Настоящата статия цели накратко да онагледи процедурата за издаване на разрешение за пребиваване с цел упражняване на висококвалифицирана дейност тип „Синя карта на ЕС“ за чужденци в Република България.
С помощта на екипа на Адвокатско дружество „Илиева, Вучева и Ко.“ бе придобита първата Синя карта от чужденец след влезлите в сила процедурни промени в Закона за чужденците в Република България от 01.06.2021 г. Разполагаме с богат опит в целия процес по издаването на Синя карта, от заявяването до окончателното издаване на разрешението.
Предоставянето на разрешението се базира на няколко основополагащи предпоставки, които лицето-кандидат следва да изпълни.
- На първо място лицето трябва да разполага с необходимата квалификация. Това обстоятелство се удостоверява със съответния документ (например диплома), като е важно да се съобразят и някои специфични изисквания относно самото обучение по придобиване на въпросната квалификация.
- Лицето трябва да получава брутна работна заплата в размер на най-малко 1.5 пъти над средната такава в Република България. Наличието на тази предпоставка се удостоверява с помощта на трудовия договор, който е задължителна част от заявлението.
- Срокът на трудовия договор, с който се наема лицето-чужденец, не може да е по-кратък от 12 месеца, с което се определя и минималният срок, за който се издава Синя карта.
Наред с горепосоченото, кандидатът е задължен да предостави и широк набор от други документи, който варира в зависимост от това дали се иска първоначално издаване на разрешение или се касае за преиздаване на такова. Комплектът от допълнителни приложения включва, но не се изчерпва с:
- Доказателства за осигурено жилище, като тези могат да бъдат от всякакво естество. Може да става дума както за собствено жилище, така и за наем на такова.
- Обосновка на искането за издаването на Синя карта. Изключително важно е работодателят подробно и аргументирано да подкрепи своето решение да наеме служител-чужденец вместо български гражданин за същата позиция.
- В случай, че става дума за професия, включена в Списъка на регулираните професии в Република България, трябва да бъде удостоверено, че са изпълнени условията за упражняването ѝ.
- Медицинска застраховка. Тук ключов е моментът на съгласуване на срока на медицинската застраховка със срока, за който се иска издаване на разрешението. Усложнения биха могли да възникнат от страна на застрахователя с оглед нормативните ограничения за застрахователни договори с чужденци.
След успешното снабдяване с всички нужни документи и подаването на заявлението, процедурата се продължава от държавните органи. Преди окончателното решение от страна на Дирекция „Миграция“, процедурата минава през Държавна агенция „Национална сигурност“, Агенция по заетостта, НАП (по отношение на някои служебни справки, които се извършват за дружеството-работодател).
От ключово значение за успешното издаване на Синя карта е постоянната готовност за комуникация с държавните органи. В случай на несъответствие или липса на документ, приложен към заявлението, сроковете за „саниране“ на недостатъка са изключително кратки. Ето защо бързата реакция на заявителя, било то работодател или представляващо го лице, и навременният обмен на информация с органите-участници в процедурата играят решаваща роля.