Приет на първо четене проект за премахване на „Златните паспорти“

Начало » Новини » Приет на първо четене проект за премахване на „Златните паспорти“

На 17.02.2022 г. с единодушие народните представители приеха на първо четене Законопроект за изменение и допълнение на Закона за българското гражданство („ЗИД на ЗБГ“), с което се предвижда отпадането на т.нар. „златни паспорти“. С него се предвижда отпадане на възможността за придобиване на българско гражданство чрез инвестиции по облекчена от обичайното процедура.

Възможността за придобиване на българско гражданство, след вече придобито разрешение за постоянно пребиваване на същото основание, ще отпадне в следните случаи:

  1. Чужденци, извършили инвестиция или увеличили инвестицията си чрез придобиване на:
  • акции или облигации на български търговски дружества, търгувани на регулиран пазар или многостранна система за търговия в Република България, на пазарна стойност не по-малка от 2 000 000 лв.;
  • права по концесионни договори на територията на Република България със стойност на договора не по-малка от 1 000 000 лв.;
  • дялове или акции на стойност не по-малка от 1 000 000 лв. в колективни инвестиционни схеми с произход от Република България, извършващи дейност съгласно Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране;
  • дялове или акции на стойност не по-малка от 1 000 000 лв. в алтернативни инвестиционни фондове, установени в Република България, управлявани от лица, които управляват алтернативни инвестиционни фондове, с произход от Република България, извършващи дейност съгласно Закона за дейността на колективните инвестиционни схеми и на други предприятия за колективно инвестиране;
  1. Чужденци, инвестирали в страната чрез внасяне в капитала на българско търговско дружество на сума не по-малка от 2 000 000 лв. за осъществяван от дружеството приоритетен инвестиционен проект, сертифициран при условията и по реда на Закона за насърчаване на инвестициите, което се удостоверява от Министерството на икономиката.

Остава възможността чужденец да се сдобие с разрешение за постоянно пребиваване на описаните по-горе основания, но същият няма да може да кандидатства за българско гражданство на същото основание.

Законопроектът предвижда също и извършване на обстойна проверка на одобрените до момента кандидатури за придобиване на гражданство на основание инвестиции, а именно представяне на актуализирани становища по одобрените процедури пред Министерство на правосъдието най-късно в деня на заседанието на Съвета по гражданството. Целта е да бъдат преразгледани обстоятелствата по приетите и одобрени кандидатури по придобиване на гражданство чрез инвестиции.

Настоящата новина служи само за информация и има за цел да обърне внимание върху някои специфични изисквания на законодателство. Настоящото не представлява юридически съвет. За цялостно разбиране на дискутираните по-горе въпроси и преди да предприемете действия в тази връзка, Ви препоръчваме да се консултирате с адвокатите при Адвокатско дружество „Илиева, Вучева & Ко.”.