Нова директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивото развитие

Начало » Публикации » Нова директива за отчитането на предприятията във връзка с устойчивото развитие

Директивата за отчитането на предприятията във връзка с устойчивото развитие („ДОПУР“) е една от мерките, предвидени във финансовия пакет за устойчивост, приет на 21.04.2021 г. Тази директива разширява обхвата на предвидените в Директива 2014/95/ЕС условия по отношение на оповестяването на нефинансова информация и на информация за многообразието от страна на някои големи предприятия и групи.

Директива 2014/95/ЕС засяга само компаниите с широк публичен интерес, в които работят над 500 души. В ДОПУР са включени изисквания към големите компании (персонал над 500 души), както и листвани такива, които са длъжни да публикуват регулярно отчети относно тяхната дейност във връзка с опазването на околната среда, както и относно въздействието на дейността им върху обществото. ДОПУР влиза в сила на 05 януари 2023.

Предвижда се от 1 януари 2026 г. средните и малки предприятия също да бъдат задължени да изпращат отчети, съдържащи информация, съобразно посочените в директивата критерии.

С тази директива Комисията за първи път предлага обща правна рамка за всички държави-членки, чрез която да се регулира отчитането на нефинансовата информация от страна на предприятията.

Компаниите, до които се отнася новото европейско законодателство, трябва да отговарят на поне две от следните три условия: да имат над 250 служители, да генерират оборот от поне 40 млн. евро, или стойността на активите им да е поне 20 млн. евро. Засегнатите от тези условия компании са около 49 000.

Компаниите ще трябва да подадат заявления на 1 януари 2024 г., отчитайки финансовата 2023 г., като отчитането ще се извърши на два етапа. Първо, за финансовата 2023 г. предприятията ще трябва да предадат отчети във връзка с първата група стандарти за отчитане на устойчивост. Второ, за финансовата 2024 г. те ще трябва да предадат отчети, отговарящи на втората част от посочените критерии. Самата Директива трябва да е транспонирана в държавите-членки до 01.12.2022 г., но за момента все още не е приета.

ДОПУР предвижда повече условия, на които трябва да отговарят компаниите, и за които трябва се отчитат. Сред установените критерии са изискването за отчет относно дейността, свързана с опазването на околната среда, както и влиянието на промяната на климата върху дейността на предприятията. В отчетите също така компаниите ще трябва да обърнат внимание на информацията, която подават, по отношение на човешкия и интелектуален ресурс, с който разполагат, както и относно степента на зачитане на човешките права в рамките на предприятието.

Съгласно измененията в Директива 2013/34/ЕС до 31 октомври 2022 г. Комисията приема делегирани актове, в които се посочва информацията, която предприятията трябва да отчитат и се посочва най-малко информацията, която отговаря на потребностите на участниците на финансовите пазари, при спазване на задълженията за оповестяване съгласно Регламент (ЕС) 2019/2088. Също така до 31 октомври 2023 Комисията трябва да приеме делегирани актове, в които се посочва допълнителната информация, която предприятията отчитат по отношение на въпросите на устойчивостта и отчетните области, където е необходимо, както и информацията, която предприятията отчитат и която е специфична за сектора, в който те извършват дейност.

Държавите членки трябва да предвидят санкции, които са приложими при нарушения на националните разпоредби, приети в съответствие с директивата, и вземат всички необходими мерки, за да гарантират прилагането на тези санкции. Предвидените санкции трябва да са ефективни, пропорционални и възпиращи.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.