЗКПО (в сила от 1 януари на годината, следваща годината на произнасяне на Европейската комисия).

Прецизиране на описанието на конструкция с код М1 в Приложение № 2 към ЗМДТ

Описанието на конструкцията, считано от 01.01.2024 г., е: „масивна без стоманенобетонни елементи, масивна с дървен гредоред или от сглобяеми плоскости (бунгала).”

Заявените от законодателя цели са:

  • установяване на по-ясна дефиниция за видовете конструкции на сградите, съобразно наличната официална информация и съдебната практика;
  • избягване на облагането с по-ниска стойност на еднотипни жилища.
Настоящата статия служи само за информация. Тя не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.