На 22.12.2023 г. бяха обнародвани в Държавен вестник промени в Закона за корпоративното подоходно облагане („ЗКПО“).
Промените се отнасят най-вече до:
- Въвеждане на нов данък – „Облагане на многонационалните и големите национални групи предприятия с допълнителен данък и национален допълнителен данък.“ На регулация по този ред попадат съставни образувания (предприятия, място на стопанска дейност, и др. форми), които се намират в България или са част от многонационална група, чиито приходи на консолидирано ниво за 2 години от последните 4 години са над 750 млн. евро или равностойността им в лева.
Целта на тези допълнения на ЗКПО е уеднаквяване с общото законодателство на Европейския съюз („ЕС“) и осигуряване на минимално ефективно данъчно облагане на многонационалните групи и големите национални групи предприятия, опериращи в ЕС.
- Трансфер на активи/дейност към друга част на предприятието, разположена извън страната (част от общия режим за данъчно регулиране при трансфер между част на едно предприятие, разположена в страната, и друга част на същото предприятие, разположена извън страната) – в съответствие с Директива (ЕС) 2016/1164 на Съвета от 12.07.2016 г. за установяване на правила срещу практиките за избягване на данъци, които пряко засягат функционирането на вътрешния пазар („Директива (ЕС) 2016/1164“).
- Нов патентен данък за юридическите лица, осъществяващи дейност като заведения за хранене и развлечения по Закона за местните данъци и такси („ЗМДТ“). Целта е постигане на съответствие на ЗКПО със ЗМДТ, като тези лица ще се облагат не с корпоративен, а с патентен данък.
- Условия по схемата на държавна помощ за земеделски стопани под формата на данъчно облекчение – с оглед на прилагането на Регламент (ЕС) № 2022/2472 на Комисията от 14.12.2022 г. относно деклариране на някои категории помощи в секторите на селското и горското стопанство и в селските райони за съвместими с вътрешния пазар в приложение на членове 107 и 108 от Договора за функциониране на ЕС („Регламент (ЕС) № 2022/2472“). Регламентът се прилага от 01.01.2023 г. до 31.12.2029 г. и предвижда промяна в интензитета и прага за уведомяване по помощта за инвестиции. Това налага разработването на нова схема за държавна помощ, която следва да се получи одобрение от Комисията.
- Разширяване на кръга на нарушения, изразяващи се в скрито разпределение на печалба – с оглед прилагането на Закона за административните нарушения и наказания („ЗАНН“) и преодоляването на спорове за сроковете по него.
Облагане на многонационалните и големите национални групи предприятия с допълнителен данък и с национален допълнителен данък
Поради изключително големия обем от нови понятия е методи за изчисление на допълнителния данък и на националния допълнителен данък, ще изложим разясненията си в отделна статия.
Патентен данък
Лицата по член 2, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от ЗКПО, които извършват дейност на заведения за хранене и развлечения по смисъла на ЗМДТ, се облагат с патентен данък по реда на ЗМДТ. За всички останали дейности тези лица се облагат по реда на ЗКПО.
Когато в рамките на текущата данъчна година:
- Отпаднат основанията за облагане с патентен данък по ЗМДТ, печалбите на тези лица се облагат по ЗКПО – от годишния корпоративен данък се приспада дължимият и внесен патентен данък към датата на подаване на декларацията за отпадане на основанията за облагане с патентен данък. Размерът на патентния данък се удостоверява с документ, издаден от компетентната община. В тези случаи лицата не дължат авансови вноски за текущата година по смисъла на ЗКПО.
- Някое от тези лица се дерегистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на ЗКПО за цялата данъчна година.
Промените влизат в сила от 1 януари на годината, следваща годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ.
Държавната помощ за земеделски стопани под формата на данъчно облекчение
Препращането в ЗКПО и Закона за данъците върху доходите на физическите лица („ЗДДФЛ”) в тази част е към Регламент (ЕС) № 2022/2472.
Увеличени в ЗКПО са праговете на:
- преотстъпения данък – той не трябва да превишава 65 % от настоящата стойност на новите сгради и земеделска техника, необходими за извършване на дейността;
- настоящата стойност на новите сгради и земеделска техника, необходими за извършване на дейността – тази стойност не може да превишава праг от левовата равностойност на 600 000 евро.
Стойностите се определят към датата на предоставяне на помощта.
Данъчното облекчение по ЗКПО за земеделски стопани се прилага само след датата на получаване на окончателния номер на помощта в Регистъра на държавните помощи на Европейската комисия, при спазване на условията на Регламент (ЕС) 2022/2472. Преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък не се допуска до тази дата. Данъчното облекчение се прилага за 2023 г., в случай че окончателният номер на помощта е получен до 30.06.2024 г. включително. Аналогични промени са направени в ЗДДФЛ относно преотстъпването на част от данъка върху годишната данъчна основа за доходите от стопанска дейност като едноличен търговец на земеделски стопани (член 48, ал. 6 от ЗДДФЛ).
Данъчното облекчение по ЗКПО за земеделски стопани, може да се ползва до 31.12.2029 г., включително за корпоративния данък за 2029 г. Аналогични промени са направени и в ЗДДФЛ.
Преотстъпеният данък по ЗКПО за 2023 г. и 2024 г. се инвестира в нови сгради и нова земеделска техника в срок до края на втората година, следваща годината, за която се ползва преотстъпването.
Промените в ЗКПО и ЗДДФЛ са в сила от 01.01.2023 г.
Скритото разпределение на печалбите
По принцип данъчно задължено лице, което извърши скрито разпределение на печалба и не посочи това обстоятелство в данъчната си декларация, се наказва с имуществена санкция в размер 20 % от сумата, представляваща скрито разпределение на печалба. Новата редакция повтаря по смисъл старата.
Считано от 01.01.2024 г. скритото разпределение на печалбите е част от случаите по член 34, ал. 2 на ЗАНН, в които не се образува административнонаказателно производство:
- ако не е съставен акт за установяване на нарушението в продължение на 6 месеца от откриване на нарушителя или
- ако са изтекли повече от 5 години от извършване на нарушението.
Разясненията по-горе не са изчерпателни. С пълния текст на промените в ЗКПО можете да се запознаете тук: