Приемането на Регламент (ЕС) 2024/1028 на Европейския парламент и на Съвета за събиране и споделяне на данни във връзка с услугите за краткосрочно настаняване под наем през април тази година беше първата важна стъпка към хармонизирането на разпокъсаните правила за краткосрочно отдаване под наем в държавите членки.
Създаден с цел да стандартизира и подобри прозрачността на пазара на краткосрочните наеми в ЕС, с фокус върху събирането и споделянето на данни между държавите-членки на ЕС, без пряко да регулира дейността по краткосрочно отдаване под наем (например чрез стандарти за здраве и безопасност, данъчно облагане и други), регламентът е първата регулация, която създава специализирана правна рамка за краткосрочните наеми за настаняване в Европейския съюз.
Припомняме, че до приемането на Регламента, пазарът за краткосрочни наеми беше регулиран основно на национално ниво, като съществуваха регулации в Европейския съюз в области като защита на потребителите, ДДС и цифрови услуги, които имаха косвено влияние върху сектора, но не и конкретна общоевропейска уредба.
Най-общо, Регламентът въвежда задължение за т. нар. „домакини“ (физически или юридически лица, които предоставят услуги за краткосрочно настаняване под наем срещу възнаграждение чрез онлайн платформи за краткосрочно отдаване под наем) да преминат по процедура по регистрация на местата си за настаняване с крайната цел да получат регистрационен номер, който им позволява да предлагат услуги за краткосрочно настаняване под наем чрез онлайн платформи за краткосрочно отдаване под наем.
Понастоящем България, както и всички останали държави-членки на Европейския съюз, разполагат с 2-годишен период, в който са длъжни да създадат предпоставки за прилагането на Регламента. Срокът изтича през април 2026 г.
Как върви подготовката за изпълнението на Регламента
Kъм този момент България се намира на много ранен етап от подготовката за изпълнението на Регламента. Все пак, в изминалите месеци бяха предприети първите предварителни стъпки в тази посока, като сред тях са:
Обществени консултации
Министерството на туризма стартира обществени консултации със заинтересованите страни, сред тях общини, онлайн платформи за краткосрочно отдаване под наем, физически лица-собственици на имоти и други, с цел да идентифицира потенциалните проблеми при прилагането на новите правила.
Предложения за изменения в законодателството
През изминалите месеци бяха публикувани първите предложения за проекти на закони, които отразяват новата уредба. Целта е да се предвиди създаването на единна цифрова входяща точка за събирането на данни, публичен и леснодостъпен регистър на местата краткосрочно настаняване, механизъм за временно отнемане на регистрационен номер и други.
На този етап тези предложения са единствено на фаза консултиране и по всяка вероятност ще се различават от финалните законопроекти.
Обратна връзка от сектора
Междувременно, представители на туристическия сектор изразиха притеснения относно административната тежест, която ще падне върху малките собственици, особено тези в местния туризъм, което може да повлияе на способността им да се конкурират с по-големите предприятия. Платформи като Airbnb излязоха с предложения за улесняване на спазването на изискванията, особено за малките играчи на пазара.
Новите правила в контекста на българската бизнес среда
В последните години краткосрочните наеми бележат значителен ръст в България, особено в туристически центрове като София, Пловдив и Черноморието. Този ръст поражда предизвикателства като недостиг на жилища в градските райони, нерегулирана конкуренция с традиционните места за настаняване, както и липса на точни отчетност за дейността на местата за краткосрочно настаняване. Новата регулация на ЕС цели да адресира именно тези проблеми и да осигури равнопоставени условия за всички участници на пазара.
Какво може да направи бизнесът на този етап
За да се подготви за предстоящите промени, съветваме бизнеса в сектора на краткосрочното отдаване под наем да:
Инвестира в запознаването с новите си задължения.
Собствениците на бизнеси следва да се запознаят с новите изисквания и да се подготвят за бъдещото им спазване.
Започне навременна подготовка за привеждане в съответствие:
Макар понастоящем регистрационната система да не е активна, съветваме собствениците на места за краткосрочно настаняване под наем да започнат от рано да започнат да систематизират и събират документите, които по всяка вероятност ще са необходими в процеса на регистрация.
В това число попадат доказателства за собственост (нотариални актове, сключени договори за наем и др.), данни за имота (местоположение, вид, предназначение и др.), документи в изпълнение на стандартите за безопасност, данъчни документи, документи, свързани с почасово платено паркиране в обособени зони и др.
Следи как се развива темата в национален мащаб:
В интерес на бизнеса е активно да следи напредъка на внедряването на законодателството в България. Участието в консултации или асоциации в индустрията може да е много ценно и да създаде възможност за реално влияние върху окончателно възприетите решения.
Планира административни разходи:
Засегнатият бизнес и, особено по-малките оператори, е желателно да предвидят бюджет за регистрационни такси или други разходи, свързани с осигуряване на съответствието.
Се консултира с правни и данъчни експерти:
Поради сложността на новите правила, консултацията с правни и данъчни специалисти може да помогне на бизнесите да се ориентират в изискванията и да оптимизират финансовото си планиране.
Поглед напред
Освен административна тежест, новите изисквания създават и възможности. Повишената прозрачност има потенциала да привлече клиенти, които търсят надеждни и проверени услуги по краткосрочно наемане.
Създава се възможност изправните бизнеси да се позиционират от маркетингова гледна точка като такива, действащи в съответствие с изискванията, което може да е ценно, особено пред международни туристи.
Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.