С изменения в Закона за чужденците в Република България (ЗЧРБ), обнародвани на 12.03.2021 г., бяха въведени промени в уредбата на визите.
Идеята на нововъведенията е осигуряване на улеснен достъп до българския пазар на стартъп компании, насочени към създаване на високотехнологични продукти и предоставяне на услуги.
Нова „Стартъп виза“
С измененията в ЗЧРБ се урежда възможност за придобиване на разрешение за продължително пребиваване чрез Стартъп виза. До настоящия момент издаването на такава виза беше предвидено в законодателствата на всички останали държави членки на Европейския съюз, с изключение на България.
Така, за придобиване разрешение за продължително пребиваване са необходими:
- „Стартъп виза“;
- да има издадена виза за дългосрочно пребиваване;
- след което да придобие минимум 50 % капиталово участие в българско дружество, чийто предмет на дейност съвпада със заявения при издаване на Стартъп визата.
На практика Стартъп визата представлява удостоверение за високотехнологичен и/или иновативен проект, издадено от Министерството на икономиката.
Тъй като няма легални дефиниции на понятията „високотехнологичен проект“ и „иновативен проект“, от Закона за насърчаване на инвестициите може да се извлече, че това са проекти, свързани с осъществяване на определените от ЕВРОСТАТ по Статистическата класификация на икономическите дейности в Европейската общност (NACE) високотехнологични дейности.
Променена виза за краткосрочно пребиваване
С измененията в ЗЧРБ притежателите на виза за краткосрочно пребиваване имат право да пребивават на територията на Република България за срок до 90 дни в рамките всеки 180-дневен период.
Освен това се въвежда, че визата за краткосрочно пребиваване може да бъде издадена за многократно влизане и със срок на валидност до 5 години, когато чужденецът:
- притежава валиден пътен документ, който му дава право да влезе на територията на България, издаден е в рамките на последните 10 години и е със срок на валидност най-малко три месеца след планираната дата на отпътуване от територията на страната (освен при извънредни обстоятелства или хуманитарни причини);
- е обосновал целта и условията на планирания престой и това, че разполага с достатъчно средства за издръжка както за срока на планирания престой на територията на България, така и за завръщането си в страната на произход или за транзита към трета страна, в която е гарантирано неговото приемане, или че е в състояние законно да придобие тези средства.
Допуска се издаване на виза за многократно влизане със срок на валидност до 5 години на чужденец, който докаже:
- намерението си за редовно пътуване
- своята добросъвестност и надеждност
- че е използвал предишни свои издадени визи правомерно
- своето икономическо положение в държавата на произход
- действителното си намерение да напусне територията на България преди изтичането на визата, за която кандидатства.
Уреждат се и срокове на валидност на краткосрочните многократни визи:
- до 1 година, при условие че чужденецът е получил и по законен начин е използвал три визи в рамките на последните 2 години;
- до 2 години, при условие че през последните 2 години чужденецът е получил и правомерно е използвал предходна многократна виза със срок на валидност до една година;
- до 5 години, при условие че през последните 3 години чужденецът е получил и правомерно е използвал предходна многократна виза със срок на валидност до две години.
Компетентните длъжностни лица са оправомощени да издадат визата и за по-кратък срок от поискания, въз основа на резултатите от извършени проверки и оценката на риска.