С Тълкувателно решение № 3/2019 г., ВКС бе отговорено на въпроса откога текат двете седмици на възстановения от съда уволнен да се яви на работа, тъй като практиката по въпроса бе противоречива.
Предмет на тълкувателното дело бе разпоредбата на чл. 345, ал. 1 от КТ, която гласи, че: „При възстановяване на работника или служителя на предишната му работа от работодателя или от съда той може да я заеме, ако в двуседмичен срок от получаване на съобщението за възстановяване се яви на работа, освен когато този срок не бъде спазен по уважителни причини.“
ВКС счита, че правно значение за началото и респективно за изтичането на срока, с който се преклудира правото на възстановения на работа работник или служител да я заеме, според изричната разпоредба на закона има фактът на получаване от него на съобщението от съда за влязлото в сила решение за възстановяването му на работа. Ако съобщението не е получено от работника или служителя, срокът по чл.345, ал.1 КТ започва да тече само когато с явяването си в предприятието или по друг несъмнен начин, например с писмена молба до работодателя, работникът или служителят изяви пред него желанието си да се върне на работата, на която е възстановен. Съобщението от съда, което се връчва на възстановения на работа работник или служител се изпраща от разгледалия делото първоинстанционен съд.
Общото събрание на гражданската колегия на ВКС намира, че нормата на чл.345, ал.1 от Кодекса на труда е императивна и специална, дерогира общите правила за узнаване на влязлото в сила решение и задължава първоинстанционния съд, разгледал делото, да изпрати на работника или служителя нарочно съобщение за възстановяването му на работа, независимо от влизането в сила по правилата на ГПК на съдебното решение по иска с правно основание чл. 344, ал.1,т.2 от Кодекса на труда. Нормата на чл. 345, ал.1 от Кодекса на труда цели яснота и правна безспорност в отношенията на страните по трудовото правоотношение. Уведомяването в този случай е специална процедура – съобщението по чл.345, ал.1 Кодекса на Труда се изпраща от първоинстанционния съд след влизане на решението за възстановяване на работа в сила, получава се лично от работника или служителя в разумен срок след приключване на исковото производство и полученото съобщение поставя началото на срока по чл.345, ал.1, КТ. Разпоредбата на чл.345, ал.1 КТ не само конкретизира средството, чрез което работникът или служителят следва да бъде известен за окончателното възстановяване на работа – съобщение, но и категорично изисква то да бъде получено.
Практиката по въпроса бе противоречива, тъй като някой съдилища считаха, че срокът започва да тече от получаване на изпратеното от първоинстанционния съд съобщение след влизане в сила на решението за възстановяване на работа, или от момента, в който работникът или служителят се е явил в предприятието да започне работа, или ако е узнал за влизането в сила на решението за възстановяване на работа по друг начин, независимо дали по-късно е получил съобщение от съда за постановеното решение.