Не е новост, че Европейският съюз се е ориентирал към въвеждането на обща, координирана уредба за държавите членки по отношение на оповестяването на нефинансова информация. В тази насока е приета Директива 2014/95/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 22 октомври 2014 година за изменение на Директива 2013/34/EС по отношение на оповестяването на нефинансова информация и на информация за многообразието от страна на някои големи предприятия и групи („ДОНФИ“). Целта ѝ е да повиши средните равнища на изискванията за прозрачност на т.н. нематериални външни фактори, като: социалната информация и информацията за околна среда, която предприятията предоставят, но също и да установи минимални изисквания в това отношение.
Основни аспекти на ДОНФИ
ДОНФИ изисква от някои големи предприятия – дружества, извършващи дейност от обществен интерес, и които към датата на последния си балансов отчет надвишават критерия за среден брой служители през финансовата година от 500 човека; да представят към доклада за дейността си и нефинансова декларация. Тя трябва да съдържа информация, която да послужи за разбиране на развитието, резултатите, състоянието на предприятието и въздействието на неговата дейност в частност по въпросите свързани с околната среда; със служителите и социални въпроси; със зачитането на правата на човека; с борбата с корупцията. ДОНФИ предвижда при липса на политика на предприятието по отношение на който и да е от тези въпроси в нефинансовата декларация ясно да се обясни защо това е така.
Аналогична уредба се въвежда и за дружествата, извършващи дейност в обществен интерес, които са предприятия майки на голяма група, надхвърляща към датата на последния си балансов отчет на консолидирана основа критерия за среден брой на служителите през финансовата година от 500 души. Към своя отчет те следва да прилагат консолидирана нефинансова декларация, съдържаща съответно горепосочената информация за нефинансовата декларация.
Друг основен момент е изискването предприятията да докладват за своята политика за многообразието, прилагана по отношение на административните, управителните и надзорните органи на предприятието във връзка с определени аспекти като пол, възраст или професионален опит, както и целите и начина на прилагане на тази политика и резултатите от нея. Това изискване кореспондира с една от основните цели на ДОНФИ да осигури, че има представителство на хора на различна възраст и пол на различните позиции в компанията.
Действие и отражение на Директивата
Директивата се прилага от 05.12.2014 г., като дава срок на държавите членки на Съюза да я транспонират в законодателството си до 06.12.2016 г. Така предприятията е трябвало да докладват информацията, изисквана от Директивата за първи път през 2018 г., обхващайки финансовата година 2017. Съгласно уредбата на ЕС, предприятията докладват тази информация в годишния си доклад, въпреки че някои държави от ЕС са избрали да позволят на предприятията да оповестят тази информация в отделен доклад, ако пожелаят.
През 2017 г. Европейската комисия изготвя и незадължителни насоки за докладването на нефинансова информация.
Нашето законодателство, за да приложи Директивата, приема Закон за изменение и допълнение на Закона за данък върху добавената стойност от 08.12.2020 г. (ДВ, бр. 104 от 2020 г.), който изменя Закона за счетоводството. С изменението се въвеждат именно изискваните от правото на ЕС нефинансова декларация и консолидирана финансова декларация за съответните големи предприятия.
С пълния текст на Директивата може да се запознаете тук.
На последно място, но не и по значение в следваща статия ще разгледаме т.н. CSRD, която директива е обновената и по-развита версия на NFRD. CSRD съдържа най-новите стандарти в областта и е значително по-изчерпателна от ДОНФИ.