Нарушават ли се принципите на ЗОП при поръчка на договаряне с един участник? Преюдициално запитване на ВАС отговори на въпроса.

Начало » Публикации » Нарушават ли се принципите на ЗОП при поръчка на договаряне с един участник? Преюдициално запитване на ВАС отговори на въпроса.

Върховният административен съд („ВАС“) е отправил преюдициално запитване до Съда Европейския съюз („СЕС“) във връзка обществена поръчка на договаряне с един участник.

Запитването е отправено по адм. ело № 12052/2020 г., като с него се цели изясняването на въпроса дали принципите на прозрачност, равно третиране, пропорционалност и недискриминация, допускат в националната правна уредба да е уредено, че след прекратяване на процедура за възлагане на обществена поръчка при подадени оферти, които са неподходящи, може да се отправи покана за участие в процедура на договаряне без предварително обявление само до един икономически оператор. В допълнение, предметът на обществената поръчка не изисква неговото изпълнението да е само от поканения оператор, т.е. в него липсват специфични услуги или дейност, които обективно да налагат поканата на конкретния оператор.

Спорът в рамките на производството пред ВАС е във връзка с позоваването на  чл. 79, ал. 1, т. 1 от ЗОП, като се открива нова процедура, за която се кани само едно лице, избрано предварително от възложителя, за провеждане на преговори с оглед избирането му за изпълнител.

С разпоредбата се установява възможност за възложител да проведе процедурата по възлагане без предварително обявление, когато при открита или ограничена процедура не участват подходящи оператори, и когато първоначално обявените условия на обществената поръчка не са съществено промени.

Същевременно, съгласно европейското законодателство, принципите на прозрачност, равно третиране, пропорционалност и недискриминация се прилагат за всички договори за обществени поръчки.

Самото запитване отправено от ВАС до СЕС е:

  1. Следва ли член 160, параграф 1 и 2 от Регламент 2018/1046 и член 102, параграф 1 и 2 от Регламент 966/2012 да се тълкуват в смисъл, че се прилагат и по отношение на възложители от държави членки на Европейския съюз, когато възлаганите от тях обществени поръчки се финансират със средства от Европейските структурни и инвестиционни фондове?
  2. Ако отговорът на първия въпрос е положителен, следва ли принципите на прозрачност, пропорционалност, равно третиране и недискриминация, прогласени в член 160, параграф 1 от Регламент 2018/1046 и в член 102, параграф 1 от Регламент 966/2012 да се тълкуват в смисъл, че допускат пълното ограничаване на конкуренцията при възлагане на обществена поръчка чрез процедура на договаряне без предварително обявление, когато предметът на обществената поръчка не се отличава със специфики, които обективно да налагат нейното изпълнение само от поканения оператор? По-специално, следва ли член 160, параграф 1 и 2 във връзка с член 164, параграф 1, б. г) от Регламент 2018/1046 и член 102, параграф 1 и 2 във връзка с член 104, параграф 1, б. г) от Регламент 966/2012 да се тълкуват в смисъл, че допускат национална правна уредба като тази в главното производство, съгласно която след прекратяване на процедура за възлагане на обществена поръчка поради обстоятелството, че подадената единствена оферта е неподходяща, възложителят може да отправи покана за участие в процедура на договаряне без предварително обявление само до един икономически оператор, когато предметът на обществената поръчка не се отличава със специфики, които обективно да налагат нейното изпълнение само от поканения оператор?

С решение от 16.06.2022г. по дело С-376/2021г. СЕС е дал следните отговори на поставените въпроси:

Според решението на СЕС в рамките на процедура на договаряне без предварително обявление възлагащият орган може да покани само един икономически оператор, когато тази процедура възпроизвежда без съществени изменения първоначалните условия на поръчката, посочени в предходна открита процедура, която е била прекратена, тъй като подадена оферта е била неподходяща, и въпреки че предметът на съответната поръчка не се отличава със специфики, които обективно да налагат изпълнението й да бъде възложено само на този оператор.

Настоящата статия служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.