Министерски съвет прие Наредба за условията и реда за издаване, продължаване и отнемане на сертификат за високотехнологичен и/или иновативен проект („Наредбата“), наречен „Стартъп Виза“. Тя представлява основание за пребиваване на чуждестранни предприемачи на територията на страната, с цел развитие на високотехнологичен и/или иновативен проект за срок от една година. След изтичането на периода, предприемачите могат да подновят визата си. Срокът е кратък, защото след изтичането му компаниите представят отчет за развитието си пред комисия, като по този начин се предотвратяват злоупотреби от тяхна страна.
Редно е да обърнем внимание на разликата между високотехничен и иновативен проект. Разграничението е дадено в допълнителна разпоредба в Наредбата. Високотехничния проект произвежда високотехнологични продукти и/или услуги и изисква специализирани знания и умения. Иновативен проект е тясно свързан с научния прогрес и научните открития и е от естество да въведе значителна промяна в дадения сектор или пазар.
На кандидатите за „Стартъп виза“ е предоставена възможността да попълнят заявление на английски език. То трябва да бъде изпратено до Министерството на иновациите и растежа по електронен път. Експертен съвет към министерството разглежда и оценява заявлението. Срокът е 30 дни. Оценяването става на базата на 6 критерия:
- обезпеченост със средства за издръжка на заявителя;
- финансови прогнози и наличен капитал;
- клиентска мрежа;
- инвестиции;
- валиден патент или валидно свидетелство за регистрация на полезен модел;
- бизнес план и презентация.
Всеки критерий съдържа различен брой точки, като кандидатът трябва да получи минимум 8 от 14 точки. Окончателното решение за издаване или отказ за издаване на сертификат се взема от министъра на иновациите и растежа и подлежи на обжалване. Експертният съвет изпраща до него мотивирано предложение, което не е със задължителен характер.
В Наредбата са уредени и случаите, при които се иска отмяна на издаденото удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, като решението за отмяна също подлежи на обжалване.
Цели се оптимизиране на процедурата по издаване на удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, както и по-добра регламентация на условията за получаване на разрешение за продължително пребиваване на това основание. По този начин все повече чуждестранни предприемачи ще развиват дейността си в България.