Нов опит за нормативна уредба на производството по несъстоятелност на физически лица

Начало » Новини » Нов опит за нормативна уредба на производството по несъстоятелност на физически лица

Въвеждането на производство по несъстоятелност на физическите лица у нас е въпрос, който неведнъж е излизал на дневен ред. Днес темата отново е актуална с оглед постъпването на нов законопроект в Народното събрание на 22.11.2024 г., който цели да уреди така наречения „личен фалит“ –  Законопроект за несъстоятелност на физическите лица („Законопроекта“, „Проекта“).

Въпреки че такива проекти са били разглеждани и преди, до приемането на закон до настоящия момент така и не се е стигнало, което превръща страната ни в единствената държава в рамките на ЕС, в която няма предвидена в законодателството възможност за откриване на производство по несъстоятелност на физически лица. С приемането на такъв закон съответно не само България ще изпълни едно свое задължение към Европейската комисия във връзка с изпълнение на Плана ѝ за възстановяване и развитие, но и ще даде необходимата уредба на обществени отношения, които са тясно свързани с финансовата стабилност и благосъстояние на лицата.

Законопроектът предвижда създаването на възможност да бъде открито производство по несъстоятелност по отношение на неплатежоспособни физически лица, като цели да уреди правилата за провеждане на производството, както и последиците му. Сред основните принципи, заложени в Проекта, са тези за публичност и достъпност, добросъвестност, бързина и ефективност, баланс между интересите на длъжника и кредиторите и др., като се гарантира право на всички кредитори на съответното физическо лице длъжник да участват в производството.

Предложената уредба следва да се прилага за тези физически лица длъжници, които са добросъвестни. Законопроектът предвижда, че добросъвестност е налице, когато неплатежоспособността на лицето – като обективно състояние, в което то не е способно да изпълни свое изискуемо задължение; и необходима предпоставка за откриване на производството по несъстоятелност – е причинена не от умишлени действия на самия длъжник или от поемане от него на задължения, несъобразени с финансовото му състояние, а от неблагоприятни фактори, независими от волята му. По този начин се гарантира именно балансът между интересите на длъжниците – които не следва абсолютно винаги да получават защита от законодателя; и на кредиторите – чието удовлетворяване не следва да отежнява прекомерно положението на лица, изпаднали в трайно затруднено финансово положение поради обективни причини. Целта е да се постигне едно справедливо споделяне на тежестта от свръзхзадължеността на длъжника между двете страни в отношението.

Процедурата започва по инициатива на добросъвестния длъжник и се развива по съдебен ред, с подпомагане от държавата. Производството обхваща всякакви задължения на физическото лице по сделки, сключени за лично потребление или във връзка с упражняването на самостоятелна стопанска или професионална дейност, доколкото упражняването ѝ не придава на лицето търговско качество. В Законопроекта са съобразени и гарантирани жизнените способности на длъжника, както и ограничените му възможности за покриване на разноските по производството с оглед състоянието му на неплатежоспособност. Предвидени са алтернативни процедури, съобразени с имущественото му състояние, които да доведат до погасяване на задълженията, като е възможно да се стигне и до тяхното опрощаване при наличието на определени предпоставки.

Тепърва предстои разглеждането и гласуването на Проекта в Народното събрание. Едва тогава ще разберем дали той ще се превърне в поредния неуспешен опит за уреждане на материята на несъстоятелността на физическите лица, или този път законодателят ни ще успее да въведе нормативни правила за провеждане на съответното производство.

С пълния текст на законопроекта можете да се запознаете тук.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.