Закон за корпоративното подоходно облагане
Законът за изменение и допълнение на Закона за корпоративното подоходно облагане (ЗКПО) е приет от 48-ото Народно събрание на 6 декември 2022 г. Основните промени са следните:
- Внасят се изменения в чл. 167, които влизат в сила от 1-ви януари 2023 г. Добавя се ново общо изискване за преотстъпване на корпоративен данък. Няма да са налице задължения, когато към 31-ви декември на съответната година същите не са отразени в данъчно-осигурителната сметка или не са отразени като предявени за принудително изпълнение в Националната агенция за приходите.
- Данъчно задължени лица, които не могат да ползват данъчни облекчения вече са и лицата, извършващи дейност в секторите транспорт, лигнитни въглища, въглища, стоманодобив, енергетика, широколентови мрежи, рибарство и аквакултури, първично производство, преработка и предлагане на пазара на селскостопански продукти, посочени в приложение I на Договора за функционирането на Европейския съюз, за съответната дейност.
- Държавната помощ за регионално развитие под формата на преотстъпен данък се предоставя за проект за първоначална инвестиция на данъчно задължено лице, което е микро-, малко или средно предприятие, като се променят условията, при които ще се отпуска държавна помощ. Считано от 1-ви януари 2023 г., нематериалните активи, включени в първоначалната инвестиция, трябва да се ползват единствено в производствения обект, за който се получава помощта, да са включени в активите на данъчно задълженото лице и да останат свързани с проекта за първоначална инвестиция за период поне три години. Също така данъчното облекчение може да бъде ползвано само ако е спазен коригираният размер на помощта за регионална помощ за големи инвестиционни проекти, както е определен в т. 19 (3) от Насоките за регионална държавна помощ (2021/C 153/01).
- Изменени са някои съществуващи дефиниции и са добавени нови дефиниции. Сред тях са например, понятието за „стоманодобив“, „летища“, „въглища“, „микро-, малко или средно предприятие“, „лигнитни въглища“, „широколентови мрежи“, „рибарство и аквакултури“.
- Данъчното облекчение, за което министърът на финансите е уведомил Европейската комисия, представляващо държавна помощ за регионално развитие, влиза в сила след постановяване на положително решение от Европейската комисия относно съответствието му с Насоките за регионална държавна помощ (2021/C 153/01).
- Корпоративният данък за 2022 г. се преотстъпва, в случай че е подаден формуляр за кандидатстване в срок от 1 януари 2023 г. до 31 май 2023 г., налице е одобрение от страна на Българската агенция за инвестиции до 30 юни 2023 г. и са изпълнени всички условия на закона за прилагане на данъчното облекчение. Преотстъпване на авансови вноски за корпоративен данък не се допуска до датата на решението на Европейската комисия. След постановяване на положително решение от Европейската комисия министърът на финансите не следва да изготвя индивидуални уведомления за данъчно задължените лица, с изключение на тези, извършващи големи инвестиционни проекти.
- Основата за определяне на временната солидарна вноска за лицата се определя съгласно член 15 от Регламент (ЕС) 2022/1854 при спазване изискванията за определяне на данъчните печалби за 2022 г. и за 2023 г. съгласно Закона за корпоративното подоходно облагане. Четирите данъчни периода за целите на изчисляване на средната стойност на облагаемите печалби са 2018, 2019, 2020 и 2021 г. Временната солидарна вноска е публично държавно вземане, което подлежи на принудително изпълнение от публичен изпълнител по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс.
- данъчното облекчение, представляващо държавна помощ за земеделски стопани, може да се ползва и от 1 януари 2023 г. при условията на нотификация пред Европейската комисия съгласно действащото европейско законодателство
Закон за данъка върху добавената стойност
Основните изменения в Закона за данъка върху добавената стойност (ЗДДС) са следните:
- Ставката на данъка в размер 9%, въведена през юли месец 2022 г., наложена за изброените в чл. 66 от ЗДДС категории стоки и услуги, ще остане в същия размер и през 2023 г.
- Считано от юли 2022 г., както бяхме споменали в една от по-ранните ни статии от тази година, всяко данъчно задължено лице, което е установено на територията на страната, с облагаем оборот 100 000 лв. или повече за период не по-дълъг от последните 12 последователни месеца преди текущия месец е длъжно в 7-дневен срок от изтичането на данъчния период, през който е достигнало този оборот, да подаде заявление за регистрация.
Закон за данъците върху доходите на физическите лица
В Закона за данъците върху доходите на физическите лица (ЗДДФЛ) са въведени следните промени:
- Данъчните облекчения за 2022 г. по чл. 22в и 22г от ЗДДФЛ могат да се ползват и чрез намаляване на месечната данъчна основа за доходи от трудови правоотношения. За месеците октомври – декември 2022 г. данъчните облекчения се ползват при изчисляване на годишната данъчна основа по реда на ЗДДФЛ. Също така работникът/служителят еднократно избира да приложи авансовото ползване на данъчно облекчение чрез предоставяне на писмена декларация пред работодателя. В случаите на авансово облагане по ЗДДФЛ данъчните облекчения могат да се прилагат чрез намаляване на размера на дължимия авансов данък, при условие че другият родител, съответно другият приемен родител, близък или роднина, няма да ползва авансово намалението за съответната данъчна година.