Устойчивите практики, свързани с все по-изявените климатични промени навлизат в ежедневието ни и съответно намират отражение в законодателството ни.
В тази сфера е и приетата от Министерството на регионалното развитие и благоустройството Наредба № РД-02-20-3 от 9 ноември 2022 г. за техническите изисквания към енергийните характеристики на сгради (Наредбата), обнародвана в Държавен вестник и влязла в сила на 18.11.2022 г.
Целта ѝ е:
- да се определят показателите на енергийните характеристики (EPB показатели) и изискванията към енергийните характеристики на сградите;
- да се въведе национална изчислителна методика за тяхната оценка, която да се прилага задължително за всички сгради, които подлежат на сертифициране за енергийна ефективност;
- да се определи скала на класовете на електропотребление и да се въведат изискванията за енергийна ефективност към инвестиционните проекти на сгради;
- да се поощри създаването на енергийно ефективни сгради.
Обхват
Новата уредба засяга както и новите, така и вече съществуващите сгради. Прилага се при:
- проектирането на нови жилищни сгради и сгради за обществено обслужване;
- проектиране, свързано с постигане на изискванията за енергийна ефективност при основно обновяване, основни ремонти, преустройства, реконструкции, надстрояване и пристрояване на съществуващи сгради;
- оценяване на инвестиционни проекти;
- обследване и сертифициране за енергийна ефективност на сгради съгласно уредбата в Закона за енергийната ефективност, която има за цел да удостовери актуалното състояние на потреблението на енергия в сградите и енергийните характеристики;
- изчисляване на EPB показателите на някои производствени сгради;
- проектиране и обследване за енергийна ефективност на сгради – културни ценности, включени в обхвата на Закона за културното наследство.
Възможно е и приложението ѝ в определени случаи за постигане на частични енергийни характеристики на някои сгради.
Параметри
Наредбата съдържа точна регулация на това как се изчисляват показателите на енергийните характеристики на сградите; различните групи показатели; класовете на енергопотребление от най-нисък клас „G“ – съответстващ на най-лоша енергийна ефективност, до най-висок клас „A“ – съответстващ на най-добра енергийна ефективност (методологичната рамка на Делегиран регламент (ЕС) № 244/2012 на Комисията от 2012 г.)
Техническото изискване към енергийните характеристики се изразява със стойността на общата (интегрирана) енергийна характеристика на сграда „специфично годишно потребление на първична енергия“ (kWh/m2.год.), към което с наредбата се определя минимално ниво по скалата на класовете на енергопотребление.
Изискванията за енергийна ефективност са по-строги към новите сгради, докато към съществуващите се въвежда задължително предлагане на пакет от енергоспестяващи мерки при обследването им за енергийна ефективност. Енергийните характеристики на нова сграда се удостоверяват със сертификат за енергийни характеристики, а тези на сгради в експлоатация се установяват с обследване за енергийна ефективност.
Наредбата се прилага за инвестиционни проекти, за които производството по одобряване на инвестиционен проект и производството по издаване на разрешение за строеж започва след влизането ѝ в сила.
Широкият обхват на Наредбата, както и самият ѝ предмет показват фокуса на законодателя върху енергийната ефективност и енергоспестяването, който може да бъде открит и в други нормативни актове.
Данъчни облекчения
Законът за местните данъци и такси предвижда освобождаване от данъци за сгради с много добри или добри енергийни характеристики. Максималният срок, за който може да се ползва данъчното облекчение е 10 г.
Сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „B“, и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „C“ се освобождават от данък:
- за срок от 7 години, считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;
- за срок от 10 – ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата.
Сградите, въведени в експлоатация след 1 януари 1990 г. и преди 1 януари 2005 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „C“, и сградите, въведени в експлоатация преди 1 януари 1990 г. и получили сертификати с клас на енергопотребление „D“ се освобождават за:
- за срок три години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата;
- за срок 5 години – считано от годината, следваща годината на издаване на сертификата, ако прилагат и мерки за оползотворяване на възобновяеми източници за производство на енергия за задоволяване нуждите на сградата..
Освобождаването от данък не се прилага в случаите, в които сградата е получила сертификат с клас на енергопотребление в резултат на предприети мерки за енергийна ефективност, финансирани с публични средства.
Правото на освобождаване от данък се заявява с декларацията по чл. 14 ЗМДТ.