Народното събрание прие изменения и допълнения в Кодекса на труда (,,КТ“), с които в националното ни законодателство се транспонират няколко директиви на Европейския парламент и на Съвета.
Промените влизат в сила от 01.08.2022 г.
Измененията имат за цел да насърчат предвидимостта и сигурността на трудовото правоотношение, от една страна, а от друга – да подобрят възможностите за съвместяване на трудовите и семейните задължения.
Ще посочим по-важните допълнения и промени в КТ.
Работодателят вече е задължен да предоставя информация на служителя най-късно до влизане в сила на изменението на трудовото правоотношение (ТПО). Досега уредбата предвиждаше това да става при първа възможност или най-късно до един месец след влизане в сила на изменението. С тази мярка се повишава информираността относно елементите на ТПО.
Въвежда се изискване, когато срокът на трудовия договор е по-кратък от една година, срокът за изпитване да е до един месец.
Особено внимание следва да се обърне на промяната, свързана с труд при друг работодател. С изменение на разпоредбата на чл. 111 от КТ забраната за полагане на допълнителен труд при друг работодател може да се уговаря само при определена хипотеза, а не по принцип, както беше преди това. Забраната за полагане на допълнителен труд е възможна само поради съображения за защита на търговска тайна и/или предотвратяване на конфликт на интереси.
Предоставя се възможност на служителя писмено да предлага на работодателя изменението на ТПО във връзка с:
- Преминаване от срочен на безсрочен трудов договор.
- Преминаване от непълно на пълно работно време.
Създава се задължение за работодателя, ако не приеме предложението, да уведоми писмено служителя в срок до 1 месец, като мотивира отказа си.
Създава се нова разпоредба – чл. 164в в КТ. С нея се регламентира индивидуалното право на отпуск за отглеждането на дете до 8-годишна възраст в полза на бащата (осиновителя) с гарантирано право на парично обезщетение от държавното обществено осигуряване. Въвеждат се и съответните промени в Кодекса за социално осигуряване.