На 26.09.2023 г. Народното събрание прие на второ четене важни промени в Кодекса на труда (КТ). Съгласно взетите решения, считано от 01.06.2026 г. хартиената трудова книжка окончателно ще отпадне и ще бъде заменена с т. нар. „единен електронен трудов запис“.
С гласуваните промени, на Изпълнителния директор на Национална агенция за приходите (НАП), е възложено в срок до 01.06.2025 г., да изгради регистър на заетостта, който да обединява и систематизира цялата необходима информация за работниците и служителите. В предвидения срок до 01.06.2025 г. НАП следва да попълни и първоначалните данни в новия регистър на заетостта на база на регистъра на трудовите договори и при необходимост – на база на други източници.
Част от регистъра на заетостта, който НАП следва да изгради и поддържа, е и т. нар. “единен електронен трудов запис“. Съгласно измененията, единият електронен трудов запис е електронен документ, който съдържа данни и информация, свързани с трудовата дейност на работника или служителя. Ето защо, електронният трудов запис ще може да бъде използван като официален удостоверителен документ относно данните, които съдържа. Кодекса на труда подробно регламентира точното съдържание на всеки единен електронен трудов запис, като сред най-важните елементи на съдържанието му са: лични данни на съответния работник или служител, данни относно дата на сключване и прекратяване на съответния трудов договор, срока, основанието му, размер на възнаграждение, място на работа; работно време, отпуски. Единният електронен трудов запис ще удостоверява също и продължителността на времето, което се признава за трудов стаж и ще може да се използва за удостоверяването му.
Достъп до единния електронен трудов запис ще има всеки работник или служител. Работниците и служителите ще имат също така право на информация за историята на достъпите до своя единен електронен трудов запис. Така те ще могат да проследяват лицата, които са извършвали проверка данните, съдържащи се в него. Информация за историята на достъпите няма да се дава единствено в случаите, в които достъп до този запис е бил предоставен на органите на досъдебното производство по реда на Наказателно – процесуалния кодекс и на Държавна агенция „Национална сигурност“.
С измененията в Кодекса на труда е предвидена възможност и на работодателите да получават достъп до информация за наети от тях работници и служители, която е въведена от предходни работодатели. Изключение, предвидено с цел защита на правата и интересите на работника или служителя, са трудовите възнаграждения и обезщетения, изплащани от предходни работодатели.
В срок до 01.06.2026 г. всеки работодател е длъжен да оформи трудовата книжка на работниците и служителите си, като впише продължителността на трудовия стаж на работника или служителя към 01.06.2025 г., след което да върне трудовата книжка на съответния работник или служител.
Измененията в Кодекса на труда са израз на стремежа за поддържане на дигитални регистри и улесняване на гражданите и бизнеса, и представляват добра стъпка напред в тази насока.