Как изключен съдружник може да претендира стойността на дяловото си участие?

Начало » Новини » Как изключен съдружник може да претендира стойността на дяловото си участие?

В свое определение от 05.07.2021 г. Върховният касационен съд (ВКС) дава разяснения за реда, по който изключен съдружник може да претендира дружеството да заплати стойността на дяловото му участие.

Фактите по спора, отнесен до ВКС:

  • Общото събрание на съдружниците („ОС“) в дружество с ограничена отговорност („ООД“) изключва съдружник.
  • При вземане на това решение не е съставен междинен счетоводен баланс към края на месеца в който е взето решението за изключване – изискване на Търговския закон (ТЗ), за да бъде определена стойността, която подлежи на плащане на изключвания съдружник.
  • Поради тази причина, изключеният съдружник е атакува по съдебен ред законосъобразността на така взетото решение на Общото събрание.
  • Тъй като решението на ОС за изключване има незабавно действие, изключеният съдружник се явява трето за дружеството лице, поради което той няма право да поиска извършването на одит и съставяне на баланс, с оглед определяне стойността на дяловото му участие. С доводи за липса на друго средство за защита, изключеният съдружник предявява и общия установителен иск по ГПК.

От една страна, ако искът за отмяна на решението на ОС бъде уважен, с отмяната на това решение ищецът ще бъде възстановен като съдружник, т.е. няма да бъде изключен. Оттук следва, че той няма да има право да получи стойността на дяловото си участие, тъй като предпоставка за това плащане е участието му дружеството да е прекратено в някои от хипотезите по ТЗ.

От друга страна, ако решението на ОС за изключване не бъде отменено, съдружникът окончателно губи това си качество и е изключен от дружеството. В тези случаи, той право да претендира по съдебен ред стойността на дружествените дялове, като заведе иск срещу дружеството. В съдебното решение по осъдителния иск освен че се произнася по това дали осъжда дружеството да плати, съдът и установява дали съществува или не задължение за плащане на тази стойност, както и нейният точен размер. С оглед на това, ВКС отрича, че като трето спрямо дружеството лице изключеният съдружник няма друго средство за установяване на стойността освен общия установителен иск по ГПК. Според ВКС в подобни хипотези приложение намира особеният ред за защита със специалния осъдителен иск за плащане на стойността на дяловото участие при прекратяване на участието в дружеството.

Съгласно българския ТЗ, участието на съдружник в ООД се прекратява при:

  • смърт или поставяне под пълно запрещение на съдружника;
  • изключване на съдружника с решение на ОС;
  • прекратяване с ликвидация на дружество-съдружник;
  • обявяване в несъстоятелност на дружеството.

Съобразявайки всички тези положения, ВКС постановява, че не е допустимо да се иска установяване стойността на притежаваните от изключен съдружник дялове с установителен иск. Такова установяване е възможно в рамките на производството по специалния осъдителен иск за плащане стойността на дружествен дял при прекратяване участието на съдружник в ООД.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.