На 06.04.2022 г. Министерски съвет одобри и предложи на Народното събрание да разгледа и приеме проект за Закон за събиране на вземания по потребителски договори („ЗСВПД“).
Проектът предвижда законът да обхваща специалните изисквания и общите положения в дейността по отношение на „лицата, обслужващи вземания, които действат от името на кредитор или на купувач на вземания по необслужвани потребителски договори“ и „купувачите на вземания, които придобиват правата на кредитор по необслужвани потребителски договори“. В допълнителните разпоредби са изключени нотариусите, адвокатите и съдебните изпълнители.
Законът предвижда колекторските фирми да бъдат задължени да се регистрират в единен регистър, което от своя страна ще остави на кредиторите възможността да прехвърлят вземанията си по договор само с фирми, отразени в този регистър.
Още една промяна, която проектът предвижда, е кредиторът да извести длъжника за прехвърлянето на вземането, като с това уведомление на длъжника ще му бъде дадена възможността да изпълни доброволно задължението си в двуседмичен срок. В случай, че длъжникът не изпълни доброволно задължението си, то той ще има възможността да обжалва вземането в срок от три месеца след изтичането на двуседмичния срок. Прозрачността на вземанията също е на дневен ред в проекта, като колекторските фирми ще бъдат задължени да намерят алтернативни от досегашните си методи (одобрените по чл. 181п от Закона за защита на потребителите), а всички вземания, които се водят от фирмата, ще трябва да са публично обявени на сайта им или по друг публично-видим начин.
Забраняват се и много от досегашните практики за събиране на дългове от колекторски фирми, а именно:
- осъществяване на телефонни повиквания в периода от 20:00 до 7:00 часа, както и в почивни и празнични дни;
- осъществяване на повторни телефонни обаждания в интервал по-кратък от 2 работни дни;
- осъществяване на дейност за информиране семейството или на работодателя на длъжника, свързана със събиране на вземанията или с платежоспособната на длъжника, както и за събиране на такава информация от тях;
- осъществяване на контакт във връзка или по повод на вземането с лица, на които то не е прехвърлено;
- осъществяване на действия по събирането на работното място на длъжника;
- поставянето на уведомления и информация за дълга под всякаква форма на обществени места, както и на места от личната правна сфера на длъжника, от които може да се получи обществено достъпна информация;
- осъществяване на други подобни действия и практики.