С цел разширяване на санкциите срещу Русия, Съветът на Европейския съюз прие Регламент (EС) № 2022/576 на Съвета от 8 април 2022 година за изменение на Регламент (EС) № 833/2014 от 31 юли 2014 година относно ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна („Регламента“).
Съгласно чл. 5к на Регламента се забранява възлагането или продължаването на изпълнението на всякакви договори за обществени поръчки или за концесии, попадащи в обхвата на директивите за обществените поръчки на или със:
- руски гражданин, пребиваващо в Русия физическо лице или юридическо лице, образувание или орган, установени в Русия;
- юридическо лице, образувание или орган, повече от 50 % от правото на собственост в което е пряко или непряко притежавано от образувание, посочено в буква а) по-горе; или
- физическо или юридическо лице, образувание или орган, действащ(о) от името или по указание на образувание, посочено в буква а) или б) по-горе,
Горното важи и когато те представляват повече от 10 % от стойността на поръчката, на или със подизпълнители, доставчици или образувания, чийто капацитет се използва по смисъла на директивите за обществените поръчки.
Чрез дерогация компетентните органи могат да разрешат възлагането и продължаването на изпълнението на поръчки, предназначени за:
- експлоатацията, поддръжката, извеждането от експлоатация и управлението на радиоактивните отпадъци, гориво за свързано с ядрени способности, ядрени съоръжения и др. подобни;
- междуправителствено сътрудничество в областта на космическите програми;
- предоставянето на строго необходими стоки или услуги, които могат да бъдат предоставени или които могат да бъдат предоставени в достатъчни количества само от лицата, посочени по-горе;
- работата на дипломатически представителства и консулски служби на Съюза и на държавите членки в Русия, включително делегации, посолства и мисии, или на международни организации в Русия, ползващи се с имунитет в съответствие с международното право;
- вносът или транспортът на природен газ и нефт, включително рафинирани нефтопродукти, както и титан, алуминий, мед, никел, паладий и желязна руда от или през Русия в Съюза; или
- закупуването, вноса или транспортирането в Съюза на въглища и други твърди изкопаеми горива изброени в приложение към Регламента.
Възложителите имат задължението да спазват Регламента на всички етапи от процеса по възлагане, сключване и изпълнение на договори за обществени поръчки.
За целите на прилагане на Регламента, Европейската комисия препоръчва като добра практика възложителите да изискат представяне на декларация относно липсата или наличието на обстоятелствата по чл. 5к, пар. 1 от Регламента. Отговорността за посочената информация е на декларатора.
Предвид множеството въпроси на възложители и потенциални участници в обществени поръчки, Европейската комисия е публикувала въпроси и отговори в областта на обществените поръчки, които периодично актуализира.
Практиката ни показва, че най-често задаваните въпроси и техните отговори са:
- Как се прилагат разпоредбите на чл. 5к спрямо лице с двойно гражданство – руско или друго?
Член 5к се прилага за руски граждани и не предвижда изключения за двойно гражданство. Следователно, наличието на руско гражданство е решаващо и всяко друго гражданство е без значение.
- Какъв е обхватът на санкциите?
Санкциите обхващат неприключените и бъдещите процедури за обществени поръчки, както и възложените договори за обществени поръчки и концесии.
- Санкциите при обществените поръчки отнасят ли се за определени сектори?
Не, принципно санкциите обхващат всички сектори, обхванати от Директивите и допълнителните области. Всички изключения са изрично изброени.
- Кои възложители са задължени да прилагат санкциите?
Всички възложители от европейските държави членки са обвързани от санкциите.
- Как трябва да постъпи публичен купувач, който е сключил забранен договор след влизане в сила на санкциите?
Независимо от това, че преди всичко такъв договор не е трябвало да се сключва, той е валиден до прекратяването му или до обявяването му за недействителен със съдебно решение. Следователно, когато договорът е сключен неправилно, той следва да се прекрати възможно най-скоро. Трябва да се отбележи, че формално това представлява нарушение на Регламента за санкциите и подлежи на наказание.
- Как се прилага ограничението от 10% за руски подизпълнители и доставчици, когато подизпълнителят или доставчикът се притежава само частично от субект, обхванат от санкции?
Когато подизпълнител, който изпълнява над 10% от стойността на договора, е собственост повече от 50% на руско образувание или на руски гражданин, той попада в обхвата на санкциите.
- Под подизпълнители, доставчици или трети лица, на чийто капацитет се разчита, разбират ли се само тези, за които възложителят има информация?
Не, това означава всички лица, участващи в изпълнението на повече от 10% от стойността на договора.
- Може ли да се заменят подизпълнители, доставчици или субекти, на чийто капацитет се разчита?
Да, възложител, който получи оферта или има сключен договор, включващ санкционирано руско участие, трябва в съответствие с принципа на недискриминация и равно третиране да изиска от участника или изпълнителя замяна на засегнатия субект.
- Как се изчисляват 50% собственост в случай на обединения?
Изчислява се индивидуално, като се прилага поотделно за всеки член на обединението. Никой от тях не може да бъде над 50% руска собственост.
- Може ли член на обединение да бъде заменен?
Не, всички членове на обединение, група физически или юридически лица или публични образувания, когато те съвместно подават оферта и носят солидарна отговорност за изпълнението на договора, съставляват заедно един икономически оператор и следователно не могат да бъдат заменени.
- Изключена ли е компания, създадена в Германия с управляващ директор с руска националност, който е постоянно пребиваващ в Германия, от участие в процедури или от изпълнението на договори над праговата стойност?
Не, не е изключена въз основа на Регламента за санкциите, тъй като договорът е подписан с компанията, която е установена в Германия, а не с нейния управляващ директор.
Участниците в обществени поръчки и възложителите следва внимателно да изследват Регламента, ако същия следва да се приложи и да подхождат към всеки казус индивидуално като анализират релевантните факти и обстоятелства.