Какво се промени за заведенията за хранене и развлечения след измененията в данъчните закони от края на 2023 година?

Начало » Публикации » Какво се промени за заведенията за хранене и развлечения след измененията в данъчните закони от края на 2023 година?

Заведенията за хранене и развлечения са търговци и данъчно задължени лица. Като такива те трябва да имат предвид много от приетите в края на 2023 г. изменения в данъчните закони.

Кои от тези изменения обаче са специфични именно за заведенията?

Въведено облагане с патентен данък

Това е направено с измененията в Закона за местните данъци и такси („ЗМДТ“) за дейността на заведенията за хранене и развлечения (по т. 2 на Приложение № 4). Тези промени влизат в сила от 1 януари на годината, следваща годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ.

Увеличен е оборотът, под който лицата се облагат с годишен патентен данък по ЗМДТ – оборотът за предходната година трябва да не превишава 100 000 лева.

Прагът се прилага и в случаите:

  • когато в рамките на 12 последователни месеца едно физическо лице е прекратило дейност по ЗМДТ и/или е образувало ново предприятие, което извършва такава дейност, и сумарният оборот на двете предприятия надхвърля този праг за 12 последователни месеца – облагането е по Закона за данъците върху доходите на физическите лица („ЗДДФЛ”);
  • когато в рамките на текущата данъчна година оборотът на лицето превиши този праг или лицето се регистрира по Закона за данък върху добавената стойност – облагането е по общия ред на ЗДДФЛ, съответно на Закона за корпоративното подоходно облагане („ЗКПО“).

Промените относно праговете за облагане с патентния данък влизат в сила от 01.01.2024 г., с изключение на препращането към ЗКПО (в сила от 1 януари на годината, следваща годината на произнасяне на Европейската комисия).

Кога се прилага патентен данък и кога – корпоративен данък?

ЗКПО е изменен в съответствие със ЗМДТ: лицата по член 2, ал. 1, т. 1, 2 и 3 от ЗКПО, които извършват дейност на заведения за хранене и развлечения по смисъла на ЗМДТ, се облагат с патентен данък по реда на ЗМДТ. За всички останали дейности тези лица се облагат по реда на ЗКПО.

Когато в рамките на текущата данъчна година:

  • Отпаднат основанията за облагане с патентен данък по ЗМДТ, печалбите на тези лица се облагат по ЗКПО – от годишния корпоративен данък се приспада дължимият и внесен патентен данък към датата на подаване на декларацията за отпадане на основанията за облагане с патентен данък. Размерът на патентния данък се удостоверява с документ, издаден от компетентната община. В тези случаи лицата не дължат авансови вноски за текущата година по смисъла на ЗКПО.
  • Някое от тези лица се дерегистрира по Закона за данък върху добавената стойност, то се облага по общия ред на ЗКПО за цялата данъчна година.

Промените в ЗКПО влизат в сила от 1 януари на годината, следваща годината, в която Европейската комисия се е произнесла, че мярката не е държавна помощ или е съвместима държавна помощ.

Въведено задължение за осигуряване на възможност за плащане и чрез терминално устройство ПОС

Това е направено с изменения в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс („ДОПК“), с който се изменя Закона за туризма. Задължението касае лицата, извършващи ресторантьорство в заведения за хранене и развлечения с категории – две, три, четири или пет звезди.

Информацията за тази възможност трябва да е поставена на видно за клиентите място в заведенията.

Лицата, които не изпълнят което и да е от горните задължения, се наказват с глоба, ако са физическите лица, които не са търговци, или с имуществена санкция, ако са юридически лица и еднолични търговци. Предвидени са по-високи глоби/имуществени санкции при повторно извършване на нарушението.

Промените влизат в сила от 01.03.2024 г.

Удължен срок за прилагане на данък добавена стойност (ДДС) от 9 % за доставката на ресторантьорски и кетъринг услуги

Ставката от 9 % за тези услуги се прилага до 31.12.2024 г.

Изменението е в Закона в закона за данък върху добавената стойност.

Неиздаване на касов бон

Когато едно лице (заведение или друго) е трябвало, но не е издало фискален бон или системен бон по член 118 от ЗДДС, получателят има право да задържи плащането на стойността на доставката/продажбата. Въвеждат се правила за издаване на фискален бон, генериран и изпратен в електронен вид.

Увеличен е съществено размерът на санкциите по член 185 от ЗДДС във връзка с неиздаване на касова бележка.

Статията разглежда някои от по-специфичните за заведенията за хранене и развлечения промени. Можете да намерите по-подробна информация за измененията в данъчното законодателство от края на 2023 г. в статиите, публикувани на сайта ни на 07.02.2024 г.

Настоящата статия служи само за информация. Тя не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.