Новата уредба на придобиване на българско гражданство и постоянно пребиваване срещу инвестиции

Начало » Новини » Новата уредба на придобиване на българско гражданство и постоянно пребиваване срещу инвестиции

С изменения в Закона за българското гражданство (ЗБГ) и Закова за чужденците в Република България (ЗЧРБ) Народното събрание окончателно реши да запази възможността за придобиване на българско гражданство и разрешение за постоянно пребиваване срещу инвестиции. Въпреки настояването на Европейския съюз тази опция да отпадне, на 12.03.2021 г. посочените законови възможности бяха обнародвани.

Проблемът е, че инвестициите в български дружества се осъществяват само формално – правят се краткосрочни вложения в доверителни сметки, акции и държавни ценни книжа, които се ликвидират почти веднага след получаване на разрешението за пребиваване, респективно, след получаване на българско гражданство. Духът на закона – да се поощряват лица, които имат действително намерение да се установят в страната и чрез инвестициите си да работят за нейното развитие и повишаване на благосъстоянието на гражданите, отново не се спазва. Разпоредбите се ползват като поредната врата в полето. Основното опасение на европейските институции е, че по този начин се дава възможността, присъща на всеки един гражданин на ЕС, а именно да се движи свободно в рамките на Съюза, на  потенциално рискови лица или на такива с неизяснени и не докрай ясни намерения.

Получаване на постоянно пребиваване с инвестиции

Въпреки горното, с измененията не отпадна опцията за придобиване на постоянно пребиваване на основание извършени инвестиции, а единствено се промениха параметрите на инвестициите като необходимо условие за неговото придобиване. Така, считано от 15.03.2021 г. разрешение за постоянно пребиваване в България може да се придобие срещу инвестиция в:

  • акции или облигации в българско дружество, търгувани на регулиран пазар или многостранна система за търговия, на стойност не по-малка от 2 млн. лева;
  • концесии на стойност не по-малка от 1 млн. лева;
  • дялове или акции на минимална стойност от 1 млн. лева в български колективни инвестиционни схеми, при условие че нетната стойност на активите на всяка схема е не по-малка от 5 млн. лева, а инвестиционната им стратегия е насочена основно в акции или облигации на български дружества;
  • дялове или акции на стойност поне 1 млн. лева в алтернативни инвестиционни фондове в България, при условие че активите на всеки фонд са на стойност поне 3 млн. лева, а инвестиционната стратегия е основно в български дружества;
  • минимум 2 млн. лева, целяща подпомагане на българско дружество за осъществяване на приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите;
  • минимум 500 000 лв., ако чужденецът притежава поне 50 % капиталово участие в българско дружество.

Продължително пребиваване чрез извършване на инвестиции

Друга нова опция, която въвеждат измененията в ЗЧРБ, е т.нар. „Стартъп виза“ за продължително пребиваване. Тази виза представлява удостоверение, издадено от Държавната агенция за научни изследвания и иновации, за високотехнологичен и/или иновативен проект. Така, за придобиване разрешение за продължително пребиваване са необходими:

  • „Стартъп виза“;
  • виза за дългосрочно пребиваване; и
  • минимум 50 % капиталово участие в българско дружество (като съдружник или акционер).

Инвестиционно гражданство

С измененията в ЗБГ, българско гражданство може да се придобие от пълнолетен неосъждан чужденец, който преди не по-малко от една година е получил разрешение за постоянно пребиваване чрез някоя от инвестициите по-горе и:

  • е удвоил инвестицията си; или
  • е инвестирал в капитала на българско дружество допълнителна сума не по-малка от 1 млн. лева за осъществяван от дружеството приоритетен инвестиционен проект, сертифициран по реда на Закона за насърчаване на инвестициите.

Нова възможност за придобиване на българско гражданство чрез инвестиции е предвидена за пълнолетен неосъждан чужденец, който преди не по-малко от една година е получил разрешение за постоянно пребиваване и:

  • е увеличил най-малко 2 пъти вече направената за пребиваването минимална инвестиция от 500 000 лева в капитала на българско дружество, тоест вече са инвестирани 1 млн. лева;
  • продължава да притежава не по-малко от 50 % от капитала на това дружество;
  • в резултат на вложението са придобити нови дълготрайни материални и нематериални активи на стойност не по-малко от 500 000 лв.;
  • са двойно увеличени разкритите за придобиване на разрешението за пребиваване 10 работни места за български граждани – тоест, вече са 20.

Съпрузи на инвеститори

Съпругът на такова лице също може да придобие българско гражданство – по облекчен ред, ако:

  • не по-малко от три години преди датата на подаване на молбата за придобиване на гражданство е получило разрешение за постоянно пребиваване в България;
  • е пълнолетен и неосъждан;
  • има доход или занятие, което му дава възможност да се издържа в България;
  • съпругът е придобил българско гражданство чрез инвестиция по някой от гореописаните начини.

Процедурни промени при придобиване на българско гражданство

В ЗБГ се предвижда ускоряване на процедурата по придобиване на българско гражданство по натурализация, тоест, и чрез инвестиция. С измененията предложението до Президента за издаване на указ за гражданството вече ще се прави в 12, а не в 18-месечен срок от подаване на молбата за гражданство.

Извършването на инвестициите по ЗБГ и ЗЧРБ се установява и проследява от Министерството на икономиката и Българската агенция за инвестиции по ред, който предстои да бъде определен с наредба на министъра на икономиката.

Макар посочените промени да са действащо право, все още не е ясно какъв ще бъде отговорът на европейските институции и дали не предстоят поредни промени в уредбата на гражданството и правото на пребиваване.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателството. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.